Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Віртуальна соціальна географія як важливий напрям розвитку соціальної географії у XXI ст.

Віртуальна соціальна географія як важливий напрям розвитку соціальної географії у XXI ст.

Назва:
Віртуальна соціальна географія як важливий напрям розвитку соціальної географії у XXI ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,14 KB
Завантажень:
99
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Віртуальна соціальна географія як важливий напрям розвитку соціальної географії у XXI ст.
Терміни "віртуальна реальність", "віртуальний", "віртуальна економіка" останнім часом набули такого поширення, що створили враження про паралельне існування ще одного світу — віртуального. Чи існує цей світ насправді? Якщо так, то що він собою являє? Чи маємо право говорити про "віртуальну науку", наприклад, про "віртуальну соціальну географію"? Чимало сучасних вчених намагаються дати відповіді на подібні запитання. Спробуємо спочатку проаналізувати зміст поняття "віртуальний".
У фахових наукових довідкових виданнях, "віртуальний" (лат. virtualis — сильний, здібний) трактується як можливий чи такий, що може виявитися за певних умов.
Дещо по-іншому трактують зміст поняття "віртуальний" українські вчені Національного інституту українсько-російських відносин А. Гуцал, М. Ожеван. Вони відшуковують корені цієї дефініції в латинському слові virtus і перекладають його як таке, що має значення незвичності, непересічності, доблесті та мужності, а також доброчесті, моральної довершеності, душевної шляхетності. Вчені, проводячи паралель стосовно етимологічної спорідненості цього virtus з українським "вірити" І похідними від нього "вірогідне" (гідне віри) та "ймовірне" ("ймив", тобто "мав у руках", а відтак — повірив), стверджують, що таке "віртуальне" вказує не на уявно-ілюзорні (як це зараз переважно і використовується), а на практичні речі та вміння людини ними оперувати. Вони наголошують: характерне у цьому сенсі й звернене до особистого досвіду "вміння" (етимологічно — "у мене є").
Отже, коли взяти за основу таке трактування поняття "віртуальний", то очевидно, що воно десь наближається до змісту поняття "поле" у нашому розумінні. Правомірність такого висновку підтверджує й те, що А. Гуцал і М. Ожеван розглядають віртуальність у ще одному сенсі — "як некласичну парадигму світосприйняття". Це знову ж таки засвідчує про ще один ракурс пошуків побудови нової парадигми науки XXI ст.
Основними аргументами стосовно обґрунтування віртуальності "як некласичної парадигми світосприйняття" А. Гуцал та М. Ожеван наводять такі міркування: оскільки сучасне осучаснюється минулим і майбутнє уявляється не наперед визначеним, а ймовірнісно-множинним, то все це щодо суспільних процесів є віртуальним і зумовлюється фундаментальними стилями життя людини та суспільства, яким належить своєрідна роль "дивних атракторів" або ж патернів соціальної структури.
А. Гуцал і М. Ожеван доходять висновку, що внаслідок цього відбувається проектування інноваційно-стійких структур і водночас "відсів" структур нежиттєздатних, які мусять обов'язково розвалитися і відмерти. На їх думку, і людина, і суспільство потребують віртуалізації, яка означає, що для справжнього розуміння властивостей речей слід заглиблюватись у власний неповторно-індивідуальний суб'єктивний досвід. "Із простого поняття чи сприйняття речі подібні властивості вивести неможливо". Реальна річ містить у собі множинність емпіричних якостей, але обособлює їх лише віртуально, бо вони не можуть виявитись усі водночас як якості цієї конкретної речі. Коли ж такою "річчю" вважати наш Всесвіт, то можна допустити множинність віртуальних світів у дусі Лейбніца. Щоправда, як вважав сам Лейбніц, попри всю віртуальну множинність нам випало щастя жити у "найкращому зі світів". Ось чому А. Гуцал і М. Ожеван стверджують: поділ реального на суб'єктивний та об'єктивний світи, з погляду сучасності, умовний. Вони впевнені: фактично існує біполярна омнієктивність (лат. omnia — все), невід'ємними полюсами якої виступають суб'єктивність свідомості та об'єктивність матерії. Взаємодія між названими полюсами відбувається завдяки віртуальному "третьому світові" (за Г. Сковородою) належного буття людських цінностей. Такі цінності чогось варті лише у тому випадку, якщо вони не знецінюються предметно-практичною "критикою". Так само й ідеї чогось варті, якщо вони здатні опредмечуватись, матеріалізуватись.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Віртуальна соціальна географія як важливий напрям розвитку соціальної географії у XXI ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок