Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Євгеніка - проблема науковості та псевдонауковості науки про "чистоту роду".

Євгеніка - проблема науковості та псевдонауковості науки про "чистоту роду".

Назва:
Євгеніка - проблема науковості та псевдонауковості науки про "чистоту роду".
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,51 KB
Завантажень:
174
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Євгеніка - проблема науковості та псевдонауковості науки про "чистоту роду".


План
Поняття євгеніки і його виникнення.
Наука чи антигуманна лженаука ?
Деякі якісні показники народонаселення.
Якісні показники народонаселення в Україні.
Abusus non tollit usum.
(латинська приказка)
Слово “євгеніка” у багатьох викликає інстинктивне несприйняття – так добре попрацювала радянська (і не тільки ) пропаганда. Більшість людей, почувши це слово згадують виключно про “білокурих бестій”, расові комісії – все, що пов’язане з націонал-соціалізмом, расизмом і тому подібними людиноненависницькими концепціями. Одначе, обґрунтованість такої відповідності аж ніяк не більша за намагання представити F. Nietzsсhe як ідеолога нацизму.
Розглянемо походження слова. Грецьке eu-genhx має кілька варіантів перекладу, але усі вони зводяться до відтінків "шляхетне походження, гарна порода" - загалом, чудової генетичної якості. Можна заперечити, що є переклад, пов'язаний з "шляхетним походженням", тобто аристократією, на що і претендували нацисти, вважаючи свою націю найбільш повноцінною. Нагадаємо, що шляхетне аристократичне походження теж походить від грецького aristox - "чудовий, найкращий" - як бачимо, розмова йде про якість, а не про національну приналежність.
Розрізняють позитивну і негативну євгеніку. Ціль позитивної євгеніки – збільшення відтворення індивідів з ознаками, що можуть розглядатися як цінні для суспільства, – такими, як високий інтелект і гарний фізичний розвиток чи біологічна пристосованість. Негативна євгеніка прагне зменшити відтворення тих, кого можна вважати недорозвиненими розумово чи фізично чи розвинуми нижче середнього.
Соціальне керування еволюцією людини – ідея не нова. Багато народів практикували дітовбивство, щоб звільнити суспільство від страждаючих каліцтвом чи неповноцінних індивідів і запобігти збільшенню їхньої чисельності. Цим відрізнялися давні спартанці, які для збереження панування над ілотами (кріпаками) застосовували багато які з цілком сучасних євгенічних заходів. Так, для членів пануючого класу еміграція була обмежена, шлюби і народжуваність заохочувалися державою, а холостяки обкладалися спеціальним податком. Підтримувалася сувора система фізичного виховання, яку не витримували слабкі і каліки. Періодично влаштовувалися масові побиття ілотів для зниження чисельності цієї, що вважалася неповноцінною, частини популяції.
Добре відомі пропозиції Платона з євгенічного устрою суспільства. Він вважав, що не слід ростити дітей з дефектами чи народжених від неповноцінних батьків. Хронічним інвалідам і жертвам власних пороків має бути відмовлено в медичній допомозі, а моральних виродків варто страчувати. З іншого боку, для поліпшення «породи» необхідно заохочувати тимчасові союзи обраних чоловіків і жінок, щоб вони залишали високоякісне потомство.[І1]
Термін "євгеніка" був уперше запропонований у 1883 році видатним англійським антропологом, психологом і основоположником біометрії Френсісом Гальтоном. От яке визначення євгеніки він тоді дав: "Вивчення впливів, що підлягають суспільному контролю і можуть поліпшити чи погіршити як фізичні, так і розумові якості прийдешніх поколінь".[Д1] І при цьому він додав, що на першій стадії пов’язані з цим питання будуть піддаватися чисто науковій розробці, причому справа не піде далі пропаганди євгенічних ідей. На другій стадії вже можна буде вжити ряд заходів практичного характеру і видати відповідні закони. Нарешті, на третій стадії такі закони стануть непотрібними, тому що всі люди усвідомлять необхідність правил євгеніки. [Д1]
Спочатку до євгеніки співчутливо поставилися передові вчені різних країн. Так, К.А. Тімірязєв у своїй статті, надрукованої у 1911 році в енциклопедичному словнику Бр. Гранат, без будь-якої критики наводить визначення Ф. Гальтона і пише, що важливою задачею першої, академічної стадії розвитку євгеніки, пропонованої Гальтоном, повинне бути створення в університетах особливих лабораторій "по вивченню біологічних, медичних і статистичних методів" для розробки євгенічних проблем.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Євгеніка - проблема науковості та псевдонауковості науки про "чистоту роду".

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок