Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Зміст і соціальні функції праці

Зміст і соціальні функції праці

Назва:
Зміст і соціальні функції праці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,54 KB
Завантажень:
101
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Зміст і соціальні функції праці
Праця як соціологічна категорія має значення, що виходить далеко за межі соціології праці. Дійсно, неможливо недооцінити роль праці в житті людини, суспільних груп, суспільства в цілому, оскільки все, що необхідно для життя і розвитку людей, функціонування суспільства, створюється працею. Вона є неспинним двигуном соціального прогресу, вічною природною потребою, без якої було б неможливе саме людське життя.
Вплив праці на людину й суспільство можна відобразити у вигляді схеми (рис. 1).
Постійно поновлюючись, праця забезпечує безупинний розвиток як суспільства, так і людини. Згідно зі схемою, соціологічний аспект дослідження полягає у вивченні праці як системи суспільних відносин, у визначенні його впливу на суспільство.
У процесі праці, виконуючи ті чи інші трудові функції, люди взаємодіють, вступають одне з одним у різні відносини. Вплив на суспільство праця здійснює завдяки сукупності соціальних характеристик: соціально-природної, суб'єктно-об'єктної двоякості; багаторівневості; структурної упорядкованості; суб'єктоцентризму, динамічності (рухливості), цілеспрямованості.
Двоякість праці полягає в органічній єдності її предметно-речовинних, природних, технологічних і функціональних факторів у поєднанні із соціальними, соціально-суб'єктними, людськими чинниками. Ця двоякість відбивається в поняттях змісту і характеру праці.
Багаторівневість праці відбиває її прояв на суспільному, груповому та особистісному рівнях. У першому разі мова йде про поділ, спеціалізацію та обмін праці. В другому — про специфіку праці в різних спільнотах (колективах, кооперації, корпорації, організації). На особистісному рівні — аналіз конкретного виду занять на конкретному робочому місці конкретного працівника.
Структурна упорядкованість фіксує типологічні ознаки і прояви праці, відбиті в таких поняттях, як форма, вид" організація праці, управління процесами праці чи трудовою діяльністю.
Суб'єктоцентризм праці зумовлений інтеграційною роллю людини в усіх проявах праці, що перетворює працю в цілісну систему. Як соціальний суб'єкт праці людина характеризується певною трудовою поведінкою і діяльністю, ставленням до праці, трудовими орієнтаціями та установками. Людина проявляється в стимулюванні і мотивації своєї праці.
Динамічність (рухливість) праці відбиває її мінливість як в історичного (зміна змісту і характеру з переходом до іншого історичного типу суспільства), так і в побутовому чи ситуативному відношенні (трудова мобільність, переміщення, просування, кар'єра, плинність та ін.).
Працю слід відрізняти від інших видів людської діяльності. Критерієм при цьому можуть служити:*
продуктивна включеність цієї діяльності в сукупну суспільну працю, що забезпечує зростання матеріальних і духовних благ суспільства;*
екзотеризація (набуття незалежного від суб'єкта праці існування) виду діяльності;*
потенційна чи актуальна цінність для суспільства наслідків екзотеризації діяльності.
Наявність цих трьох ознак і їхня органічна єдність відрізняють працю від інших форм діяльності, що складають істотну частину соціального життя суспільства. Праця є мовби первинною категорією, у якій відображається різноманітність конкретних суспільних явищ, процесів і відносин.
Стосовно суспільного значення і рівня детермінованості праці є різні погляди. У марксистській парадигмі праця розглядається як універсальний і визначальний фактор розвитку суспільства. Представники функціоналістичної, феноменологічної і культурологічної парадигм розглядають працю нарівні з іншими факторами суспільства.
На наш погляд, у суспільстві перехідної економіки праця ще не втрачає свого визначального впливу на життя суспільства. Це зумовлено тим, що виробничо-економічні відносини, в яких реалізується значний обсяг усіх трудових відносин, є відносинами матеріальними. Це надає їм детермінуючого характеру, порівняно з іншими суспільними відносинами.
Такий характер має вся сукупність (система) виробничо-економічних відносин, до якої входять:*
відношення людей до засобів виробництва (володіння чи неволодіння);*
місце людей у системі суспільного виробництва залежно від володіння засобами виробництва (панування — підпорядкування);*
роль людей у системі виробництва (розумова — фізична праця, управлінська — виконавча праця);*
розмір частки одержуваного суспільного багатства (розподіл матеріальних доходів різних соціальних груп у суспільному бюджеті) і способи одержання цієї частки (прибуток чи безпосередня праця).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Зміст і соціальні функції праці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок