Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Політична ідеологія

Політична ідеологія

Назва:
Політична ідеологія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,42 KB
Завантажень:
100
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Політична ідеологія
План
1. Що таке ідеологія
2. Сучасні політичні ідеології
3. Роль ідеології в політичному житті

Чи потрібна людям ідеологія? Корисна ідеологія чи шкідлива? Чи може ідеологія бути небезпечною?
Уявлення про політичну діяльність буде неповним, якщо не розглянути її найважливішу особливість: напрям такої діяльності, її зміст багато в чому визначається політичною ідеологією.
ЩО ТАКЕ ІДЕОЛОГІЯ
Термін ідеологія, який з'явився в XVIII ст., спочатку означав "наука про ідеї" (порівн. геологія - наука про землю, зоологія - наука про тваринний світ тощо). А слово "ідея" грецького походження, у перекладі — поняття, представлення. Однак у подальшому значення слово "ідеологія" мінялося. У сучасній науці під ідеологією розуміється система ідей і поглядів, що виражає корінні інтереси, світогляд, ідеали якого-небудь суб'єкта політики (класу, нації, усього суспільства, політичної партії, суспільного руху). Розглядаючи на початку цього курсу мотиви діяльності, ми звертали увагу на те, що інтереси залежать від становища в суспільстві тих чи інших груп населення. Кожна з них домагається створення таких суспільних умов, при яких її потреби в духовних і матеріальних благах задовольнялися б найбільше повно. Оскільки становище тих чи інших соціальних груп у суспільстві істотно розрізняється, остільки і їхні інтереси можуть не збігатися, а нерідко бувають і прямо протилежні. Отже, ті погляди на суспільство і шляхи його розвитку, ті уявлення про найкращий суспільний устрій, у яких виражені інтереси різних груп, не можуть бути однаковими. Справді, чи могли люди, що складали у Франції XVIII ст. "третій стан", дивитися на існуючі суспільні умови так само, як перші два стани - дворянство і духівництво? Чи могли наймані робітники в XIX ст. так само ставитися до фабричних порядків, як власники підприємств?
З'явилися мислителі, які у своїх творах оцінювали існуюче становище з позицій певного стану, класу, тієї чи іншої соціальної групи. І в інтересах цієї групи вони пропонували здійснити в суспільстві певні зміни. Іншими словами, у подібних творах викладалася така система поглядів, ідей, ідеалів, яку прийнято називати ідеологією, а її творців - ідеологами. Так, інтереси "третього стану" у Франції XVIII ст. знайшли відображення у творах Вольтера, Дідро, Монтеск'є, а інтереси найманих робітників XIX ст. - у працях К. Маркса.
І в наш час суспільство складається з багатьох соціальних груп. їхні інтереси знаходять вираження в різних ідеологіях. Політична ідеологія містить погляди даної соціальної групи на політичне життя, обґрунтовує домагання групи на владу, на її використання в інтересах цієї групи. Вона відповідає на питання: якою повинна бути державна влада? Яку політику вона повинна проводити? Це система понять і ідей, у яких певний суб'єкт політики відбиває у своїй свідомості політичне життя, усвідомлює власні політичні позиції і бачить орієнтири боротьби за свої інтереси. Змістом політичної ідеології є трактування державної влади, ставлення до різних партій, масових рухів, інших держав. У ній фіксуються ідеали, уявлення про найкращий суспільний устрій, принципи, методи і засоби соціальних перетворень. На відміну від повсякденного світогляду (див. §16), що містить неупорядковані, уривчасті уявлення про життя суспільства, ідеологія є систематизованою, цілісною сукупністю понять, ідей, оцінок.
Багато сучасних дослідників розглядають ідеологію як теоретичне обґрунтування системи цінностей певних суб'єктів політики. Цінність - це позитивна чи негативна значимість об'єктів навколишнього світу для людини, групи, класу, суспільства. Те, що для однієї людини має велику цінність, для іншої - малу чи взагалі ніяку, а часом є антицінністю, тобто викликає негативне ставлення. Так, для одних людей велика цінність - монархічна держава, для інших цінністю є лише республіканський лад. Цінність - це не властивість самих об'єктів, а результат їх включеності у сферу людської діяльності, їхніх потреб і інтересів. Коли, наприклад, люди беруть участь у виборах, вони керуються своїми ціннісними орієнтаціями, що визначають їхні соціальні установки, тобто схильність до певних політичних рішень.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Політична ідеологія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок