Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> СОЦІАЛЬНА МОБІЛЬНІСТЬ МАРГІНАЛЬНИХ ВЕРСТВ у сучасній україні

СОЦІАЛЬНА МОБІЛЬНІСТЬ МАРГІНАЛЬНИХ ВЕРСТВ у сучасній україні

Назва:
СОЦІАЛЬНА МОБІЛЬНІСТЬ МАРГІНАЛЬНИХ ВЕРСТВ у сучасній україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,89 KB
Завантажень:
55
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
СОЦІАЛЬНА МОБІЛЬНІСТЬ МАРГІНАЛЬНИХ ВЕРСТВ
у сучасній україні
В процесі трансформації суспільства в Україні виникло значне майнове розшарування населення. Якщо у 1990 році середній прибуток 10% найзаможніших громадян України в 4 рази перевищував відповідний показник 10% найбідніших, то в 1999 році – у 12 разів.
Найбільш помітні зміни відбулися в положенні тих, хто належав до середнього класу. Цей статус зберегла лише частина, а більшість значно знизила рівень свого життя. Все це призвело до того, що маргіналізація перетворилася в одну з гострих соціальних проблем.
При “класичному” підході до маргіналізації її головною ознакою визнається розрив соціальних зв’язків в широкому розумінні цього слова. Послідовно руйнуються спочатку економічні, потім соціальні і нарешті духовні зв’язки. Наслідки розриву цих зв’язків для особистості схематично можна зобразити так:
Наведена схема має принципове значення при розгляді проблем маргіналізації. У випадку, коли починає відбуватися включення маргіналів у нові соціальні спільноти, відносини відновлюються у тій же послідовності, що й рвуться. Але при цьому слід мати на увазі ось що: саме така послідовність відновлення відносин не означає, що один тип відносин відновлюється, а інші чекають своєї черги. Відновлюються всі відносини, але відродження соціальних і особливо духовних зв’язків вимагає значно більшого часу. Для соціальної політики це означає, що, долаючи економічні передумови маргіналізації, не можна і навіть небезпечно нехтувати соціальними і духовними проблемами, тим більше, що від них значною мірою залежить включення особистості в нову систему діяльності.
Для характеристики соціальної мобільності маргінальних верств для нас важливим є положення Питиріма Сорокіна про те, що соціальна мобільність розглядається у нерозривній єдності з соціальною стратифікацією, під якою розуміється диференціація (або розшарування) за певною соціальною ознакою якоїсь сукуп ності людей на класи (страти), що знаходить свій вираз в існуванні вищих і нижчих верств цієї сукупності. Якщо маргіналів емпірично можна фіксувати, визнаючи їх поведінку, то для нас визначальним є висновок П.Сорокіна про вплив на соціальні дії соціальних статусів, владних повноважень прав і привілеїв, відповідальності і обов’язків, наявності чи відсутності соціальних цінностей [3, с.302].
Вертикальна мобільність може мати як висхідну, так і низхідну спрямованість, але і в тому, і другому випадках його механізмом в стратифікованому суспільстві є наявність специфічних “сит”, тобто механізмів соціального тестування, відбору та розподілу індивідів по соціальним стратам. Цей механізм діє відносно представників як вищих, так і нижчих страт. Але, з точки зору нормального функціонування суспільства і запобігання соціальних напружень, специфічне місце займають переміщення догори. Тут соціальне тестування має особливе значення. Наприклад, щоб поступити у військово-морську академію США, тобто щоб мати право отримати звання полковника і вище, необхідні рекомендації не тільки вищого командування, але й одного з сенаторів штату, в якому проживає кандидат в слухачі академії або його батьки. Тут ми бачимо як професійне, так і соціально-політичне тестування.
Переміщення між стратами здійснюється за допомогою своєрідних соціальних “ліфтів”. Такими традиційними “ліфтами” вертикальної мобільності в сучасному суспільстві є школа, особливо вища, сім’я, армія, різноманітні професійні, економічні, політичні організації та об’єднання. В Україні для представників малозабезпечених верств, навіть для тих, хто має високий рівень освіти, професійної підготовки і соціальної активності використання цих ліфтів є надзвичайно важкою проблемою.
По-перше, тенденцією розвитку системи вищої освіти в Україні є збільшення питомої ваги в ній платної освіти. Так, в 1999 році за власну плату навчалося 38,4% студентів державних навчальних закладів III-IV рівня акредитації і студенти 93-х навчальних закладів недержавної форми власності такого ж рівня.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: СОЦІАЛЬНА МОБІЛЬНІСТЬ МАРГІНАЛЬНИХ ВЕРСТВ у сучасній україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок