Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціологія виборчого процесу як галузь науки

Соціологія виборчого процесу як галузь науки

Назва:
Соціологія виборчого процесу як галузь науки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,45 KB
Завантажень:
107
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Соціологія виборчого процесу як галузь науки


1. Місце електоральної соціології в системі гуманітарного знання
За умов, коли вибори в Україні дедалі більшою мірою перетворюються з процесу “всенародного призначення” одного-єдиного кандидата (як це було за радянських часів) на вияв прямого народовладдя, все більшої актуальності набуває питання про перетворення виборчого процесу на об’єкт всебічного соціологічного дослідження. Однак щоб визначитися, у якому контексті слід здійснювати саме соціологічне опанування виборчим процесом, з’ясуємо спочатку, як співвідносяться між собою (або підпорядковуються одна одній) і що мають своїм предметом філософія, соціальна філософія, загальна соціологічна теорія, соціологічні теорії середнього рівня (спеціальні соціологічні теорії, галузеві соціологічні теорії)1, соціологія політики та, нарешті, – соціологія виборчого процесу.
У зв’язку із цим слід підкреслити, що філософія, як відомо, є наукою про найбільш загальні закономірності функціонування і розвитку природи, людського суспільства та людського мислення в їх цілокупності, цілісності, нероз’єднаності. При цьому філософському підходу до розумового опанування певною реальністю як цілісністю притаманне прагнення здійснювати його концептуально. Отже саме такого кшталту були праці мислителів минулого, що мали назви “філософія природи”, “філософія історії”, “філософія релігії”, “філософія права” тощо. Сьогодні прагнення до реалізації такого цілісно-концептуального підходу проглядається в намірах створювати, скажімо, “філософію банківської справи”, “філософію реклами” тощо.
Соціальна філософія здійснює цілісно-концептуальну ретроспекцію розвитку лише людства, виявляє найбільш загальні та визначальні (історично “наскрізні”) тенденції цього розвитку, поширюючи їх на сьогодення та на охоплювану думкою історичну перспективу. Зміст загальної соціологічної теорії, її головний предмет, у свою чергу, має ті ж самі історично “наскрізні” тенденції, але взяті в їх, по-перше, проблемному, а по-друге – історично-конкретному виявленні. До її предмета також належать найактуальніші та найзагальніші, сучасні для історично конкретного періоду буття людства проблеми, які, однак, не є історично “наскрізними”, але завдання вирішення яких постає як нагальна й загальна потреба. Загальна соціологічна теорія притаманними їй засобами досліджує всі зазначені проблеми в їх взаємозв’язку й опосередкованості та пропонує й обґрунтовує загальні шляхи й методи їх вирішення.
У соціологічних теоріях середнього рівня використовуються концептуальні напрацювання загальної соціологічної теорії при дослідженні основних форм і видів життєдіяльності суспільства (праці, побуту, дозвілля), окремих соціальних процесів і явищ (соціальної мобільності, соціального обміну, соціалізації, соціального управління та контролю, соціальної аномії, девіантної поведінки), діяльності соціальних інститутів (держави, сім’ї, освіти, культури, науки, релігії, політики, права, моралі), функціонування елементів соціальної, демографічної структури суспільства (соціальних класів та прошарків, етнічних, національних, професійно-фахових, вікових, статевих, поселенських та інших груп) тощо. Звідси виникають й відповідні назви: соціологія праці, соціологія виховання, соціологія політики, соціологія молоді і т. п.
Окреме місце в структурі соціологічного знання посідає емпірична соціологія, або система конкретних соціологічних досліджень. Методологічні засади цих досліджень напрацьовуються в межах загальної соціологічної теорії і потім у визначений спосіб трансформуються відповідними соціологічними теоріями середнього рівня. Разом з тим, останні із зазначених теорій, так би мовити, “продукують” і методи, що ними мають керуватися й користуватися виконавці відповідних конкретних соціологічних досліджень, а також пропонують цим виконавцям для перевірки (апробації) певні гіпотези. Що ж до методики й техніки конкретних соціологічних досліджень, то вони становлять, як відомо, самостійну сферу знань і діяльності зі своєю окремою для кожного випадку специфікою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Соціологія виборчого процесу як галузь науки

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок