Головна Головна -> Реферати українською -> Релігієзнавство -> Релігія – духовна культура

Релігія – духовна культура

Назва:
Релігія – духовна культура
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,14 KB
Завантажень:
410
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
На тему: Релігія – духовна культура


План
1. Види духовних культур
2. Місце релігії у духовні йкультурі
Для правильного розуміння ролі релігії у системі духовної куль-тури необхідно з’ясувати сутність духовної культури.
Культура — це специфічній спосіб активної творчої діяльності людини щодо освоєння оточуючої дійсності, діяльності, спрямованої на створення суспільна значущих матеріальних і духовних цінностей. Розрізняють матеріальну та духовну культури.
Матеріальна культура охоплює широку сферу матеріального виробництва знаряддя й засоби виробництва, техніку, техно-логію, інформатику, комп'ютеризацію, засоби споживання, роз-поділ матеріальних благ.
Духовна культура містить усі норми суспільної свідомості: науку, філософію, мораль, релігію, політику право, мистецтво, міфологію, знання. Загалом — це реалізація сутнісних сил людини. Вони відіграють величезну роль в освоєнні й перетворенні природ-ної та соціальної дійсності.
Отже, культура пов'язана .з людською працею над задоволен-ням зростаючих потреб, з постійним розвитком людських сил і здібностей, що втілюються в предметах творчої праці, з усією сукупністю цінностей, які є опредмеченим результатом творчої діяльності.
Таким чином, у культурі немає нічого божественного чи над-природного, її розвиток зумовлений не релігією і не свідомістю, а творчою працею. Релігія є продуктом діяльності широких верств населення, які в процесі суспільної практики за певних історич-них умов створили систему ілюзорної компенсації неповноцін-ності свого буття. Згодом цей результат стихійної творчості мас через діяльність богословів трансформується певною мірою у струнке віровчення.
Релігія — це передусім система духовної діяльності людей. Її специфіка визначається спрямованість цієї діяльності на ілюзорний об’єкт поклоніння, на надприродні сили. Саме фантастичні сили й істоти стають у віруючої людини предметом її мислення почуттів і вольових процесів При ньому релігійні вірування впливають на поведінку людей, реалізуються практичністю в їх культурних діях
За Марксом, релігія є загальною теорією цього світу, його енциклопедичним компендіумом, логікою в популярній формі, спіритуалістичним питанням його честі, ентузіазмом, моральною санкцією, його теоретичною компенсацією, всезагальною підставою для втіхи й виправдання. Як свідчать сучасні релігієзнавці, релігійний комплекс містить 60—65 відсотків світських питань. Проблеми науки, філософії, моралі, права, мистецтва розглядаються крізь призму релігії, що й робить релігію досить стійким елементом духовної культури.
Будь-яка культура в основному має дві сторони, чи два елементи: репродуктивний, тобто просте відтворення культур-них цінностей, копіювання вже досягнутого, й продуктивний— творчий елемент, який передбачає створення чогось нового, прогресивнішого.
Релігія пов'язана з репродуктивним елементом культури. Релігійні уявлення та обряди за своєю сутністю вельми консервативні й чинять опір будь-яким змінам. Останнє пояснюється тим, що релігія претендує на абсолютну істину, декларує вічність своїх догматів. Догматичність релігії підтримується й закріплюється церквою, яка вимагає від віруючих суворого підпорядкування її канонам. Релігійний культ, у свою чергу, виробляє у віруючих певні стереотипи свідомості й поведінки. Інакше кажучи, копію-ються, повторюються, відтворюються стереотипні духовні цінності.
У будь-яких суспільно-економічних формах релігія стає важливим засобом освячення існуючих соціальних порядків. З цією метою вона активно використовується державою.
Проте домінуюча роль християнства в культурі цієї доби аж ніяк не свідчить, що тогочасна духовна культура зводилася лише до церковної, релігійної культури. Культурологічні дослідження свідчать, що крім офіційної християнської культури в середні віки у Західній Європі й на Русі існувала і народна культура. Ця культура суттєво відрізнялася від церковної культури, а в деяких проявах була навіть ворожою християнству.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Релігія – духовна культура

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок