Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Етнічні спільноти України: тенденції соціальних змін

Етнічні спільноти України: тенденції соціальних змін

Назва:
Етнічні спільноти України: тенденції соціальних змін
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,69 KB
Завантажень:
190
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Реферат на тему:
Етнічні спільноти України: тенденції соціальних змін


Однією з визначальних складових соціально-економічного і культурного потенціалу населення є, безперечно, його освітній потенціал. Соціологія розглядає освіту як суспільне явище, що є найваж-ливішим елементом духовного життя суспільства, і як сукупність знань, і як процес їх передачи від покоління до покоління [116]. Система освіти, що існує у суспільстві, розглядається як соціальний інститут, що реалізує основні функції освіти — суспільну та еконо-мічну. Суспільна функція освіти полягає в забезпеченні відтворення суспільних страт, шарів, груп, у формуванні їх нового поповнення. Поняття економічної функції освіти вводиться для характеристики впливу рівня освіченості трудоактивного населення на соціально-економічний розвиток суспільства, на ефективність суспільної праці [117].
Очевидно, що суспільна та економічна функції освіти є нерозрив-ними і не існують одна без одної. Рівень освіти суспільства, соціаль-ної групи є як умовою, так і результатом їх соціально-економічного розвитку.
Освіта, освіченість завжди високо цінувалися на протязі всієї історії людського суспільства. Проте значення освіти, її роль в процесах суспільного розвитку ХХ-го століття важко переоцінити. За даними польського економіста М.Недушинського, зростання на-ціонального доходу європейських країн приблизно на 30% здійсню-ється за рахунок "людського потенціалу", що забезпечується шляхом підвищення рівня освіти, культури, охорони здоров'я людей [118]. Певна річ, освіта на сьогоднішній день є значним джерелом еконо-мічного зростання, її вплив на економічний і соціальний прогрес починає перевищувати дію багатьох інших факторів. Про це наочно свідчать успіхи Японії, яка приділяє першочергову увагу освітній підготовці свого населення. Так, на думку міжнародних експертів, у 2000-му році майже 80% молодих японців, що вступатимуть у трудове життя, будуть мати, як мінімум, ступінь бакалавра [119].
Згідно з оцінкою Е.Денісона, у 1909-1929 pp. за рахунок освітньо-го фактора в економіці США було одержано 12% національного прибутку, а за період 1929-1957 pp. — 23% [120]. Отже, соціально-економічна функція освіти стає настільки значущою, що жодна держава не може не враховувати її при розробці національних програм економічного розвитку.
Щодо Радянського Союзу, то, за розрахунками економістів В.А.Жаміна та С.Л.Костаняна, економічна ефективність системи народної освіти у СРСР у 60-ті роки була досить високою. Так, понад 30% національного прибутку у ці роки було одержано за рахунок вкла-дення коштів у народну освіту і зростання в зв'язку з цим квалі-фікації зайнятих у народногосподарчому комплексі країни [121].
Прямий зв'язок освіти та ефективності праці одним з перших виявив С.Г.Струмілін. Дослідження А.Г.Аганбегяиа і В.Ф.Манера, В.А.Калмик, Г.Т.Журавльова, а також результати досліджень, що здійснювались під керівництвом О.І.Шкаратана, підтверджують еко-номічну та соціальну ефективність зростання освітньої підготовки населення [122].
Серед широкого кола питань, що розглядалися вітчизняною со-ціологією освіти в радянський період, як найбільш актуальні, пріо-ритетні виділялися такі: міжкласові соціальні відмінності в контекс-ті загальності середньої освіти; нерівномірність фактичного освіт-нього рівня у випускників міських та сільських шкіл, розрив між формальним рівнем освіти (що виражався в кількості років на-вчання) та фактичним обсягом знань учнів, які мали різне суспільне походження; динамічні характеристики розвитку професійної освіти молоді та ін. [123].
Однак до зазначеного кола питань майже не включалося таке важливе для кожної багатоетнічної країни питання, як етнонаціональні аспекти освіти.
У працях етнологів та етносоціологів, що спеціально займаються вивченням проблем етносоціального та етнокультурного розвитку народів нашої країни, питання освіти відображені порівняно слабо, фрагментарно, в основному у контексті дослідження інших проблем [124]. Вивчаючи розвиток етнонаціональних процесів в Україні, В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 



Реферат на тему: Етнічні спільноти України: тенденції соціальних змін

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок