Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціологічна думка середніх віків

Соціологічна думка середніх віків

Назва:
Соціологічна думка середніх віків
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,46 KB
Завантажень:
448
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
на тему:
Соціологічна думка середніх віків


ПЛАН
Вступ
1. Соціальні знання епохи середньовіччя
2. Соціологічні погляди Августина Блаженного
Список використаної літератури
Вступ
Відомо, що соціологія як наука виникла в першій половині XIX ст. Однак люди ніколи не чекали на її появу. Вони ще значно раніше спостерігали та аналізували реальні факти соціального буття, творили ідеї, без яких взагалі не могли б жити, вда-валися до спроб концептуалізації соціального досвіду і побу-дови раціонально обгрунтованої теорії суспільства. Отже, є всі підстави розпочинати вивчення історії соціологічної думки не з її зрілих, пізніх етапів, а з протосоціологічних витоків. Без протосоціології історія соціологічного знання буде неповною, а хронологічні рамки її генезису істотно обмеженими. Важливе місце в даний період займає соціологічна думка середніх віків.
1. Соціальні знання епохи середньовіччя
Кожна епоха ство-рює свої цінності, в яких уособлюються матеріальні та духовні потреби, Інтереси, ідеали, норми, світосприйняття. Іншими словами, кожне суспільство має свої соціальні парадигми — уявлення, ^зразки І цінності, згідно з якими суспільство ор-ганізовує и оцінює діяльність, її спрямованість та результати.
Соціальні парадигми рабовласницького суспільства відби-вали залежність людини від природи і держави-поліса, що в світогляді виступало як фатум, доля, жорсткий детермінізм. Проте земне життя, підпорядковуючись вищій необхідності, було все ж автономним, і тому людина з її потребами пере-бувала в центрі поліса, права, мистецтва і науки. Вона діяла і творила в тій мірі, в якій не виступала проти долі, проти загального. Останнє — причина всіх сюжетів грецької трагедії.
На відміну від Греції з її єдиним етносом, традиціями і культурою, в Римській імперії змішувалися різні культури, народи, вірування, світогляди. Християнство не випадково ви-никає на території Римської імперії, хоча прийшло до Риму ззовні — з Іудеї. Імператорське єдиновладдя витіснило на зад-ній план численний пантеон римських Богів. Монотеїстичне християнство цілком відповідало цій вимозі з точки зору як монархічного устрою, так і загальноімперських інтересів.
Проблеми вибору свободи політичної дії імператорів, воє-начальників на прикладах земного життя, політичних дій та їх результатів у реальному житті також не узгоджувались із старими детерміністськими уявленнями. Вибір між язичниць-кими віруваннями та християнством також відбувався на ко-ристь останнього, оскільки християнство поставило проблему релігійної свободи — свободи вибору віри, пов'язавши її з ак-туальною для рабовласницької системи відносин проблемою соціальної свободи в її широкому значенні як проблему рів-ності всіх людей перед Богом і між собою, як створених за образом Божим.
Все це породило на етапі старої і нової ери нову соціальну парадигму, що включала в себе кілька нових принципів:
1. У світоглядному плані космологічний фаталізм зміню-ється християнським провіденціалізмом.
2. У соціально-історичному та політичному аспектах відбу-вається переорієнтація світогляду з демосу, поліса як суб'єкта на особистість як творчу силу в системі політичних відносин.
3. Поєднання християнського провіденціалізму із земним суб'єктивізмом уособилося в новому вченні про свободу інди-відуального вибору і особистої відповідальності за нього перед найвищим неземним суддею.
Сукупність цих нових уявлень про світ істотно вплинула на процес переростання рабовласницьких відносин у феодаль-ні, бо в своїй основі він визначався не стільки економічними, скільки ідеологічними чинниками — християнством, яке з 325 р. стало державною релігією ще рабовласницької Римської імперії.
Торжество християнства означало занепад античної куль-тури, переривання розвитку науки, техніки, досягнуті антич-ністю. Нова релігія стає панівним елементом духовного життя суспільства і підпорядковує своєму контролю всі клітини сус-пільної організації.
Рабовласницька імперія трансформувалася у феодальну. В процесі цієї еволюції під впливом церкви відбувається пере-орієнтація всього життя суспільства на релігійні ідеали та цін-ності, що позначилося передусім на розвитку духовної куль-тури і пізнанні, основу яких становили язичницькі уявлення про світ і людину.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Соціологічна думка середніх віків

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок