Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Системно-структурний підхід до вивчення суспільства. Суспільство як система суспільних зв

Системно-структурний підхід до вивчення суспільства. Суспільство як система суспільних зв

Назва:
Системно-структурний підхід до вивчення суспільства. Суспільство як система суспільних зв
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,43 KB
Завантажень:
496
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Системно-структурний підхід до вивчення суспільства. Суспільство як система суспільних зв'язків
ПЛАН
1. Суспільство як соціальна система
Питання про те, що таке суспільство, які його місце і роль у житті людей, завжди знаходився в центрі уваги соціології. Як це видно з короткого екскурсу в історію цієї науки, у залежності найчастіше від відповіді саме на це питання розрізнялися основні напрямки в даній науці.
Що таке суспільство?
Перше, що упадає в око при самому загальному погляді на суспільство, це те, що воно - сукупність, об'єднання людей. Це означає, по-перше, що точно так само, як людина з його свідомістю і відповідним поводженням принципово відмінний від тварини (у тому числі і від високоорганізованих людиноподібних мавп - антропоїдів) і його поводження, так і череда останніх не може з наукової, у тому числі і соціологічної, точки зору ототожнюватися із суспільством, незважаючи на деякі зовнішні подібності.
Суспільство - це людська спільність, що утворять люди й у який вони живуть. Біологічні відносини тварин є, по суті, їх відносинами до природи, у той час як специфіку людського суспільства складають відносини людей друг до друга.
По-друге, не можуть служити прикладами суспільства самотньо, як Робінзон, що живе чи людина більш-менш значне число людей, ізольованих друг від друга і від інших людей.
Як відзначав П.А.Сорокін, "для того, щоб суспільство могло бути, потрібно, щонайменше, двоє людей і щоб ці люди були зв'язані один з одним зв'язком взаємодії. Такий випадок буде найпростішим видом чи суспільства соціального явища". "Що таке суспільство, яка б ні була його форма?" - порушував питання К.Маркс. І відповідав: "Продукт взаємодії людей".
Суспільство - це не будь-яка механічна сукупність людей, а таке їхнє об'єднання, у рамках якого відбувається більш-менш постійне, стійке і досить тісний взаємовплив і взаємодія цих людей. Хоча в повсякденному житті поняття "суспільство" використовується досить широко і багатозначно - від невеликої групи людей до всього людства і від суспільства аматорів пива до всеросійського суспільства, проте в соціології під суспільством розуміється об'єднання людей, що характеризується:
а) спільністю території їхнього проживання, що звичайно збігає з державними кордонами і слугує тим простором, у рамках якого складаються і розвиваються взаємозв'язки і взаємодії членів даного суспільства;
б) цілісністю і стійкістю, тим, що П.А.Сорокін називав "колективною чи єдністю колективом", що відрізняє суму невзаємодіючих людей від суспільства як особливого єдиного цілого;
в) самовідтворенням, самозабезпеченістю (самодостатністю), саморегулюємістю, що розуміються, звичайно, не в абсолютному, а відносному змісті і тому що не виключає, наприклад, збільшення чисельності населення за рахунок чи імміграції задоволення потреб шляхом імпорту і т.д.;
г) таким рівнем розвитку культури, що знаходить своє вираження у виробленні системи норм і цінностей, що лежать в основі соціальних зв'язків.
Складність загального визначення поняття "суспільство" зв'язана з поруч обставин.
По-перше, це - дуже широке по обсязі і високоабстрактне по характері поняття.
По-друге, суспільство - надзвичайне складне, багатошарове і багатогранне явище, що дозволяє розглядати його у всіляких ракурсах.
По-третє, суспільство - поняття історичне, загальне визначення якого повинно охоплювати всі етапи його розвитку.
По-четверте, "суспільство" - це стикова категорія і соціальної філософії, і соціології, і історії, і соціальної психології, і деяких інших наук, кожна з який по-своєму, у відповідності зі своїм предметом і методом дослідження визначає суспільство.
По-п'яте, як уже відзначалося, поняття "суспільство" використовується в житті дуже широко і багатозначно, у тому числі як у широкому, так і в більш-менш вузькому змістах, що необхідно вимагає щораз застереження при його вживанні.
З обліком сказаного, можна дати наступне загальне соціологічне визначення суспільства: суспільство - сукупність людей, об'єднаних історично сформованими формами їхнього взаємозв'язку і взаємодії з метою задоволення своїх потреб і характеризується стійкістю і цілісністю, самовідтворенням і самодостатністю, саморегулюємістю і саморозвитком, досягненням такого рівня культури, коли з'являються особливі соціальні норми і цінності, що лежать в основі взаємозв'язку і взаємодії людей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Системно-структурний підхід до вивчення суспільства. Суспільство як система суспільних зв

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок