Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Проблема рефлексивної підтримки професійного становлення особистості на етапі переходу від юності до дорослості

Проблема рефлексивної підтримки професійного становлення особистості на етапі переходу від юності до дорослості

Назва:
Проблема рефлексивної підтримки професійного становлення особистості на етапі переходу від юності до дорослості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,07 KB
Завантажень:
454
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Проблема рефлексивної підтримки професійного становлення особистості на етапі переходу від юності до дорослості


Процеси професіоналізації розгорнуті у часі і мають свої специфічні етапи, стадії, фази. Серед них особливий інтерес становить період входження особистості в професійну діяльність на етапі професійного навчання, опанування професії у вузі, проживання юнацького віку у формі ‘‘студентського життя’’. Студентський вік, який має, як правило, межі від 16-17 до 21-23 років, є найважливішим етапом безпосереднього професійного підготування. Відомо, що це ‘‘вік протиріч’’, вік бурхливих змін у самосвідомості молодої людини та професійного розвитку. В життєвому циклі нас особливо цікавить юнацька, а саме – студентська фаза як така, де спостерігається інтенсивне формування професійної рефлексії. Ця фаза виявляється залежною від повноцінності реалізації попередніх етапів і містить у собі можливість переходу в наступну фазу життя. Тут перехід повинен проживатися як рубіж росту ‘‘Я-професійного’’, ‘‘Я-соціального’’, ‘‘Я-рефлексивного’’.
У психологічній науці етапи становлення і розвитку особистості, включаючи ‘‘професійну іпостась’’, пов’язуються багатьма авторами з більш-менш чітко визначеними віковими межами на кожній фазі людського життя. У найбільш розгорнутих періодизаціях життєвого циклу людини і її професійного становлення робляться спроби охарактеризувати основні фази життя в єдності біологічних, психологічних, соціальних змін особистості, що визначають новоутворення того або іншого рубежу життєвого шляху.
Саме тому ми звертаємося до відомих періодизацій життєвого становлення особистості, де підкреслюється єдність професіоналізації і її рефлексивного опосередкування, а також намічаються основні життєві рубежі, зокрема рубіж ‘‘юність – молодість’’.
Розглянемо деякі з таких періодизацій. Ш. Бюлер1 висунула теорію розвитку особистості, де в основу періодизації етапів життєдіяльності був покладений принцип ‘‘інтенційності’’ як вибору (наміру) у цілеутворенні і ціледосягненні. За допомогою цього критерію автор виділяє 5 головних фаз життєвого циклу особистості:
1 фаза – від 0 до 15 років – відсутність точних цілей життя, їхня розмитість, зовнішня заданість;
2 фаза – від 15 до 20 років – зародження, оцінка цілей життя і формування плану їх досягнень;
3 фаза – від 25 до 40-45 років – постановка чітких і точних цілей у професійному й особистому житті, їхнє практичне досягнення;
4 фаза – від 45 до 65 років – підведення підсумків минулої діяльності і життя, зміцнення, перегляд майбутніх життєвих цілей;
5 фаза – від 65-70 і далі – оцінка свого життєвого шляху і професійної діяльності за критерієм досягнення або недосягнення цілей.
Процес розвитку, дозрівання, на думку Ш. Бюлер, відбивається у людини в особливих психічних явищах, специфічних для кожної фази життя. Так, наприклад, для підліткового і юнацького віку характерна ‘‘психічна пубертатність’’, пов’язана з формуванням і розвитком особливих форм рефлексії – порівняльної, визначальної, синтезуючої. ‘‘Психічна пубертатність’’, як вважає автор, виникає як результат ‘‘дозрівання’’ особистісної потреби в доповненні особистості підлітка (юнака), його ‘‘Я’’, особистістю іншої людини – ‘‘Ти’’. Саме з цим життєвим явищем, опосередкованим розвитком особливих форм рефлексії, Ш. Бюлер пов’язує формування у підлітково-юнацькому періоді ідентичності (статевої, рольової, професійної і т. п.), пошук шляхів розкриття свого ‘‘Я’’ іншому ‘‘Ти’’ (дружба, любов і т. ін.) і т. д. Ці процеси супроводжуються не тільки зміною ‘‘Я’’, але і зміною установки стосовно навколишнього світу, інших ‘‘Ти’’, самого себе.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Проблема рефлексивної підтримки професійного становлення особистості на етапі переходу від юності до дорослості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок