Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Організовані злочинні групи як об’єкт соціологічного аналізу

Організовані злочинні групи як об’єкт соціологічного аналізу

Назва:
Організовані злочинні групи як об’єкт соціологічного аналізу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,49 KB
Завантажень:
227
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Організовані злочинні групи як об’єкт соціологічного аналізу


Кримінальна обстановка в останні роки в Україні характеризується наявністю вкрай негативної і дуже стійкої тенденції в зміні структури злочинності. Індивідуальна злочинність стрімко поступається місцем груповій, а остання, у свою чергу, швидко переростає в організовану злочинну діяльність. Так, якщо в 1991 р., за даними МВС України, було виявлено 260 організованих злочинних груп (ОЗГ), то в 1999 р. – вже 1165, тобто їхня кількість зросла в 4,5 раза. У 2000 р. було виявлено 960 організованих злочинних груп. Спостерігається зростання кількості учасників ОЗГ, збільшується питома вага убивств, розбоїв та інших особливо тяжких злочинів.
Відтак проблема боротьби з організованою злочинністю в сучасній Україні є надзвичайно актуальною. Правоохоронні органи спрямовують сьогодні значні сили і засоби на ліквідацію цього соціального зла. Проте результати цієї боротьби поки що не завжди задовольняють громадськість і державні органи.
Пошуки шляхів підвищення ефективності боротьби з організованою злочинністю ведуться в різних напрямах. Один з них – наукова розробка проблеми. Активність учених у цій сфері останніми роками значно зросла. У той же час, у міру заглиблення в процес вивчення організованої злочинної діяльності, виявляються окремі аспекти цієї проблеми, які дуже важко піддаються дослідженню. До них можна віднести питання про норми і стандарти поведінки організованих злочинних груп.
Складність даної проблеми, на наш погляд, визначається двома обставинами. З одного боку, предметом дослідження виступають різнорідні за своєю суттю явища. Можна говорити про певний перелік норм і стандартів поведінки. У його складі – “зовнішні” і “внутрішні” регулятори. Також варто розмежовувати стандарти: (1) поведінки особистості в групі, (2) поведінки групи стосовно її членів,
(3) поведінки групи стосовно зовнішнього середовища (наприклад, стосовно жертви злочину, органів правопорядку, службовців держапарату і т.п.). Норми і стандарти наявні й у діахронній структурі злочинної поведінки в періоди: (1) підготовки злочину, (2) його вчинення, (3) під час затримання, попереднього слідства, судового розгляду, (4) у місцях позбавлення волі і т.п.
З іншого боку, норми і стандарти поведінки ОЗГ важко піддаються вивченню, носять латентний характер. На це звертає увагу більшість відомих кримінологів, психологів і соціологів, які займаються дослідженням організованої злочинної діяльності. Повною мірою цю обставину відчули на собі й автори проведеного дослідження.
Вивчення вимог ОЗГ стосовно своїх членів або норм і стандартів поведінки щодо жертви злочину або правоохоронних органів – дуже специфічний предмет дослідження, який не є однаковою мірою актуальним для спеціалістів різних наукових дисциплін. Так, фахівець із карного права розглядає ОЗГ, насамперед, з точки зору інституту співучасті, його цікавить усталеність групи (частота, кількість вчинених злочинів, тяжкість злочинів, вчинених кожним з учасників) як необхідний елемент юридичної кваліфікації. Психолог зорієнтований на вивчення психологічного типу члена ОЗГ, мотивів входження індивіда в злочинну групу, проблем ідентифікації з групою, психологічних механізмів взаємодії в групі, згуртованості групи і т.п. Для соціолога організована злочинна група – це цільове соціальне утворення, члени якого контактують один з одним і вважають себе певним об’єднанням, відмінним від інших.
Взаємодія представників різних наукових напрямів при вивченні організованої злочинної діяльності може полягати в тому, що усі повинні дотримуватися визначення ОЗГ, яке застосовується на практиці і закріплене в Кримінальному кодексі України 2001 р. (ст.28). У той же час, спеціаліст, вивчаючи ОЗГ, виходить з інтересів своєї галузі науки, використовує її методи і пріоритет віддає конкретним характеристикам об’єкта дослідження. Так, наприклад, кримінолог наголос робить на слові “злочинна”, соціолог – на слові “організована”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Організовані злочинні групи як об’єкт соціологічного аналізу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок