Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Етносоціологія

Етносоціологія

Назва:
Етносоціологія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,15 KB
Завантажень:
231
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Етносоціологія
Етносоціологія виникла на межі етнографії і соціології (етнос - народ), ця молода соціологічна наука досліджує походження, суть, і функції етносів, їх взаємодію і механізми входження іх у систему соціальних відносин.
Саме термін в науку введено у 30-ті р.р. XX ст, Р, Турн-вальдом. Етногенез розглядає процеси розвитку різних етнічних спільнот (теорія етногенезу Л.М.Гумільова).
Поглиблено поняття етносу, роду, плем'я, народності, нації ми розглядали в політології, в темі "Етнополітика", де відзначали 2 тенденції в розвитку етносів: диференціація та інтеграція; що нація -це найбільш розвинена етнічна спільність; значення соціально-економічних, політ ичних і духовних чинників у розвитку нації; поняття національної психології, національної свідомості і національного характеру, утворення державності як найвищий ступінь національного розвитку, особливості національної політики,
В свій час український соціолог М. Шаповал в 30 р. XX ст, в праці "Загальна соціологія" висказав таку т.з., що нація є складне соціальне скупчення (верства, яка характеризується діяльністю чинників мови, території та держави, він був прихильником модернистськоі концепції націотворення XIX - XX ст.). Ми бачимо приємний факт внеска на-ціональним вітчизняним соціологом в соціологію нації: М. Шаповал,перебуваючи в межах розуміння суспільства, як системи, синтезував західні соціологічні вчення з українським соціологічним матеріалом. А от біль-шість українських соціологів, що працювали в еміграції, схилялися до суб'єктивістських підходів в розумінні нації - 3. Старосольський (І878 -1942), 0.1. Бочковський (1884-1939), Безумовно, в формуванні нації, в розумінні і самого поняття нації, особливу роль в співжитті членів нації нині відіграють різного роду політичні події. Подією для консолідації нової української нації, наприклад, може виступати грудневий референдум 1991р. з питань незалежності, особливо прийняття Акту про незалежність вважає нині професор Колумбійського університету -США - 0. Мотиль. Такі приклади мають свідчити про творення нової української нації у значенні держави і громадянства. Фактично це інтерпре-тація поняття "нація", як громадянського, а не етнічного утворення, що набуває зростаючої підтримки в колах вітчизняних вчених і політиків, які вважають, що нині домінує ідея української нації як соціально- політичної спільноти, пов'язаної єдиною територією, спільними економічними і політичними інтересами, усвідомляючи себе як особлива соціальна спільнота - Нкраінський народ (і це закріплено в Конституції України І996р,)
Етносоціологія розглядає етнічний компонент у соціальній структурі суспільства, взаємозв'язок між етнічною, соціально-класовою, соціально-демографічною і соціально-територіальною структурами. Нація і ,в свою чергу,належить до спільнот суб'єктів,які утворюють соціальну систему суспільства - вона аналізується соціологією нації. 'Свій кон-цептуальний вираз національні інтереси знаходять в національній ідеї,


зміст якої зумовлений історичними епохами у житті, та іх істотними національними характеристиками (суть їх, за сучасним соціологом Н,Черниш, відображення і осмислення реального стану національного розвитку дове-дене до обгрунтування мети досягнення національноі незалежності і здо-буття держави, тобто об'єктивне знання підноситься до усвідомлення ці-лей і устремлінь суб'єкта - тут соціальним суб'єктом є нація» національні інтереси виступають збудником волі до практичної дії» особливо в часи національного відродження).
Суть національного відродження, як стисло формулює вже не один раз згадана Н, Черниш, "полягає в усвідомленні нацією себе як активноі дійовоі особи історіі та сучасного світу'; Ця одна з центральних проблем соціологіі націі вирішується ступенево і має три основні фази:
-академічну (дослідж уеться, збирається, публікується народна творчість, фольклор, звичаі, історія,тощо на панівній в цій державі мові - якщо говорити про Україну - то на мовах російській, польській ін,).
-культурницьку (мова, яка досліджувалась, стає літературною,
загальновіивальною національною мовою у науці, мистецтві, політиці,
громадському житті ; тут дуже доречно прослідкувати шлях української
мови до рівня державної,згідно закону "Про мови" І989р, за таблицею -
календар долі укр.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Етносоціологія

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок