Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Розвиток соціології в радянській Україні

Розвиток соціології в радянській Україні

Назва:
Розвиток соціології в радянській Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,65 KB
Завантажень:
50
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
РЕФЕРАТ
на тему:
„Розвиток соціології в радянській Україні”


План
1. Загальна характеристика соціології радянського періоду в Україні.
2. Українська соціологія пожовтневого періоду.
3. Особливості розвитку української соціології в радянський період
4. Вітчизняна соціологія та соціологічні праці українців за кордоном ХХ століття
Висновок
Список використаної літератури


Вступ
Соціологічна думка в Україні протягом усієї її історії поєднувала в собі універсальне з національним: перше виявлялось у використанні та дальшому розвиткові провідних соціологічних теорій, методів дослідження, ідей західноєвропейських та американських учених, друге — у тісному поєднанні з національновизвольним рухом, соціально-політичним життям, творчою спадщиною славетних представників українського суспільства.
Проте здобутки українських соціологів погано відомі, бо навіть у часи всіляких «відлиг» радянська історіографія замовчувала імена видатних українських учених, які працювали в царині соціології. У такий спосіб, як слушно зауважує відомий український соціолог Л. Кондратик, офіційна пропаганда намагалась прищепити думку про незначущість надбань української соціології, а то й про їх брак. Л. Кондратик у своїй книжці «Історія соціології України в іменах» (1996) спробував систематизувати доробок українських соціологів минулого.
Сучасна соціологічна наука ввібрала думки, ідеї, теоретичні узагальнення багатьох українських учених XIX ст. минулого, котрих можна назвати засновниками вітчизняної соціології. їхні соціально-філософські розвідки, антропологічні, культурологічні та історичні дослідження торували , шлях соціологічній думці в Україні і посіли помітне місце в загальноєвропейському науковому і культурному русі.
Вивчення української соціологічної спадщини дає змогу ліпше зрозуміти стан сучасної вітчизняної соціології, її роль і значення у розв'язанні проблем розбудови громадянського суспільства в Україні.


1. Загальна характеристика соціології радянського періоду в Україні.
Соціологію радянського періоду можна вважати однією із найвідсталіших наук як в Україні, так і в цілому колишньому СРСР. До цього призвели такі фактори:
майже повний контроль партії над плануванням, тематикою та проведенням соціологічних досліджень;
відсутність самостійного статусу соціології як науки та її обожнення з історичним матеріалізмом у плані вихідних методологічних засад;
постійний політичний ризик іноваційної соціології;
протидія соціологічним дослідженням, з одного боку, на ідеологічному грунті, а з другого – на патріотичному, коли більш-менш об’єктивні наукові розвідки, які відхилилися від партійної лінії, діставали ярлика „націоналістичних”;
застій у розробці альтернативних теоретичних засад і моделей та бідність самостійних методичних засобів соціологічного аналізу;
обмеженість державної соціальної статистики та часто її недостовірність;
бідна матеріально-технічна база соціології, брак найновішого обладнання, електронно-обчислювальної техніки, комп’ютерів;
відсутність належних умов для підготовки висококваліфікованих спеціалістів, у тому числі і за кордоном;
нерозвинутість наукових зв’язків із зарубіжними соціологами.
До цього слід додати, що результати соціологічних досліджень у більшості випадків приховувались, а рекомендації соціологів здебільшого не враховувались. Виразно позначилась непідготовленість працівників органів управління не тільки до самостійного висунення замовлень для соціологічної науки, а й до кваліфікованого співробітництва з нею, запровадження результатів у соціальну практику.
2. Українська соціологія пожовтневого періоду.
Українська соціологія пожовтневого періоду розвивалася переважно в діаспорі. У становленні та розвитку соціологічної думки безпосередньо в Україні в післяреволюційний час можна виділити чотири періоди. Перший розпочався після 1917р. і тривав до початку 30-х рр., другий можна датувати 30—50-ми роками, третій — 50—80-ми, четвертий — із середини 80-х рр.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Розвиток соціології в радянській Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок