Головна Головна -> Реферати українською -> Релігієзнавство -> Пошук Богоспілкування

Пошук Богоспілкування

Назва:
Пошук Богоспілкування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
34,70 KB
Завантажень:
138
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
ПОШУК БОГОСПІЛКУВАННЯ
§ 1. Звертання людини до божества в язичницькому світі
Релігійна мовленнєва активність людини виникає не лише у сфері християнської культури. Воно народжується з первісного бажання людини пізнати таємничі, приховані начала буття й, по можливості, порозумітися з цими силами, вплинути на них. Ось, наприклад, молитва індіанця Північної Америки, який виходить на полювання, сповнена сумбурних емоцій і покликана зняти комплекс страху через надмірне, наївне самовихваляння:
"Слухай, який я могутній! Я спритний і мстивий, як орел. Я чую все, що робиться на світі. Ведмідь мусить коритися зіллям мого вігваму. Отож бійся людини; равлик попаде в твої нутрощі. Який ведмідь може уникнути моєї стріли? Річка? Хе, хе! Хіба ведмідь може уникнути моєї
чародійської сили? Мої зілля страшні" .
"Магія слова породила мистецтво молитви, замовляння, за-клинання і прокляття. Аби здійснити відповідну дію, тексти, що виголошуються, мають бути не простою повсякденною мовою, але мати особливу звукову побудову. Так з'явилося поетичне ми-стецтво, яке у всіх народів спочатку розцінювалося як вид магії. "Віщих" поетів шанували як чарівників і провидців" .
Релігійне красномовство існує у всіх високорозвинених суспільствах давнини. Воно має тут як старовинну усну форму (моління до богів або заклинання їх), так і писану (запис риту-алів, теологічні трактати, сакральні книги тощо).
Достатньо розвинене було "спілкування з богами" вже у шу-мерів. Особливе місце посідали в шумерській літературі релігійні міфи, гімни та плачі, в яких відбилися найдавніші уявлення про створення світу, про спілкування людей з богами, про великий по-топ, знайшла свій вираз також і психологія каяття та ін.
На основі шумерського досвіду виникло багате релігійне красномовство вавилонян, яке часто набуває характеру панегіри-ка богові, однотипного уславленню царя. Хоча їхні молитви багаті на поетичні прийоми, все ж таки в них переважають елементи, властиві риториці, як, наприклад, в заклинальній молитві до Іштар, володарки неба:
Тобі — моління мої, володарів володарко, богинь богине!
Іштар, ти царюєш повновладно, ти заступниця людська!
Ірніні, володарко обрядів, ти найбільша поміж Ігггів!
Ти могутня, ти державна, ім'я твоє — над усіма!
Ти світоч землі і неба, ти несхитна дочка бога Сіна!
Ти вкладаєш у руки зброю, ти скликаєш на битву!
Ти пожинаєш все суще, мов колосся, тебе вінчано тіарою влади г
Особливий інтерес викликає пізньовавілонська філософсь-ка дидактика — "Напучення" [Сінахерібу], "Повість про невин-ного страждальця", так звана "Вавилонська теодицея "(тобто — "захист богів"), "Розмова пана і раба" тощо. У цих творах ора-торський монолог сполучається інколи з діалогом, у якому пред-ставлені, різноманітні точки зору тощо. Серед багатьох дослідників побутує думка, що саме ці твори стали одним із дже-рел біблійних Екклезіаста та Книги Йова, які згодом помітно вплинули на розвиток і особливості європейської риторики.
Релігійне красномовство Стародавнього Єгипту свідчить про загіпнотизованість потойбічним, що не дивно для країни, де правила каста жерців. Свідченням цього є не тільки гробниці-піраміди, масове бальзамування померлих та розгалужені за-упокійні ритуали, але й величезна за своїм обсягом Книга Мерт-вих, що мала магічно-заклинальний (теургічний) характер: мета була цілком утилітарна — провести душу небіжчика крізь торту-ри та жахи потойбічного світу до суду Озіріса і вічного заспо-
коєння. Книзі Мертвих властива дещо жахаюча поезія (опис мо-торошних потвор, що чекають на душу померлого). Але основу тексту складає чиста риторика, що має на меті переконати волода-ря потойбічного світу в правоті промовця.
"Я приходжу до тебе, пане Озірісе, з чистими руками. Я була спра-ведлива у всіх моїх справах, не грішила проти фараона і не зробила нічо-го, в чому люди могли б звинуватити мене! Дивися, я непорочна, о, прий-ми мене! Зверни до мене своє милостиве обличчя, пане Озірісе!"
(З погребального папірусу цариці Макара) .

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 Реферат на тему: Пошук Богоспілкування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок