Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Комп'ютерні "експертні системи" та "когнітивна інженерія"

Комп'ютерні "експертні системи" та "когнітивна інженерія"

Назва:
Комп'ютерні "експертні системи" та "когнітивна інженерія"
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,27 KB
Завантажень:
235
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Комп'ютерні "експертні системи" та "когнітивна інженерія"
План
1. Метод спостереження у соціології та його зв'язок із соціологічним експериментом
2. Артефакти та фікції у контексті філософії та соціології
3. Соціологічний експеримент
Сучасні електронно-обчислювальні машини (ЕОМ) дають змогу зробити істотний крок уперед стосовно раціоналізації процедур експертизи.
Своєрідною точкою відліку щодо започаткування комп'ютерних "експертних систем" (ЕС) фахівці вважають 1965 p., коли вчені з американського Стенфордського науково-дослідного інституту Е. Фейгенбаум та Б. Бучанан разом з лауреатом Нобелівської премії Д. Ледербергом взялися за створення комп'ютерної системи, призначеної для визначення молекулярної структури хімічних сполук. При побудові цієї системи вони створили програму, грунтовану на арістотелевій логіці. У програмі формулювали серію запитань за типом якщо -> то, які описували правила атомних зв'язків у молекулах.
Треба відзначити, що Фейгенбаум ще у середині 50-х років виявив інтерес до проблематики "штучного інтелекту" (ШІ), який є базою для розробки ЕС. У дослідженнях зі ШІ його передусім цікавило, як, маючи набір вихідних даних, побудувати гіпотезу, що пояснювала б ці дані.
Там, де панує емпірія, діє індуктивний метод збирання та обробки фактичного матеріалу. Цей метод непридатний для машинного "мислення", оскільки навіть "найрозумніша" машина не в змозі робити "алогічний стрибок" від суми фактів до їх узагальненого уявлення. Машина обробляє повідомлювані їй численні факти згідно із заздалегідь установленими правилами дедуктивного характеру. Аналогічним чином розв'язують завдання за допомогою EC.
У створенні EC Фейгенбаум рухався шляхом вивчення емпіричних знань учених-природодослідників. У цьому разі ними були хіміки.
Свою роль у виборі хімічної науки відіграв Ледерберг, який працював над програмою, покликаною допомогти хімікам у визначенні молекулярної структури погано вивчених органічних сполук. Ледерберг зрозумів, що безліч пропонованих програмою можливих хімічних моделей слід обмежувати, використовуючи для цього емпіричні знання хіміків. Саме тоді він і залучив до роботи Фейгенбаума. їхнє співробітництво завершилося створенням EC під назвою Дендрал.
Призначення комп'ютерних ЕС типу Дендрала полягає в акумулюванні професійних знань і застосуванні їх для експертних оцінок та рекомендацій. Такого роду EC мають не тільки оцінювати ситуацію і пропонувати варіанти рішень, а й давати у разі необхідності обґрунтування пропонованих рішень. Що стосується Дендрала, то коли основа системи була готова, її заповнили інформацією про конкретні хімічні сполуки та способи міркувань, які приводять хіміків до правильних висновків. Цю інформацію було отримано шляхом опитування вчених, які розповідали, як вони аналізують та оцінюють проблеми, що виникають перед ними.
Цікаво відзначити, що коли хіміки довідалися про розробки Фейгенбаума, то звернулися до вченого з численними проханнями надіслати їм копії не програми, а правил, закладених у неї, оскільки не без підстав вважали, покладаючись на авторитет Фейгенбаума, що у цих правилах знання систематизовано значно краще, ніж у підручниках та навчальних посібниках.
Програма Дендрал будована на активному використанні правила логічної імплікації (якщо.., то...), тобто у цій програмі усі необхідні для неї знання подавались у вигляді імплікації. Перша частина імплікації (якщо) вказує на певну ситуацію і являє собою послідовність символів, які комп'ютер застосовує для зіставлення. Друга частина (то) вказує на відповідну дію, зумовлену попередньою ситуацією (якн<о-ситуацією). Наприклад: якщо йде дощ (ситуація), то я беру парасольку (тобто дію з урахуванням поганої погоди).
Складені у такий спосіб комп'ютерні програми характеризують як програми, ґрунтовані на правилах. Це означає, що у процесі роботи програма сортує символи у пошуках поєднання, зіставлюваного з першою частиною імплікації (якщо) з наявних правил. Після того, як зіставлюване поєднання виявлене, задіюють відповідне правило, завдяки якому виконують певну дію (наприклад, установлюють медичний діагноз, виводжуваний на монітор комп'ютера).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Комп'ютерні "експертні системи" та "когнітивна інженерія"

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок