Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Переписи населення в Україні: історія і сучасність

Переписи населення в Україні: історія і сучасність

Назва:
Переписи населення в Україні: історія і сучасність
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,82 KB
Завантажень:
278
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат
на тему:
ереписи населення в Україні: історія і сучасність


Дореволюційне населення України
Сучасні переписи населення мають багатовікову передісторію. У більш спрощеній формі обліки населення, під назвою цензи, проводилися в Давньому Римі. А в Китаї, за даними, які дійшли до нас, один із таких обліків провели 2238 року до нашої ери, тобто понад чотири тисячоліття тому. Тодішня їх мета була досить прагматична — передусім одержати дані, необхідні для стягування податків і визначення «армійських контингентів».
У Росії попередниками нинішніх переписів населення протягом півтора століття були так звані ревізії. Загалом проведено десять ревізій, остання —1857—1860 рр., перед скасуванням кріпосного права.
Точні й надійні дані про населення України в її нинішніх кордонах, і особливо до початку ХХ століття, на жаль, відтворити досить важко. По-перше, в адміністративно-територіальному аспекті велика (центральна та східна) частина сучасної України мала своїми «попередницями» губернії тодішньої Російської імперії. Їхній склад і кордони не були постійними, вони змінювалися, що ускладнює точні перерахування щодо сьогоднішньої території країни. Не слід переоцінювати й повноти зібраних даних, особливо в сільській місцевості, де тоді мешкало 80—90% населення. Про те, як Павлу Івановичу Чичикову вдалося на цьому погріти руки, розповідають «Мертві душі» М.Гоголя...
По-друге, західні регіони сучасної України раніше входили до складу інших держав — Австро-Угорщини, Польщі, Чехословаччини, Румунії. Одержати щодо них більш-менш надійні дані про чисельність населення, особливо у ХVIII—ХІХ століттях, ще складніше.
Проте можна знайти досить цікаві й у чомусь несподівані факти про зміну чисельності населення найбільших на той час міст України, які входили до складу Російської імперії (табл. 1). Наводимо їх за книжкою А.Рашина «Население России за 100 лет (1811—1913 гг.)», виданою в Москві 1956 року.
У цій таблиці міста зранжовані за темпами зростання населення в 1914 році до 1811-го. Найбільшим містом України у межах Російської імперії в середині ХІХ століття була Одеса. Її населення з середини до кінця позаминулого століття (між 1840 і 1897 рр.) перевищувало населення Києва. Одеса, не будучи навіть губернським центром (вона входила до складу Херсонської губернії), за чисельністю населення посідала третє місце в Російській імперії, поступаючись лише Москві й Петербургу. Можна додати, що, за останнім радянським переписом населення 1989 року, чисельність жителів Одеси становила 1115 тис. чол., але потім її населення стало досить відчутно зменшуватися і в перші місяці 2001-го воно вже становило менш як мільйон чоловік.
До 1914 року Київ випередив Одесу за чисельністю населення і став четвертим за кількістю жителів містом Російської імперії, поступаючись Петербургу (2118 тис.), Москві (1763 тис.) і Ризі (558 тис.). Не можна не звернути увагу на те, що в цій таблиці немає даних про населення таких важливих міст, як Донецьк (до 1924 року Юзівка), Запоріжжя (до 1921 року Олександрівськ), Кривий Ріг, Луганськ. Ці міста почали розвиватися лише наприкінці ХІХ століття. Так, населення Юзівки 1870-го становило лише 164 чоловіки, 1884-го — 5,5 тис., а за переписом 1897-го — 23,1 тис. чол. В сучасних кордонах у першій половині ХІХ століття найбільшим містом України був Львів.
Передвоєнні роки. Репресований перепис 1937-го .
На тій частині території нашої країни, яка свого часу входила до складу Російської імперії, у дореволюційний період було проведено один перепис населення — 1897 року, три переписи в передвоєнні роки —1926-го, 1937-го та 1939-го, й чотири у повоєнний період —1959-го, 1970-го, 1979-го і 1989-го років. Повоєнні переписи охоплювали всю територію сучасної України. Нинішні західні області в передвоєнний період охоплювалися переписами населення Польщі, Чехословаччини й Румунії. У сумній історії початку 30-х років не можна не зупинитися на переписі населення СРСР 1937 року.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Переписи населення в Україні: історія і сучасність

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок