Головна Головна -> Реферати українською -> Релігієзнавство -> Українська греко-католицька церква. Виникнення уніатства в Україні. Греко-католицька церква на Галичині

Українська греко-католицька церква. Виникнення уніатства в Україні. Греко-католицька церква на Галичині

Назва:
Українська греко-католицька церква. Виникнення уніатства в Україні. Греко-католицька церква на Галичині
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,20 KB
Завантажень:
250
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Українська греко-католицька церква. Виникнення уніатства в Україні. Греко-католицька церква на Галичині
План
1. Соціально-політичні та історичні причини виникнення уніатства в Україні.
2. Еволюція та становлення греко-католицької церкви на Галичині. 
3. Література
Соціально-політичні та історичні причини виникнення уніатства в Україні.
Із історії відомо, що християнство вже в І ст. швидко поширюється за межі Іудеї і глибоко вкорінюється, насамперед в столиці імперії — Римі, в містах Східного і Північного Середземномор'я. Найбільш життєдіяльною і сильною за перші три століття існування стала римська громада. Вона витримала численні нападки й переслідування, але в жорстоких випробуваннях тільки міцніла духовно і кількісно, приваблюючи до нового віровчення не тільки простолюдинів, а й заможних і навіть представників знаті, чому значною мірою сприяв занепад величезної і колись могутньої імперії. Тому на час розпаду Римської імперії у 395 р. християнські громади становили тут досить значну суспільну силу. Пізніше християнство стало домінуючою релігією на заході колишньої держави, що утворилася всупереч світській владі і, підтримана народом, стала сильнішою за неї.
Доля ж християнської громади на сході, у Візантії, складається дещо по-іншому. Розпад Римської імперії на Східну і Західну, який призвів до цілковитого занепаду останньої в 476 р., започаткував утвердження Східної Римської імперії, котра під назвою "Візантія" проіснувала ще близько тисячі років. За міцніючої державної влади не могло бути й мови про той шлях визначення, що його пройшла римська громада. Східні громади християн, їхні церкви та ієрархи отримали офіційне визнання й підтримку візантійських імператорів, щоправда, при цьому вони поступилися самостійністю й змушені були визнати владу своїх благодійників. Так на основі єдиного віровчення і догматики, основні положення якого були закріплені в рішеннях Нікейсь-кого собору 325 р., виникло два центри християнства з різними генезисами, способами існування, політичними статусами
Римська церква, очолювана своїм найвищим ієрархом — папою римським, завжди намагалася поставити себе над правителями окремих держав, не визнаючи главенства над собою світської влади. Східна ж церква, як правило, в умовах єдиної держави, довільно поділена монархами та урядами, не маючи єдиного пастиря і єдиного центру, століттями існувала в тіні царського трону, що був запорукою її панівного, привілейованого становища у суспільстві.
Ці відмінності православ'я й католицизму, відмінності насамперед політичного характеру, вплинули на розв'язання дилеми, що стояла перед Київським князем Володимиром: вибирати церкву, яка зобов'яже князя визнати духовну, водночас, відчутну політичну залежність її від ієрарха (папи римського), чи церкву, яка сформувалася під опікою кесаря, має досвід служіння главі держави, а свою перспективу вбачає в розширенні Його впливу й могутності. І князь віддав перевагу другій, тобто східній, православній церкві, яка і започаткувала свою історію на руській землі в 988 р. Важливою обставиною для вибору київським князем саме православ'я було й те, що богослужіння проводилося національною мовою, тоді як католицизм мовою Бога визнавав лише латинь.
Остаточне розмежування східного і західного напрямів християнства — розкол на католиків та православних — було зумовлене, передусім, політичними реаліями й закономірностями і сталося в 1054 р.
Одним із основних у догматичному розходженні православних і католиків було питання про співвідношення осіб трійці, або так зване питання про "філіокве" (лат. "і від сина"). Йдеться про внесене західною церквою доповнення до символу віри: святий дух походить не тільки від "Бога-отця" (як вчили східні теологи), а й "від сина". Ця поправка богословською мовою означала не що інше як те, що "дух" (влада) походить і від "сина — Ісуса Христа", а насправді — від його намісника, що ним проголошено папу римського. "Філіокве" — це догматичні претензії папства на безмежну релігійну владу над світом.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Українська греко-католицька церква. Виникнення уніатства в Україні. Греко-католицька церква на Галичині

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок