Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Релігія у духовному житті людини

Релігія у духовному житті людини

Назва:
Релігія у духовному житті людини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
37,55 KB
Завантажень:
68
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
План
1.Вступ 2
2. Релігійна свідомість 3
3. Релігійна діяльність 10
4. Висновок 15
5. Використана література 16

ВСТУП
Проблема духовності належить до тих філософських проблем, які
прийнято називати “вічними”. Вона особливо актуалізується у драматичні
періоди людської історії, який і переживає сьогодні Україна, коли
принципово нові життєві явища та обставини коригують способи і засоби
життєвого вибору, соціального самовизначення індивідів. Радикальні зміни
у світовідношенні людини змушують кожного особисто осмислити нові
суспільні реалії, визначити свої світоглядні установки, усвідомити місце і
роль особи у процесі суспільної трансформації. За таких обставин
проблема духовності набуває найважливішого статусу в структурі
духовного світу особистості.

Релігійна свідомість
Релігійна свідомість - це специфічна форма суспільної свідомості, яка має утопічний характер, тобто в ньому уявний, бажаний або належний стан речей стає домінуючою формою переживання, спостереження та дії.
Як стверджує Д. Маркович, релігія як форма суспільної свідомості відображає залежність людини від природних і суспільних сил, а також спробу подолати цю залежність в сфері суб'єктивних уявлень. Вона виникає як наслідок неясних уявлень первісних людей про їх власну природу і про зовнішню природу - тіу, що їх оточувала.
Таку залежність підтверджує зміст найбільш древніх релігійних уявлень, вірувань. Це вказує на те, що вони виникли на основі вкрай убогого позитивного знання про світ, в якому жила людина. Позитивному знанню, придбаному людиною в процесі його продуктивної практики, протистояла величезна область непізнаного, яке людина в той час і не міг пояснити інакше, як тільки за допомогою фантастичних образів.
Однак з розвитком суспільства і знань про природу релігійне відображення природи зазнавало еволюцію: змінювалися його форма і зміст. Спочатку пояснення незвіданого зводилося до того, що область непізнаного людина уявляв собі населеної духами. Такий спосіб відображення природи. коли предмети представлялися наділеними душею, називається анімізмом. Як найдавніша форма свідомості і релігії анімізм являє собою віру в те, що природа повна найрізноманітніших духів. Головною причиною виникнення релігії, таким чином, була історична обмеженість наявних у людини знань про природу, яка його оточувала.
Обмеженість знань про суспільство проявилася у вигляді основної причини виникнення особливої ??форми релігії в рамках анімістичної свідомості - тотемізму. Тотемізм з'являється на вищому щаблі дикості, коли розвиток продуктивних сил привів до поділу праці за статтю і віком, а також до розподілу праці між окремими групами мисливців. Сутність тотемізму полягає у вірі у взаємне спорідненість членів певного роду чи племені і їх тотема. Тотемом зазвичай є яке-небудь тварина, яка оберігає рід від нещасть, бо, згідно з уявленнями членів роду, в цьому тваринному живе дух їх померлих предків. Тому й існувала заборона (табу) вбивати тварин, які є тотемом для роду чи племені. Існували також заборони, які відносились до жінкам, дітям та людям похилого віку, що походили з того, що останні не брали участь в полюванні як головному занятті племені.
Згодом в певних історичних умовах розглянуті первісні релігійні уявлення розвинулися в різні релігійні напрямки. Так, коли почався процес перетворення племінних союзів у держави, коли виникли більші соціальні спільності, в них проявився теїзм - Віра в богів або в Бога. Тепер божества, боги мисляться людиною як особисті істоти, набувають антропоморфний вигляд і наділяються власними іменами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Релігія у духовному житті людини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок