Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціологічні погляди Спенсера

Соціологічні погляди Спенсера

Назва:
Соціологічні погляди Спенсера
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,72 KB
Завантажень:
360
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
РЕФЕРАТ
на тему:
„Соціологічні погляди Спенсера”


ЗМІСТ
Вступ
1. Філософська система Герберта Спенсера
2. Предмет, задачі і проблематика соціології.
3. Схожість і відмінності «соціального організму» і біологічного
4. Класифікація і типологія еволюційних процесів.
5. Політичні погляди Герберта Спенсера
6. Внесок в соціологію Г.Спенсера
Висновок
Література


Вступ
Ідея прогресу, що розробляється спочатку в соціальній філософії, одержує поступово природничонаукове підтвердження. Особливе значення в цьому плані мала концепція еволюційного розвитку в біології. Після виходу у світ робіт Ч. Дарвіна ідея еволюціонізму міцно затверджується у філософії і науці, стимулюючи формування нових дослідницьких програм і методологічних установок. Проникає ця ідея і в соціологію, визначаючи теоретичний статус науки, що зароджується, акцентуючи увагу дослідників на генетичному поясненні явищ, що вивчаються. В цій своїй спрямованості соціологія тісно стулялася з історичними дисциплінами, націленими на вивчення первісних формацій, етнографії, фольклору і т.д. Тому як представники цього напряму в соціології виступали не тільки чисті соціологи, але і ряд видних фахівців в області допоміжних дисциплін історії. Але яку б перевагу емпіричному матеріалу не віддавали дослідники, всі вони дотримувалися більш менш однозначної теоретичної установки, а саме прагнули встановити загальні закони еволюції, що і дозволяє віднести їх до прихильників еволюціонізму. Такими, зокрема, є Люіс Г. Морган (1818-1881), Джон Ф. Макленнон (1827-1881), Іоган И. Боховен (1815-1887), Едвард Б. Тайлор (1832-1917), Джеймс Фрезер (1854- 1941). Але особливе значення в пропаганді ідей еволюціонізму зіграли роботи Р. Спенсера. Герберт Спенсер (1820-1903) - видатний англійський філософ і соціолог.
Спенсер відрізнявся незвичайною ерудицією і працездатністю. Залишена ним спадщина величезна. Фундаментальна десятимлосна праця, задумана як енциклопедичний синтез всіх наук на принципах еволюціонізму, була опублікована в 1862-1896 роках. Ця праця включала: «Основні початки» (1862), «Підстави біології» (1864-1867), «Підстави психології» (1870-1872), тритомна праця «Підстави соціології» (1876 1896), «Соціологія як предмет вивчення» (1903), «Підстави етики» (1879-1893).
Творчість Спенсера з найбільшою повнотою утілила основні ідеї еволюціонізму, зробило великий вплив на інтелектуальну атмосферу тієї епохи. Теоретичні погляди Спенсера формувалися головним чином під впливом досягнень природних наук, все частіше за тих, що зверталися до ідеї еволюції. Так, зокрема, Спенсер високо оцінив «Походження видів» Ч. Дарвіна. Великий вплив на Спенсера надали також праці А. Смита і Р. Мальтуса, англійських утилітаристів, що проповідували ідеї радикального буржуазного лібералізму і індивідуалізму. Дотримуючись крайньої версії лібералізму, Спенсер гаряче захищав принципи індивідуальної свободи і свободи конкуренції. Всяке втручання в природний хід подій, тим більше соціальне планування, на думку Спенсера, приводить лише до біологічної звироднілості, заохоченню «гірших за рахунок кращих». Спенсер виступав за обмеження ролі держави в суспільному житті аж до відмови бідним в допомозі або турботі про виховання дітей. Критикував він і колоніальну експансію, оскільки вона веде до посилення державної бюрократії.


1 Філософська система Герберта Спенсера
Основні ідеї «синтетичної філософії» Спенсера звучать зараз як анахронізм, але свого часу вони були популярні. Серед еволюціоністів лише Спенсер зробив спробу створення всеохоплюючі філософської системи. Фундаментальні положення Спенсер формулює в термінах механіки: речовина, рух, сила. З цих абсолютно загальних положень (закону постійності речовини і сили) виводиться закон еволюції. Ідея загальної еволюції - центральний пункт світогляду Спенсера. Всі його зусилля були направлені на обгрунтовування цієї ідеї.
Еволюція будь-якого об'єкту характеризується переходом від незв'язності до зв'язності, від однорідного до різнорідного, від невизначеності до визначеності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 



Реферат на тему: Соціологічні погляди Спенсера

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок