Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Особливості виховання та соціалізації дитини в сучасній українській сім’ї

Особливості виховання та соціалізації дитини в сучасній українській сім’ї

Назва:
Особливості виховання та соціалізації дитини в сучасній українській сім’ї
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,62 KB
Завантажень:
220
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Особливості виховання та соціалізації дитини в сучасній українській сім’ї


Формування та розвиток особистості починається від моменту народження дитини, і сім’ї у цьому процесі належить пріоритетне місце: саме вона є першим вихователем маленької людини, середовищем передачі їй духовного багатства, культурних традицій, формування ціннісних орієнтацій, практичних умінь та навичок. При цьому провідними чинниками виступають не стільки спеціально організовані дії, скільки моральна атмосфера, спосіб внутрішньосімейного життя та його стиль.
За всієї багатоманітності сімей, що живуть сьогодні в Україні, вони можуть бути умовно поділені на кілька груп, кожна з яких характеризується певним ставленням батьків до дітей, а саме:
1. Сім’ї, в яких побутують дружні стосунки між усіма членами. Батьки добре знають, чим цікавиться їхня дитина, поважають її, намагаються тактовно допомагати, підтримувати.
2. Сім’ї, в яких існують доброзичливі взаємини між батьками і дітьми, але батьки прагнуть повсякчас впливати на інтереси, захоплення, уподобання дітей. Між дорослими і дітьми спостерігається певна дистанція.
3. Сім’ї, де батьки багато уваги приділяють таким питанням, як благополуччя дитини, її здоров’я і навчальна діяльність. Головною метою виховання батьки вбачають у тому, щоб дитина успішно закінчила школу і вступила до ВНЗ; одягалася не гірше за інших. Зазвичай, у таких сім’ях духовний світ дитини прихований від батьків. При цьому вони й не намагаються його пізнати. Дуже часто батьки заперечують навіть можливість існування у дитини бажань, інтересів, прагнень, котрі не відповідають їх власним.
4. Сім’ї, у яких мають місце непедагогічні дії дорослих: неповага до дитини, прискіпливе стеження за нею, недовіра, тілесні покарання. Ставлення дітей до батьків найчастіше характеризується недружелюбністю; їм також буває важко спілкуватися з ровесниками.
5. Неупорядковані сім’ї, де батьки конфліктують між собою і з дітьми, зловживають алкоголем, виявляють жорстокість. У 30% випадків така поведінка дорослих спричиняє антисоціальні вчинки дітей.
Зважаючи на наявні відмінності в установках батьків щодо власних дітей, були проведені дослідження, які мали на меті з’ясувати вплив різних типів сімей (залежно від їхніх ціннісних орієнтацій, поглядів, установок, взаємин із дітьми) на соціальний розвиток дітей старшого шкільного віку. Опитування здійснювалося за допомогою спеціально розроблених анкет (для батьків і дітей); результати уточнювались у процесі бесід та інтерв’ювання фокус-груп.
Проведені дослідження засвідчили загалом правильне розуміння батьками сутності процесу виховання. Відповідаючи на запитання анкети, близько 35% дорослих членів сімей зазначили, що вони намагаються приділяти дитині якомога більше уваги, але на це в них не завжди вистачає часу. На думку 42% батьків і матерів, виховувати дітей віком 16–17 років дуже важко, “адже в них є вже свої уподобання”, “вони не звертають уваги на батьківське слово, на все в них є своя думка”. 21,5% респондентів переконані, що в них не існує непорозумінь з дітьми, тому що ті “завжди слухаються”, “їх легко виховувати – щось сказав і знаєш, що все буде виконано”.
Водночас батьки майже не замислюються над тим, що виховний вплив на дітей справляють не тільки цілеспрямовані дії, а й уся сімейна атмосфера. Особливо це притаманно сім’ям, де панує авторитарний стиль взаємин. Формула батьківського ставлення тут може бути визначена так: “Моє слово – закон для всієї сім’ї”. 17,6% респондентів висловили занепокоєння і хвилювання, що “погані (напружені) взаємини з чоловіком (дружиною) негативно позначаються на стосунках з дітьми, на їхньому вихованні”, хоча, як показало цілеспрямоване додаткове вивчення, загальна частка таких сімей значно більша.
Щодо пріоритетів, яким батьки надають перевагу у вихованні сучасних старшокласників, одержані результати можуть бути розподілені таким чином: успіхам у навчанні – 35,6%; манері поведінки, вмінню спілкуватися з іншими людьми – 18,7%; статусу в колі ровесників – 6,8%; здоров’ю – 59,3%; успіхам у громадській діяльності – 8,4%; інтересам, захопленням, уподобанням дітей – 19,2%; впливу друзів, з якими товаришують діти – 3,0%.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особливості виховання та соціалізації дитини в сучасній українській сім’ї

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок