Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Особливості державного контролю в громадянському суспільстві

Особливості державного контролю в громадянському суспільстві

Назва:
Особливості державного контролю в громадянському суспільстві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,37 KB
Завантажень:
192
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Особливості державного контролю в громадянському суспільстві


Соціальна трансформація сучасного українського суспільства спрямована на формування правової та соціальної держави, а також громадянського суспільства. Нові соціальні реалії актуалізують пошук нових форм соціального контролю. Соціальний контроль в вітчизняній літературі тлумачиться:
а) як процеси в соціальній системі (в суспільстві, групі), що забезпечують її стійкість та можливість управління функціонуванням її елементів (людьми, інститутами тощо);
б) як механізм оцінки і санкціонування діяльності елементів соціальних систем та підсистем з точки зору суспільних інтересів та домінуючих норм;
в) як спосіб саморегуляції соціальної системи, що забезпечує упорядковану взаємодію її елементів за допомогою нормативного (у тому числі правового) її регулювання [1,496].
В Великому енциклопедичному словнику соціальний контроль тлумачиться як “механізм, за допомогою якого суспільство та його підрозділи (групи, організації) забезпечують дотримання системи обмежень (умов), порушення яких шкодить функціонуванню соціальної системи” [2].
Науковці дають таке узагальнене визначення: контроль – це облік, спостереження за будь-чим, перевірка діяльності будь-якої іншої організації або відповідальної особи, звітність, аналіз результатів їх діяльності й виконання стратегічних планів, вжиття заходів щодо корегування таких планів для досягнення необхідних результатів. Контроль - це будь-яка перевірка відповідності даного об’єкта встановленим обмеженням та засоби впливу організації на досягнення необхідних результатів і контролю відповідності кількості і якості таких результатів організаційній специфіці [3,80].
Соціальний контроль виступає невід’ємним елементом суспільного управління. Основні об’єкти соціального контролю – правові і моральні норми, звичаї, адміністративні рішення тощо. Дія соціального контролю зводиться головним чином до використання різноманітних санкцій до порушників соціальних обмежень. Соціальний контроль здійснюється головним чином державою, а також будь-якою соціальною групою. Це виражається в взаємному контролі учасників будь-якого процесу, в різноманітних формах виразу суспільної думки, наприклад, відмова від контактів, моральний осуд тощо.
Соціальний контроль поділяється на формальний (або державний) і неформальний. Перший здійснює держава за допомогою державних органів законодавчої, виконавчої та судової гілок влади. Другий виконують суб’єкти та організації громадянського суспільства (політичні партії, недержавні засоби масової інформації, громадські організації та об’єднання).
Треба відзначити, що в умовах відсутності державної ідеології чи єдиної традиційної релігії відбувається розпорошення соціального контролю та його цілей.
Метою соціального контролю є становлення соціального порядку. Порядок традиційно розуміється як врегульованість, стабільність, узгодженість суспільних відносин, як наявність гармонії у взаємодії різноманітних сфер суспільства та рушійних сил його розвитку. Порядок в суспільстві свідчить про його захищеність від випадків свавілля, агресивності деяких соціальних суб’єктів. Від рівня соціального контролю та суспільного порядку залежать як духовна атмосфера в суспільстві, так і особистісний спокій індивіда, його світоглядні орієнтири. Соціальний контроль і обумовлений ним порядок та передбачуваність дозволяють людини будувати життєву стратегію, що необхідна для реалізації її інтересів та сутнісних сил.
В сучасному суспільстві значну частину соціального контролю здійснюють суб’єкти громадянського суспільства. Це не зменшую ролі державного контролю. В цьому плані правотворча діяльність задає суспільству нормативні рамки, тобто стандарти, зразки, еталони, моделі поведінки. Неоперативність правотворчої діяльності і невідповідність її результатів сучасним реаліям українського суспільства – важливий чинник існування певного безладдя в ньому. Право виступає єдиною системою загальнообов’язкових норм в перехідному суспільстві.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особливості державного контролю в громадянському суспільстві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок