Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціальні процеси та соціальні зміни

Соціальні процеси та соціальні зміни

Назва:
Соціальні процеси та соціальні зміни
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,41 KB
Завантажень:
181
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Соціальні процеси та соціальні зміни
План
1. Природа та різновиди соціальних процесів
2. Міграційні процеси
3. Соціальні зміни
4. Соціальний рух

Природа та різновиди соціальних процесів
Вище ми ознайомилися з так званою "соціальною статикою" суспільства (соціальний склад суспільства та соціальні зв'язки, які утримують складну структуру соціальних елементів, різного типу спільноти). Але це - один бік суспільства, який подає його в статиці. Існує ще й інший, котрий характеризує суспільство як систему змінюючих процесів, так званий динамічний бік суспільства, до якого входять всі будь-які зміни, рухи у суспільстві, процеси, цикли. Оскільки однією з головних умов існування всієї природи є рух, то процесуальність - головна ознака постійно рухомої, соціально організованої природи. Основу соціальної динаміки становлять соціальні процеси.
Навіть поверховий погляд на суспільство та його складові дозволяє зрозуміти, що соціальна сфера видозмінюється. Змінюються склад груп, культурні комплекси, взаємовідносини. Ці рухомі елементи, які змінюються, належать до категорій соціальної динаміки. Вони вказують на те, як розвивається соціальний об'єкт, яка еволюція, особливості його зміни, його якісні перетворення. Найбільш важливими категоріями цієї частини суспільної природи є: "соціальні процеси", "соціальні зміни", "соціальний розвитою).
Термін "процес" походить від лат. procesus - просування, проходження. Це відносно однорідні серії явищ, пов'язані взаємними причинами або функціональними залежностями. Наприклад, ріст організму – це процес, оскільки подальший його стан певним чином визначений попереднім станом.
Соціальними процесами ми називаємо серії явищ взаємодій людей один з одним або складовими елементами суспільства. Серія соціальних явищ може бути прийнята як процес, якщо вона зберігає ідентичність (послідовність, взаємний зв'язок у часі). Соціалізація, розглядаючи формування соціальної особи, є також соціальним процесом, бо представляє собою довгу серію взаємодій між дитиною і соціальним середовищем. Серія явищ зберігає свою ідентичність (поступовість, послідовність впливу, сприйняття). Соціальним процесом будемо називати послідовні зміни стану або руху елементів соціальної системи. Це можуть бути сталі акти взаємодії людей, спрямовані на збереження свого соціального статусу, умов життя, дозвілля тощо.
Соціальні зміни в суспільстві відбуваються не самі по собі (деперсоналізовано), а в результаті цілеспрямованої діяльності людей, котра складається із окремих соціальних дій та взаємодій, котрі характеризуються спорідненістю та односпрямованістю, причому іноді - несвідомо.
Головне завдання соціології щодо вивчення соціальних процесів полягає в оцінці їх стану, вияві проблем та суперечностей їх розвитку, глибини і змістовності зв'язків тощо.
Кожний соціальний процес складається з кількох стадій, які різняться за змістом та механізмами, які і визначають його характер, спрямованість, темпи. Характеризуючи соціальні процеси, необхідно враховувати і такі ознаки, як: стадійність, фазність, етапність (наприклад, процеси соціалізації охоплюють такі етапи життєвого шляху, як дитинство, юність, зрілість, старість). Не менш складну структуру мають і процеси, які відображають різні параметри колективів, соціальних інститутів та інших соціальних утворень (кожний колектив, організація, чи то інститут проходить етап формування, розвитку, розквіту, занепаду, розпаду).
Однією з головних умов типологізації соціальних процесів є з'ясування базових критеріїв класифікації. Один з таких критеріїв класифікації соціальних процесів - ступінь їх загальності. Виходячи із цього, розрізняють глобальні (процеси економічних, демографічних, екологічних змін, національно-визвольних рухів і т. ін.), загальні, особливі (процеси урбанізації, адаптації, стабілізації) та окремі соціальні процеси.
Залежно від системи, де ці процеси проходять, їх можна поділяти так:
¦ внутрішньоособисті (наприклад процес самоосвіти);
¦ процеси, які проходять між двома особами;
¦ між особою та групою;
¦ процеси, які змінюють організацію і внутрішню структуру спільності;
¦ процеси, які змінюють відносини між двома групами (спільностями);
¦ які змінюють структуру й організацію в глобальних масштабах суспільства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Соціальні процеси та соціальні зміни

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок