Головна Головна -> Реферати українською -> Релігієзнавство -> Митрополія Київська і всієї Русі. Українська православна церква

Митрополія Київська і всієї Русі. Українська православна церква

Назва:
Митрополія Київська і всієї Русі. Українська православна церква
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,04 KB
Завантажень:
107
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Митрополія Київська і всієї Русі. Українська православна церква
План
1. Митрополія Київська і всієї Русі
2. Українська православна церква
3. Література
Митрополія Київська і всієї Русі
Християнство на Русі стало релігією, яку особливо підтримувала держава. Від часу Володимира митрополити виступають як керівники церковної організації Русі у релігійно-канонічних справах, а також як радники князя у справах громадських. Держава підтримувала церкву, а церква — державу. Після розділу церков у 1054 р. на православну і католицьку руські священнослужителі залишилися в юрисдикції (підпорядкуванні) Візантійської церкви. До 1036 р. резиденцією київського митрополита було м. Переяслав, а пізніше Київ. На межі X—XI ст. засновуються єпархії, як правило, в межах удільних князівств з центрами у містах Новгороді, Білгороді (нині с.Білгородка на Київщині), Юр'єві (нині м.Біла Церква), Володимирі-Волинському, Чернігові, Ростові та ін. У різні часи на Русі існувало до 20 єпархій. У X—XI ст. митрополити й архієреї — керівники єпархій — були греками, їх призначав константинопольський патріарх. Проте Київська митрополія фактично була автономною, митрополит користувався багатьма патріаршими правами.
Потреба мати своїх, місцевих священиків спонукала князів і митрополитів створити навчальні заклади. Вже за князя Володимира у Києві, Новгороді та ін. містах були засновані школи для підготовки священнослужителів та переписувачів церковно-богослужбових книг. При Ярославі Мудрому кількість таких навчальних закладів збільшилася. Згодом вони стають центрами освіти, поширення грамотності. Засновуються перші монастирі. Складаються перші руські літописи.
Час князювання Володимира був часом найбільшої могутності Руської держави. А вже за сина Володимира — Ярослава Мудрого (1019—1054 рр.) починається її поступовий занепад. Головні його ознаки і причини — розділ єдиної держави на численні "удільні", часто ворогуючі між собою, князівства. Київ втрачає значення загальноруського державного центру, а жодне інше місто такого значення не мало. За цих умов лише церква зберегла централізовану єдність і певною мірою компенсувала відсутність державної єдності Русі.
У роки монголо-татарської навали (1237— 1240 рр.) Руська церква зазнала великих втрат, більшість храмів було пограбовано, церковні книги знищено, переслідувалися сотні священиків і монахів, багатьох з них страчено. У 1240 р. хан Батий обложив Київ, незважаючи на героїчний опір воїнів і місцевого населення, захопив і зруйнував місто. Воно втратило значення загальноруського церковного центру. Близько 1250 р. київський митрополит Кирило 111 переніс свою резиденцію в м.Володимир на Клязьмі.
Галицький князь Юрій Львович добивався заснування в м.Галичі окремої митрополії для південно-західних руських земель, непідвладних Золотій Орді, і послав на висвячення у Константинополь свого кандидата Петра Ратенського. Проте патріарх Афанасій поставив його митрополитом усієї Русі. Передбачивши значення тоді ще маленького селища Москви, як майбутнього центру, Петро (1308—1328) переносить туди свою кафедру і стає духовним натхненником московського князя у його державній діяльності по об'єднанню Русі. Митрополит дістав також великі пільги для церкви від хана Узбека.
Нині деякі прихильники протиставлення росіян і українців висувають вигадане питання про те, як співвідносяться "Руська" або "Московська" і "Київська" церкви. Мовляв, "Київська" — мати, а "Московська" — її дочка, принаймні сестра. Але справа у тому, що старовинна Київська митрополія за митрополита Петра якою була, такою за своїм складом і залишилася після перенесення її центру до Москви. Вона ще понад сто років після того зберігала свою першу назву — "митрополія Київська і всієї Русі". Отже, Руська церква і Київська митрополія того часу — це синоніми, різні назви однієї і тієї ж релігійної організації. Від правління митрополита Іони (1441 р.) митрополити на Русі почали йменуватися вже Московськими і всієї Русі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Митрополія Київська і всієї Русі. Українська православна церква

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок