Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Політична відповідальність влади в демократичній державі: необхідність, сутність, механізм забезпечення

Політична відповідальність влади в демократичній державі: необхідність, сутність, механізм забезпечення

Назва:
Політична відповідальність влади в демократичній державі: необхідність, сутність, механізм забезпечення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,20 KB
Завантажень:
45
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Політична відповідальність влади в демократичній державі: необхідність, сутність, механізм забезпечення


Для українського соціуму наочним є помітний брак відповідальності державних органів та посадових осіб за цілеспрямоване, належне і своєчасне здійснення ними владних повноважень. Подібне становище негативно позначається не тільки на дієздатності держави, але й на її сприйнятті широкою громадськістю, зумовлює необхідність поглибленого дослідження феномена відповідальності.
Загалом відповідальність визначається як “відносини, що забезпечують інтереси і свободу взаємопов’язаних сторін і гарантовані суспільством та державою” [1, с. 302]. Неналежна (і в цьому розумінні – безвідповідальна) поведінка неминуче викликає руйнацію суспільних зв’язків. Тому саме завдяки відповідальності досягається необхідна стабільність останніх, набуття ними тривалого і специфічновладного характеру [6, с. 60].
Відповідальність у суспільстві (соціальна відповідальність) виявляє себе розмаїттям тісно поєднаних між собою форм. Це зумовлено передусім множинністю ролей учасників суспільних процесів, що унеможливлює уніфікацію їх відповідальності. Функціонування суспільства як певної цілісності зумовлює і системність відповідальності. Внаслідок реалізації державної влади здебільшого у правовій формі в системі відповідальності за її здійснення значне місце належить юридичній відповідальності. Та, попри всю значущість цієї форми, нею не можна підмінити інші форми. Адже далеко не всі відносини в суспільстві опосередковуються правом. Більше того, практика правозастосування довела, що юридичні норми, істотно впливаючи на полiтичне життя суспільства, неспроможні замiнити полiтику. Під впливом низки чинників можливі (і часто-густо виникають) ситуації, коли люди та їх об’єднання у своїй діяльності не керуються юридичними нормами. На нашу думку, в умовах демократично організованого суспільства чільну роль у системі відповідальності за здійснення державної влади посідає політична відповідальність.
У спеціальній літературі немає однозначного розуміння сутності, особливостей і забезпечення політичної відповідальності як форми соціальної відповідальності. Наприклад, є визначення політичної відповідальності як відносин “між суспільством в цілому чи його політичним утворенням та членом цього суспільства, які тягнуть несприятливі наслідки для особи, щодо якої вони застосовуються” [9, с. 65]. Однак дане визначення охоплює і відповідальність партійну, яку, на наш погляд, слід розглядати як відокремлену форму соціальної відповідальності. Окрім того, політична відповідальність у нашому розумінні є не стільки індивідуальною, скільки колективною; не стільки ретроспективною (такою, що передбачає настання негативних наслідків у разі вчинення певних дій, прийняття рішень або бездіяльності), скільки позитивною, спрямованою на формування свідомого ставлення до використання влади як вияв публічної довіри.
Досить часто як політична визначається конституційна відповідальність уряду перед парламентом [8, с. 65; 15, сс. 24, 55, 86]. Вагомою підставою для такого підходу є специфічність предмета відповідальності. Парламентська відповідальність уряду не пов’язана з правопорушенням, а практична реалізація відповідних конституційних норм значною мірою визначається політичним становищем, впливовістю окремих політичних сил у той чи інший момент. Однак парламентська відповідальність уряду не тотожна політичній відповідальності, остання притаманна і державам з президентськими системами управління [5, с. 17; 15, с. 24], більше того – країнам з недемократичним політичним режимом.
Видається недоцільним внесення у визначення політичної відповідальності таких елементів, які обмежують його універсальність. Зокрема, є прагнення розглядати політичну відповідальність як форму відповідальності “органів державної влади і посадових осіб перед народом, населенням відповідної території “за невідповідність їх діяльності мандату довіри”, що виявляється в їх нездатності напрацьовувати і здійснювати максимально корисні для блага людей рішення” [13, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Політична відповідальність влади в демократичній державі: необхідність, сутність, механізм забезпечення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок