Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Відчуження праці в системі чинників розвитку трудового менталітету

Відчуження праці в системі чинників розвитку трудового менталітету

Назва:
Відчуження праці в системі чинників розвитку трудового менталітету
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,54 KB
Завантажень:
381
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему:
Відчуження праці в системі чинників розвитку трудового менталітету


Формування ринкових відносин у нашій країні обумовлює не тільки трансформацію соціально-економічного середовища, але й визначає перебудову трудового менталітету населення у певному напрямі – наближення до трудової свідомості ринкового типу з орієнтацією на конкурентоспроможність. Розуміння цього поступово знаходить своє місце у поглядах політиків та науковців, оскільки однією з перешкод у прискоренні ринкових реформ визнається “феномен” українського трудового менталітету. На думку автора, національний трудовий менталітет узагальнено відображає рівень трудової свідомості суспільства та його соціальних груп щодо сприйняття сенсу трудової діяльності, віддзеркалює потреби, інтереси та ціннісні орієнтації населення, якими зумовлюються спонукальні мотиви певної трудової поведінки на ринку праці. З метою комплексної оцінки трудового менталітету доцільно, на нашу думку, розглядати дану категорію через систему певних чинників (див. схему 1).    
Схема 1 
Проблема якісного оновлення українського трудового менталітету, який формувався протягом тривалого часу і під впливом певних історичних, політичних, економічних, географічних та інших чинників, дуже непроста й багатогранна, проте її розв’язання має пряме відношення до подолання масового відчуження працівників від трудової діяльності1. Однак теоретичний і практичний зв’язок цих проблем часто випадає з поля зору вітчизняних економістів, оскільки тривалий час дослідженням такого напряму заважав ідеологічний прес. В кращому випадку ця проблема ставала об’єктом досліджень істориків, соціологів та філософів.
Сьогодні все більше стає зрозумілим, що гарантом успіху розпочатих в Україні ринкових перетворень має бути, насамперед, пробудження трудової активності громадян, реалізація та розвиток трудового потенціалу в інтересах зростання добробуту кожного, а отже, й країни в цілому. На тлі перехідного періоду, в умовах економічної та духовної кризи, масового безробіття стихійно відбуваються зовсім інші, протилежні явища, які засвідчують поглиблення процесів відчуження працівників від трудової діяльності, негативно відбиваються на трудовій свідомості і надовго в ній закріплюються.
Фахівці спостерігають, як з невідворотністю, часом досить гострою і трагічною, руйнуються трудові цінності, погіршується якість трудового потенціалу, що, безумовно, матиме масштабні наслідки стосовно стану свідомості населення та стану економіки, якщо не станеться радикального зламу негативних тенденцій. Звідси виникає нагальна потреба осмислення всієї повноти кризи праці, яка за своїм змістом знаходить концентрований вираз у процесі відчуження працівника від трудової діяльності. Саме розв’язання проблеми відчуження уявляється, на нашу думку, похідною у побудові концепції якісного оновлення трудового менталітету.
Як відомо, термін “відчуження” вперше застосований в середні віки у богословії та філософії, а також у класичній філософії Стародавньої Греції. Через призму сучасної психології у словнику під редакцію А. Петровського та М. Ярошевського наводиться таке тлумачення даного терміна: “Відчуження (у психології) – прояв таких життєвих відносин суб’єкта зі світом, за яких продукти його діяльності, він сам, а також інші індивіди і соціальні групи, будучи носіями певних норм, настанов і цінностей, усвідомлюються ними як протилежні йому самому (від несхожості до неприйняття і ворожості). Це виявляється у відповідних переживаннях суб’єкта: почуттях відособленості, самотності, відторгнення, втрати Я”2Соціологічний словник тлумачить поняття відчуження дещо по-іншому: “Відчуження – відчуття індивідуумом відчуженості від ситуації, групи, культури”3
Перш ніж розглянути розуміння цього терміна з позицій економічної науки, слід зазначити, що до останнього часу факти відчуження від трудового процесу не знаходили належного відображення в науково-економічній літературі, оскільки вважалося, що загальнодержавна власність на засоби виробництва знімає цю проблему автоматично.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: Відчуження праці в системі чинників розвитку трудового менталітету

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок