Головна Головна -> Реферати українською -> Релігієзнавство -> Конституційно-правові основи забезпечення свободи совісті в Україні

Конституційно-правові основи забезпечення свободи совісті в Україні

Назва:
Конституційно-правові основи забезпечення свободи совісті в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,99 KB
Завантажень:
208
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Конституційно-правові основи забезпечення свободи совісті в Україні


План:
Поняття свободи совісті, історія його формування та розвитку.
Конституція України та основні законодавчі акти щодо свободи совісті.


1. Свобода совісті є однією з фундаментальних загальнолюдських цінностей та невід’ємним атрибутом демократичного суспільства. Саме тому питанням забезпечення конституційних гарантій прав людини, свободи світогляду та віросповідання належить одне з чільних місць у державній політиці України.
Свобода совісті — це особлива якісна визначеність людського буття, що відображає здатність суб’єкта до вільного самовизначення в духовній сфері, а також можливість його творчої та відповідальної самореалізації на основі ціннісно-орієнтованого вибору.
Совість — це категорія етики, що характеризує здатність особи здійснювати моральний самоконтроль, самостійно формувати для себе моральні обов’язки, вимагати від себе їх виконання та здійснювати самооцінку власних учинків. Питання свободи совісті визначає питання духовної свободи особи, можливість існування такої сфери, в яку не мають права втручатися жодна влада, жодні організації чи політичні сили. Дотримання принципу свободи совісті означає визначення необхідності встановлення в суспільстві, у міжособистих стосунках та стосунках із владою принципа терпимості (толерантності).
Поняття свободи совісті розвивалося і як філософське вчення, і як категорія права, а у своїй генезі пройшло різні етапи — від розуміння його тільки як віротерпимості до права вільно вибирати й сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати жодної.
Реалізація права на свободу совісті тісно пов’язана з розвитком суспільства, держави і їхнім ставленням до світоглядних орієнтацій людини. Проблема свободи совісті завжди розв’язувалася залежно від потреб і завдань, що поставали в конкретний історичний період перед суспільством, від рівня його розвитку, від інтересів панівних верств, а подекуди й від особистих уподобань правителів.
У стародавніх суспільствах духовне життя людини формувалося цілком на основі тієї чи тієї релігії. Релігія була панівною формою суспільної свідомості. Тому й проблема совісті розглядалася виключно як релігійна проблема — як вибір того чи іншого віросповідання.
Як правило, боротьбу за свободу віросповідання вимушені були вести поневолені народи, які не погоджувалися приймати релігію своїх завойовників (наприклад євреї, підкорені Римською імперією, або адепти первісного християнства).
У середньовічній Європі католицька церква була нетерпимою до будь-якого іновірства і жорстоко переслідувала найменші вияви вільнодумства. Тільки в ХVІ—ХVІІІ ст. ідеологи буржуазії, які боролися з феодальним абсолютизмом і офіційною церковною владою, починають відкриту боротьбу за право людини вільно визначати своє ставлення до релігії. Одними з перших захисників свободи совісті були відомі філософи й учені М. Монтень, П. Бейль, Б. Спіноза, Ж. Мельє, Т. Гоббс, Дж. Локк. Французькі просвітителі Ж.-Ж. Руссо, Вольтер, П. Гольбах, Д. Дідро, К.-А. Гельвецій, Ж. Ламетрі у своїх працях розвивають атеїстичні погляди. Під правом на свободу совісті вони розуміли не тільки право сповідувати будь-яку релігію, а й право бути невіруючим, атеїстом.
Значний внесок у розробку теоретичних засад свободи совісті, обґрунтування її принципів було зроблено К. Марксом та Ф. Енгельсом, хоча практична реалізація цих засад у Радянському Союзі набрала спотвореного ідеологічного забарвлення.
Унаслідок непростих, суперечливих історичних колізій на теренах України, зокрема нетолерантного ставлення з боку польського католицизму та російської державної православної церкви до релігійних традицій та уподобань українців, ідея свободи совісті знайшла тут благодатний ґрунт. Розвиток її був пов’язаний з боротьбою, спрямованою проти царизму та національного поневолення.
Після лютневої революції 1917 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Конституційно-правові основи забезпечення свободи совісті в Україні

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок