Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Диференціація доходів: основні підходи до вивчення в соціології

Диференціація доходів: основні підходи до вивчення в соціології

Назва:
Диференціація доходів: основні підходи до вивчення в соціології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,50 KB
Завантажень:
349
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Диференціація доходів: основні підходи до вивчення в соціології


З початком перебудовчих процесів в Україні, як і в інших постсоціалістичних країнах, виникає нова соціальна структура, відбуваються процеси нового соціального розшарування, одним з найбільш ранніх та очевидних проявів якого стало розшарування за рівнем доходів. Відбувається стрімка ескалація процесу поляризації доходів у суспільстві. З одного боку, виникла верства “нових” багатіїв, яка характеризується не тільки небувалим рівнем своїх доходів, але й високою концентрацією майна (зокрема, дорогої нерухомості, престижних авто тощо). З іншого боку, формується “соціальне дно”, яке відзначається не тільки низьким рівнем матеріальної забезпеченості, але й частковою соціальною деградацією та, фактично, соціальною ізоляцією і дезорієнтацією великої частини населення. В низи суспільства сьогодні ризикує потрапити переважна більшість населення України. На фоні загального зниження життєвого рівня основної маси населення та слабких поки що за своєю інтенсивністю процесів його адаптації до ринкових умов відбувається суттєва поляризація доходів.
Тема вивчення диференціації доходів як економістами, статистиками, так і соціологами зазвучала тільки з початком реформ, особливо з розпадом СРСР. Це пояснюється рядом причин.
У колишньому Радянському Союзі різниця між окремими групами населення не була дуже великою. Матеріальне становище людини визначалося не стільки реальними доходами в грошовому вимірі, скільки її місцем у державній системі розподілу. Державна система постачання засновувалася на критеріях територіального та відомчого поділу. Тобто матеріальна нерівність у колишньому Союзі значною мірою обумовлювалась, окрім доходів, такими факторами, як сфера зайнятості та місце проживання.
Враховуючи ці обставини, а також зважаючи на суворі обмеження щодо публікації даних, які стосувалися рівня життя населення, дослідження доходів радянськими соціологами до другої половини 1980-х років практично не велися.
У вітчизняній літературі широко застосовувались узагальнюючі (народний дохід, народне споживання, валовий національний продукт, виплати та пільги, отримані населенням із суспільних фондів споживання, обсяг товарообігу тощо) або усереднені (з розрахунку на душу населення) показники, а показники диференціації доходів не наводилися. Сам термін “розподіл доходів” зазвичай вживався не як статистичний для визначення і порівняння чисельності груп з різним рівнем особистих доходів, а як політекономічний, такий, що характеризує способи розподілу матеріальних благ. Розглядався реальний, а не номінальний (грошовий) дохід.
У науковій літературі з соціальних проблем домінувала теза про зближення рівня життя різних соціальних груп, про переваги планової соціалістичної економіки, яка забезпечує соціальну та економічну рівність, над капіталістичною. Існуючу систему розподілу можна було тільки хвалити, а це можна було робити, використовуючи лише узагальнюючі показники: “У нашій країні з року в рік зростає обсяг національного доходу в цілому і на душу населення, підвищується оплата праці працівників, покращуються житлові умови та соціальне забезпечення трудящих, зростає товарообіг та рівень споживання населення... В результаті зростає матеріальний добробут трудящих, удосконалюється та збагачується соціалістичний спосіб життя”1 .
Проте, хоча в політичній літературі зближення різних соціальних верств інтерпретувалося виключно як позитивний чинник, провідні соціологи попереджали про негативний вплив на економіку та розвиток суспільства зрівняльної системи оплати праці.
Наприкінці 1980-х років у соціологічній літературі активно починають обговорюватися соціальні аспекти диференціації доходів: залежність доходів від соціально-демографічних чинників, різниця в доходах різних соціальних верств, поява нових джерел доходів.
У 1991 році в Москві виходить перша фундаментальна праця на цю тему – книга Л. С. Ржаніциної “Доходи: рівень, диференціація, гарантії”2 . І хоча на час написання книги різниця в доходах ще не набула таких масштабів, як сьогодні, автор звертає увагу на появу тенденцій до значної поляризації доходів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Диференціація доходів: основні підходи до вивчення в соціології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок