Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціальні зв'язки та відносини

Соціальні зв'язки та відносини

Назва:
Соціальні зв'язки та відносини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,22 KB
Завантажень:
303
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Соціальні зв'язки та відносини
План
1. Різновиди соціального зв'язку
2. Соціальні інститути
Різновиди соціального зв'язку
У найбільш загальному значенні "суспільство", а рівноцінно - "соціальна система" - розуміється як сукупність взаємопов'язаних і взаємодіючих соціальних елементів (індивідів, груп, інституцій) і відносин (зв'язків) між ними, тобто два компоненти: соціальний склад - набір елементів, які становлять дане суспільство, і набір зв'язків цих елементів – розмаїття соціальних зв'язків всіх складових соціальної системи. Таким чином, соціальний зв'язок є другим компонентом суспільства. Це свого роду суспільні скрепи, які утримують суспільні елементи (рис. 1).
Рис. 1
Поняття соціального зв'язку є одним із основних категорій соціології. Загалом під соціальним зв'язком розуміють сукупність залежностей, взаємин, зв'язків між людьми. Виділяють кілька груп факторів, які визначають (окреслюють) наявність соціальних зв'язків: природні (або біологічні), які задаються спадковими ознаками людини, психологічні (почуття спільності, характер раціональних установок, які визначають звички, традиції, норми, правила поведінки), соціально-інституційні (які регламентують соціальні зв'язки та відносини, визначаючи порядок дії соціальних суб'єктів).
Щодо класифікації соціальних зв'язків, то вони бувають: формальними (котрі набувають чинності у регламентації юридично закріплених норм, правил, законів) та неформальними (які діють стихійно і не мають при цьому формальної обов'язковості, юридичного закріплення), колективними та особистісними, прямими та опосередкованими, міцними та слабкими тощо.
Основою формування соціального зв'язку є безпосередній контакт, який потім переростає в більш широкий опосередкований зв'язок між людьми. Поступово в процесі спілкування із всієї сукупності розмаїття взаємодій формуються сталі соціальні зв'язки, які на основі раціонально-чуттєвого сприйняття взаємодіючих осіб набирають певних форм, які характеризуються певною поведінкою цих взаємодіючих осіб. Будь-які відносини між людьми починаються з будь-яких взаємин у просторі, із взаємного спостереження та встановлення факту того, що одна особа володіє певними рисами, особливостями, які зацікавлюють іншу особу. Основною ознакою соціальної дії виступає суб'єктивне осмислення особою можливих варіантів поведінки людей, які вступають з нею у взаємодію.
Коротко оглянемо механізм формування та розвитку соціального зв'язку.
Найбільш проста та доступна схема диференціації соціального зв'язку була виведена польським соціологом Яном Щепанським. Схематично її можна подати так:
Психологічний контакт. Спостереження особою певних рис іншої особи пробуджує інтерес до їх пізнання. Інтерес - це перший елемент психічного контакту. Взаємна зацікавленість базується на тому, що ми усвідомлюємо: ця особа може бути корисною для нас, для задоволення наших потреб. Взаємна зацікавленість створює елементарний психологічний контакт. Але він не створює зв'язку, а є умовою і необхідним елементом зв'язку.
Соціальний контакт. Психологічний контакт може перетворитися на соціальний, якщо суб'єкти зустрічаються і починають постійно взаємодіяти один з одним, досягають обміну цінностями (чи це слова, чи предмети, чи ситуація, котрій ми приписуємо особливе значення).
Соціальні дії. Соціологічні категорії "соціальна дія", "соціальні відносини", "соціальні взаємодії" займають особливе місце у структурі соціологічних знань. З ними пов'язано розуміння динаміки людського суспільства - його функціонування, зміни та розвитку. Вони є і основними константами при вивченні та описі діяльності людини в сучасному суспільстві, її самореалізації. Початок дослідженню проблем соціальної дії був закладений відомим німецьким соціологом М. Вебером, який сформулював вихідні положення теорії соціальної дії. В подальшому цією проблемою займався американський соціолог Т. Парсонс. В основі його теорії лежить схема елементарної соціальної дії: діюча особа - ситуація - умови, які включають мету дії та нормативи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Соціальні зв'язки та відносини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок