Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Основні школи та напрямки сучасної соціології

Основні школи та напрямки сучасної соціології

Назва:
Основні школи та напрямки сучасної соціології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,26 KB
Завантажень:
421
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Курсова робота
Тема: “Основні школи та напрямки сучасної соціології”.


План
Вступ
1. Емпірична соціологія
2. Структурний функціоналізм
3. Конфліктологія
4. Символічний інтеракціонізм
5. Феноменологія
6. Етнометодологія
7. Неофункціоналізм
8. Структуралізм і постструктуралізм
9. Соціологічні концепції технократизму


Вступ
Якщо у першій половині XX ст. домінуючим видом діяльності соціологів у багатьох країнах були прикладні соціологічні дослідження, то у 60-80-х рр. в Західній Європі і почасти в США все більше соціологів стало цікавитися розробкою проблем самої соціо-логічної теорії, пов'язаних з процесом інтеграції різних напрямів у соціології, які різни-лись один від одного специфічним підходом до аналізу об'єкта і предмета соціології, до розуміння метода соціології як науки.
У самому широкому значенні слова під школою в соціології розуміють групу соціологів, яка працює в межах виробленої нею самою дослідницьких традицій. В більш вужчому значенні школа в соціології - це дослідницька група із загальними традиціями і відповідною інституційною формою. Так, наприклад, у всьому світі відома Чіказька школа емпіричної соціології, яка сформувалась на базі першого у світі соціологічного факультету Чіказького університету і представляла собою Специфічний підрозділ з досить швидко сформованими традиціями дослідницької діяльності і великим впливом на діяльність соціологів всієї країни, а згодом й усього світу.
Напрями об'єднують соціологів, які займаються розробкою ідентичної проб-лематики, або мають спільну світоглядну направленість. До них можна віднести, наприклад, функціоналізм, позитивізм, символічний інтеракціонізм, структуралізм, етнометодологію та ін. Всі вони виступають як парадигмальні аль-тернативи, і одночасно, є продуктом оперативної взаємодії (як між собою, так і з різними пограничними суспільствознавчими і людинознавчими дисциплі-нами).
Спробуємо окреслити в загальних рисах деякі із найбільш впливових сучасних соціологічних шкіл і напрямів.


1. Емпірична соціологія
Емпірична соціологія, яка виникла в межах західної соціології в XX ст., сфор-мувала в своєму руслі дві основні течії - академічну І прикладну. Завдання пер-шої вбачається у створенні систем наукового знання про окремі галузі і явища суспільного життя (наприклад, соціологія праці, соціологія міста, соціологія засобів масової комунікації і т. д.), які використовуються в якості методологічної основи конкретних соціологічних досліджень. Завдання другої — організація цих, націлених на розв'язання чітко визначених практичних завдань і безпосе-редньо пов'язаних з виконанням функцій соціальної інженерії, досліджень.
Історичні корені емпіричної соціології знаходимо у ранніх емпіричних дослі-дженнях XIX ст. соціального і морального здоров'я (Е. Чадуік, Л. Віллерне, Р.Вірхов, Дж.Кей-Шаттлуор, А. Геррі, А. Ватер та іи.). З 1920 по 1950 рік емпі-ричні дослідження стають пріоритетним напрямом в американській соціології.
Початок цьому процесу поклали представники Чіказької школи (Р. Парк, Е. Берджесс, У. Томас, А. Смолл та ін ) Займаючи домінуюче становище в американській соціологи протягом 20 — 40-х рр , Чіказька школа здійснила знач-ний вплив на формування світової емпіричної соціології.
Основними чи відмінними рисами Чіказької школи були:*
органічне поєднання емпіричних досліджень із теоретичними узагальненнями,*
висування гіпотез в межах єдиної організованої і направленої на конкретні практичні цілі програми,*
широта теоретичної орієнтації,*
поєднання різних підходів і методів, серед яких не було яскраво виражених Першою працею Чіказької школи в галузі емпіричної соціологи була книга
У. Томаса і Ф. Знанецького "Польський селянин в Європі і Америці" (1918 -1920 рр ) В ній викладені і апробовані на практиці основні Ідеї соціологічної те-орії Томаса, ядро якої - поняття соціальної ситуації, яке включає в себе три взаємопов'язаних елемента*
об'єктивні умови (соціальні норми і цінності),*
установки індивіда і групи,*
визначення ситуації діючою особою
Виходячи з цьо-го, Томас і Знавецький розробили таку типологію особистостей за характером їх пристосованості до соціального оточення*
міщанський тип (для нього характерні традиційні установки і стереотипи),*
богемний (нестійкі і слабо зв'язані між собою установки),*
творчий (логічно взаємозв'язані між собою установки і творчі потенції, які обумовлюють оптимальне визначення ситуації)
Томас стверджував, що розвиток суспільного життя і культури визначаєть-ся творчими особистостями, здатними до економічних, політичних і технологіч-них інновацій.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Основні школи та напрямки сучасної соціології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок