Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціологічні погляди І.Я.Франка

Соціологічні погляди І.Я.Франка

Назва:
Соціологічні погляди І.Я.Франка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,64 KB
Завантажень:
509
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат
на тему:
“Соціологічні погляди І.Я.Франка”
.


ФРАНКО Іван Якович (15/27.08. 1856 — 13/26.05.1916) — письменник, мислитель, громадський діяч. Народився в с. Нагуєвичах (Дрогобиччина) в родині коваля. По закінченні Дрогобицької гімназії (1875) вступив на філос. ф-т Львівського ун-ту. Тут вів активну громадську діяльність (спочатку через студентський "Академічний гурток", а відтак через радикальні молодіжні організації, що керувалися настановами М. Драгоманова), займався видавничою роботою (ж-ли "Друг", "Громадський друг", збірники "Дзвін", "Молот" та ін.), літ. творчістю практично в усіх видах і жанрах; здійснював соціалістичну пропаганду, за яку його неодноразово заарештовували й ув’язнювали. 1891 р., будучи автором кількох вагомих поетичних збірок і прозових книг, наукових досліджень та безлічі літературно-критичних, фольклористичних, етнографічних, бібліографічних і публіцистичних статей,
Франко закінчив Чернівецький ун-т, а 1893 р. здобув ступінь доктора філології у Віденському ун-ті. Однак спротив влади і народовських кіл не дозволили йому обійняти університетську кафедру. І надалі активно працював на ниві красного письменства й гуманітаристики, продуктивно займався науково-організаційною, видавничою та редакційною роботою (ж-ли "Житє і слово", "ЛНВ"), брав активну участь у громадсько-політ. житті. У 1896 — 1907 рр. видав низку праць ("Поза межами можливого", "Народники й марксисти" та ін.), в яких виразив своє світоглядне кредо. Вершинним досягненням Франка — поета і мислителя — стала поема "Мойсей" (1905). Попри драматичні обставини останніх років життя і важку виснажливу хворобу, вів інтенсивну літературну діяльність майже до самої смерті. Помер у Львові. Похований на Личаківському кладовищі.
Гігантська і розмаїта, хоча й не завжди рівна за глибиною, ідейна спадщина Франка охоплює естетико-психологічні ("Із секретів поетичної творчості"), історіософські ("Що таке поступ?"), політологічні ("Соціалізм і соціал-демократизм") та соціологічні ("Соціальна акція, соціальне питання і соціалізм") праці, роботи з історії суспільної думки України ("Суспільно-політичні погляди М. Драгоманова") тощо. Втім філософське обдаровання Франка щонайбільше увиразнено у художніх творах (поеми "Смерть Каїна", "Ex nihilio", "Іван Вишенський", "Похорон", "Мойсей" та ін.), в яких граничні проблеми людського буття інтерпретовані в етико-антропологічному ракурсі. Почавши з успадкованого від М. Драгоманова раціоналізму позитивістського штибу і засад реалістичної естетики, оспівування "розуму владного" та утвердження громадського змісту мистецтва і його доступності, Франко згодом наближується до філософії життя і до засад "ідеалістичного реалізму", опертого на нац. романтичну традицію та віру в творче призначення духу.
Центральну для себе проблему "особистість і загал" Франко розгортає у різних площинах: герой і маса, творець і народ, митець і публіка, будитель і спільнота. Ця суперечність в її різних модифікаціях осмислюється і переживається поетом як смисложиттєва, спроектована на долю укр. інтелігента, що за вкрай несприятливих обставин життя бездержавної спільноти має бути готовим до жертовного подвигу, щоб сприяти перетворенню маси на активну й самосвідому нац. силу. Його опорою на цьому шляху є віра в ідеал — головний рушій прогресу суспільства і спільноти. Таким ідеалом для зрілого Франка є "ідеал повного, нічим не в’язаного і не обмежуваного (крім добровільних концесій, яких вимагає дружнє життя з сусідами) життя і розвою нації". Змагання до цього ідеалу під силу цілісній людині: "Ми мусимо серцем почувати свій ідеал, мусимо розумом уяснювати його, мусимо вживати всіх сил і засобів, щоби наближуватись до нього..." Примат суб’єктивності — віри в ідеал — на грунті єдності розуму, почуттів і волі; переконання у поступальній ході історії, критерієм якої є "емансипація людської одиниці", й передчуття загрозливості "розвою матеріальних відносин", "раціоналізм у справах віри і реалізм у штуці" — з одного боку, а з іншого — віра в ідеал і романтизм "огню в одежі слова"; усвідомлення необхідності культурницької діяльності в Україні та її недостатності; поринання в безконечні буденні клопоти і високий духовний аристократизм; повага й увага до загальнолюдських проблем і докори укр.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Соціологічні погляди І.Я.Франка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок