Головна Головна -> Реферати українською -> Релігієзнавство -> Іудео-християнські ідеї в ісламі

Іудео-християнські ідеї в ісламі

Назва:
Іудео-християнські ідеї в ісламі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,13 KB
Завантажень:
222
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
ПЛАН
1. Іудео-християнські ідеї в ісламі
2. Нагорна проповідь Ісуса Христа: її зміст і тлумачення
3. Життевий шлях і особистість Мартена Лютера
4. Ватикан – центр католіцизму і його вплив на світову політику
1. Іудео-християнські ідеї в ісламі
Іслам вимагає віри в єдиного Бога - Аллаха; теза „Немае Бога, крім Аллаха, і Мухаммед - посланець Його” - це віросповідна формула ісламу. Монотеїзм в ісламі виражений яскравіше, ніж в інших релігіях, хоча і тут він відносний, оскільки припускає існування інших надприродних істот - ангелів і демонів, а також пророків, яких шанують як божеств. Коран не визнає християнського вчення про триєдиність Бога; Аллах неподільний та єдиний. Внаслідок цього сучасні мусуль-манські богослови твердять, що іслам - найдосконаліша з релігій.
Бог розглядається у Корані як безособова істота (під впливом гностичних учень), він вічний, перший і остан-ній. Тлумачення Аллаха як безособового Бога сьогодні набуває дедалі більше прихильників серед богословів, які намагаються надати ісламові вигляду релігійно-філософського вчення. Вони говорять про Бога як про всюдисущого, невидимого і непізнаваного духа, який перебуває „повсюди і ніде”.
Іслам запозичив від монотеїстичних релігій ідею посе-редництва між Богом і людьми, відкинувши християнсь-кий догмат Боговтілення. У дусі несторіанства іслам від-мовляється визнавати Мухаммеда рівним Богові. З погляду му-сульманського богослов'я, Мухаммед - людина, обрана Богом, а тому здатна бачити і чути те, чого не можуть інші, розмовляти з Богом і ангелами. Однак індонезійські мусульмани визнають Му-хаммеда Богом. Отже, Мухаммеда наділяють надприродними рисами. Він передає людям одкровення Боже - Коран, який нібито не створений, але існує вічно. Догмат про вічність і несотворимість Корану повинен був надати священного характеру мораль-ним і правовим нормам класового суспільства, сприяти зміцненню його устоїв.
З монотеїзмом взаємопов'язана важлива в ісламі ідея абсолютної покірності Богові, слухняності та смирення. Покірність всеосяжна: людина мусить підкорятися Богові, прави-телям, усталеному порядку речей, діти - батькам, жінки - чоло-вікам. Неважко зрозуміти соціальний зміст вимоги покірності наявним порядкам. Іслам санкціонував майнову нерівність, прого-лосивши від імені Бога: „Ми... підносимо одних над іншими в ступенях, так що одні... мають інших за підвладних собі невольників” (Коран, 43:31). Протягом століть панівні верхівки за допомогою ісламу вкорінювали в свідомість основної частини на-селення ідею покірності, домагаючись жорсткої дисципліни, слух-няності кожного мусульманина.
Дехто з ісламських богословів нині доводить, що покірність, богобоязливість визначають нормальні стосунки людей у сус-пільстві. В ісламі ідея рівності перед Богом набуває дещо іншого характеру, ніж у християнстві (рівність у гріховності) чи буддизмі (рівність у стражданні).
Іслам проголошує рівність людей перед Богом у по-кірності і послуху. Вимога безумовної покори відбилася в ісламському вченні про всемогутність божественної волі, про прире-чення. У релігієзнавчій літературі зазначається, що основу мусуль-манства становить фаталізм. Вчення про співвідношення бо-жественної і людської волі у Корані викладене суперечливо.
І прихильники ідеї абсолютного приречення, і прихильники абсолютної свободи людської волі знаходять у Корані підтвердження своїм поглядам. Суперечливість Корану в цьому питанні пов'язана з тим, що в ранній (мекканський) період Мухаммед та його по-слідовники, виступаючи проти аристократії, проповідували свободу волі. Коли ж іслам став офіційною ідеологією, ідея приречення вийшла на перший план: вона повинна була освятити класові відносини, а також загарбницькі війни. Віра в приречення мала навіяти основній частині населення думку про неможливість по-сягань на тодішні соціальні порядки.
Космогонія, антропологія й есхатологія ісламу викладені в Корані відповідно до іудео-християнських уявлень з незначними відхиленнями. Світ, за Кораном, створений Богом з нічого за шість днів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Іудео-християнські ідеї в ісламі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок