Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Теорія соціального поля в соціальній географії

Теорія соціального поля в соціальній географії

Назва:
Теорія соціального поля в соціальній географії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,75 KB
Завантажень:
177
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Теорія соціального поля в соціальній географії
Оскільки в межах нової парадигми науки суспільні територіальні системи розглядатимуться як живі, то необхідно визнати в складі їх структури поля та інтенсивно вивчати їх.
На нашу думку, вивчення полів у суспільній географії — це фундаментальний напрям суспільно-географічних досліджень, збагачення методологи цієї науки в межах нової парадигми. Сказане стосується і складових суспільної географії — політичної, економічної та соціальної.
В наш час поняття "поле" повною мірою використовується в інших галузях знань. Термін "поле" вперше запропонований у фізиці. Фізичний зміст поля полягає у тому, що воно розглядається як особлива форма матерії, система з безконечним числом ступенів свободи. До фізичних полів відносяться електромагнітні та гравітаційні поля, поля ядерних сил, а також хвильові (квантові) поля, відповідні різним частинкам (наприклад, електрон-позитронне поле). Джерелами фізичних полів є частинки (наприклад, для електромагнітного поля — заряджені частинки). Створювані частинками фізичні поля переносять взаємодії між відповідними частинками.
Опісля термін "поле" почали, насичуючи новим змістом, використовувати в інших галузях знань. Наприклад, 1912— 1914 pp. біолог А. Гурвіч, узагальнивши відомі праці Г. Дріша про те, що доля зародка є функцією його положення загалом, дуже близько підійшов до фундаментальної, нової для біології ідеї морфогенетичного поля, хоча сам термін "поле" з'явився у його працях з 1922 р. Оболонку (вигляд) теорії біологічного поля, при збереженні її основного змісту, А. Гурвіч змінював у процесі обдумування нових біологічних проблем1.
У географії термін "поле" спочатку ототожнювався з територією, яку займав той чи інший об'єкт. Опісля під ним почали розуміти власний фізичний простір об'єкта. За допомогою поняття поля географи намагались акцентувати на безперервності (континуальності) географічного простору, яка досягається при взаємопроникненні полів окремих об'єктів-симплексів одне в одне; одиничні ж об'єкти-симплекси єдиного географічного простору не створюють*143. О. Шаблій запропонував використати для дослідження географічного поля метод одновимірного (скалярного) аналізу. В цьому випадку він розглядав географічне поле як такий розподіл по земній поверхні певної кількісної ознаки, коли кожна точка (частина) на цій земній поверхні визначається конкретною величиною (скаляром).
Отже, основним фактором широкого використання цього терміна стало бажання показати за його допомогою цілісність розвитку об'єкта, явища, процесу.
В контексті нової парадигми науки Г. Швебс розробив власну концепцію інформаційного поля. На думку вченого, всім матеріальним системам об'єктивної дійсності властиве інформаційне поле певної структури. Тобто, будь-який об'єкт Всесвіту володіє властивістю еманації інформаційного поля. Еманація — не просто випромінювання, а ніби продовження об'єкта, відтворення його в інформаційному вигляді не як фізичної частини загального інформаційного поля, а як зміни його структури, властивостей. Г. Швебс зазначав: "Інформаційне поле (Іп) для матерії є водночас і навколишнім середовищем, і її невід'ємною частиною. Інформаційне поле — це специфічний "вакуум-ефір". Матерія й енергія, як усе явне, взаємодіє з навколишнім середовищем (Іп), і результат цієї взаємодії залежить не лише від вихідних властивостей матерії та енергії, а й властивостей навколишнього середовища — Ін. При цьому рівень взаємодії має адаптивно-еволюційний характер. Це означає, що в свою чергу навколишнє середовище (Іп) має властивості, не тільки початково надані йому кимось чи чимось, Іп змінюється під впливом матеріально-енергетичних процесів. Воно зумовлено еволюціонує з матерією-енергіею. Однак матерія-енергія гіпотетично може починати свою еволюцію з хаосу, яка має максимальну ентропію. Що стосується Іп, то воно, найімовірніше, завжди носить сліди (порції, монади) інформації про процеси, що відбулись раніше і тим самим може ініціювати матерію й енергію до впорядкованості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Теорія соціального поля в соціальній географії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок