Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Методологічні принципи і підходи в акмеології

Методологічні принципи і підходи в акмеології

Назва:
Методологічні принципи і підходи в акмеології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,50 KB
Завантажень:
149
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Методологічні принципи і підходи в акмеології


ПЛАН
1. Загальне поняття про методологію, принципи і підходи.
2. Загальнометодологічні підходи в науковому дослідженні.
3. Загальнометодологічні принципи наукового дослідження.
4. Методологічні принципи дослідження в акмеології.
5. Принцип детермінізму розвитку.


1. Загальне поняття про методологію, принципи і підходи.
Методологія – це вчення про наукові принципи і методи пізнання. На початкових етапах розвитку методологія стала предметом філософії. Методологія має тісний зв’язок із теорією, але не є її тотожною. Питання взаємозв’язку теорії та методології чітко пояснено у психологічному словнику під редакцією А. Петровського. Отже: теорія є результатом процесу пізнання, а методологія визначає способи досягнення і побудови цього знання. Іншими словами, методологія виступає в якості загальної системи пояснювальних принципів чи підходів до пізнання і дозволяє визначити, як при даному предметі та об’єкті проводити наукові дослідження.
Акмеологи наступним чином трактують поняття „принцип” і „підхід”. Принцип – основні вихідні теоретичні положення, керівні ідеї. Підхід – це особливий синтез знання, який базується на певних принципах. У підручниках під редакцією А. О. Деркача акцентовано увагу на тому, що ці два поняття – принцип і підхід є в тісному взаємозв’язку, більшість вчених-психологів і філософів їх практично ототожнюють.
Розробка методологічної основи акмеології почалася з моменту її формування як науки. Специфічність предмету, об’єкту і мети акмеології спонукали науковців-акмеологів сконцентрувати головну увагу на принципах і способах пізнання зрілої особистості. Як результат була обґрунтована система методологічних принципів і підходів.
Слід зазначити, що науковцями було встановлено ряд принципів, які є загальними для наук, що входять в комплекс людинознавства, а також принципи і підходи, які є специфічними і носять конкретний акмеологічний зміст. Отже:
Загальнонаукова методологія – загальнонаукові змістові концепції, принципи, підходи, наукові поняття і категорії, які поширюються на достатньо велику сукупність наукових дисциплін. Конкретно наукова методологія – принципи, методи, процедури, які використовуються в тій чи іншій спеціальній науці.
2. Загальнометодологічні підходи в науковому дослідженні.
Проведені теоретичні та методологічні дослідження дозволили обґрунтувати і описати акмеологічну сутність загальних методологічних підходів. До них відносять такі:–
комплексний підхід;–
системний підхід;–
суб’єктивний підхід.
Розглянемо названі категорії.
Принцип комплексності. Вперше до цього принципу звернувся Б. Ананьєв. Розробка принципу комплексності, або комплексного підходу, насамперед, пов’язана з появою дослідницьких областей таких наук, як біохімії, психофізіології, геобіохімії. Цей принцип відповідає цілісності у підході до людини та інтеграції знання про неї. Комплексний підхід в акмеології має своєю основною функцією інтеграцію різних якостей, властивостей людського буття. Основою комплексу в науках людинознавства є людина, а в акмеології основою комплексу є особистість, як самий найскладніший і конкретний рівень людського буття.
Комплексний підхід в акмеології націлений не стільки на єдність наук знань про людину, скільки на виявлення єдності та способів її онтологічно різних якостей. Саме складне в акмеологічному комплексі полягає в тому, що дослідженнями і діагностикою виявляється відправний етап розвитку особистості, операційно-практичною ланкою якого є її реальні оптимальні зміни. Дослідження, що запроваджуються в практику, не підтверджуються нею, а служать функціонально самостійною ланкою комплексу, наступним етапом якого є акмеологічна підтримка. Акмеологічна підтримка пов’язана як з діагностичним і дослідницьким етапом, так і з майбутньою оптимальною моделлю, оптимальним станом особистості, якої ще немає.
Системний підхід: Основна його ідея полягає у вивченні об’єкту як цілісного, але як такого, що складається із різних взаємопов’язаних елементів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Методологічні принципи і підходи в акмеології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок