Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Концепція дисциплінарного суспільства М. Фуко

Концепція дисциплінарного суспільства М. Фуко

Назва:
Концепція дисциплінарного суспільства М. Фуко
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,49 KB
Завантажень:
316
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему
Концепція дисциплінарного суспільства М. Фуко


План
Мішель Фуко — теоретик постструктуралізму.
Дисциплінарне суспільство.
походження, виникнення і розвиток дисциплінарного суспільства;
принципи дисциплінарного суспільства, інструменти дисциплінарної влади;
Криза дисциплінарного суспільства і його перспективи.
Висновок.
1. У 70-ті роки ХХ століття відбувається розвиток ідей структуралізму як певна реакція на хвилю екзи-стенціалізму й феноменології у соціологічному мисленні і отримує назву постструктуралізму (або неоструктуралізму).
Постструктуралісти підкреслюють важливість «децент-ралізації об'єкта дослідження». Головним для дослідника повинен бути текст, а у тексті — його внутрішня структура. Авторство тек-сту особливого значення не має: важливими є не наміри, бажання того, хто створює текстову реальність, а лише «внутрішня гра зна-чимих складових» (Е. Гідденс).
Виходить, соціологи мають зосередитися на аналізі об'єктивної структури суспільства, а не на ролі окремих діючих осіб, які конст-руюють суспільство. Такий концептуальний підхід кращим чином ілюструється на прикладі робіт видатного представника постструк-туралізму Мішеля Фуко.
Постструктуралісти (зокрема, і Фуко) вису-вають наступні положення:
по-перше, теоретичне знання є дискурсивна форма, що породжує тексти;
по-друге, емпірична реальність, яку має витлумачувати теоретичне знання, теж є сукупністю тек-стових утворень (опитування, статистичні дані, відеозаписи);
по-третє, зміст емпіричних текстів залежить від того, з позиції яких те-оретичних текстів вони будуть прочитані; врешті,
по-четверте, вивчення емпіричних текстів веде до розуміння того, що відбувається у світі, більше, ніж будь-які інші емпіричні дослідження.
Різнобічні праці Фуко містять чимало цікавих теоретичних і ме-тодологічних ідей, які характеризують постструктуралістський підхід до соціальної сфери. Фуко займався емпіричними дослідженнями божевілля й «психіатричного притулку», питаннями медицини й історії клінічної практики, проблемами злочинності й ув'язнення, вивчав відношення до сексуальності у різних суспільствах та пов'язані з ними проблеми контролю над особою.
Характеризуючи змістовну сторону праці Мішеля Фуко «На-глядати й карати», можна зробити такі паралелі: якщо М. Ве-бер у «Протестантській етиці» розглянув проблему переходу від традиційного типу господарювання до раціонально-капіталістич-ного, то М. Фуко торкнувся проблеми переходу від традиційних форм панування до дисциплінарного типу влади, який відбулвся на Заході наприкінці класичної доби, тобто в період ХУІІІ-ХІХ ст. В обох випадках виникнення дисциплінарного суспільства та ка-піталістичного господарювання розглядається як унікальне явище, як наслідок раціоналізації суспільного життяТ)
М. Фуко значно оновив методологію дослідження влади. Він вважав, що традиційний аналіз інституцій держави не вичерпує галузі функціонування влади. Відкритим залишається питання: хто здійснює владу і де? На думку М. Фуко, природу влади можна зрозуміти лише в контексті історично визначених тілесних прак-тик. Археологічний пошук Фуко відкриває перед нами історію тіл: психіатризованих, еротичних, покараних та ув'язнених, слухняних та бунтівних, точніше не стільки самих тіл, скільки історії певного виду тілесних практик' Згідно з Фуко, європейська «індивідуальність» була б неможлива без різноманітних технологій нагляду, тренування, навчання, іспиту, сфокусованих на людському тілі по-чинаючи з XVII ст.
Індивід - це, безперечно, уявний атом «ідеологічного» зобра-ження суспільства, але, крім того, він є й реальністю, створеною тією специфічною технологією влади, яку називають «дисципліною». За визначенням Фуко, «дисципліну» не можна ототожнювати ні з якоюсь інституцією, ні з якимсь апаратом; дисципліна - це тип влади, спосіб її здійснення, пов'язаний з цілим набором інструментів, методів, технік. Не те щоб дисциплінарний різновид влади засту-пив решту різновидів,- він просто інфільтрувався в них і водно-час дав змогу доводити вплив влади аж до найвіддаленіших, най-менших елементів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Концепція дисциплінарного суспільства М. Фуко

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок