Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Застосування шкали соціальної дистанції у дослідженнях національної толерантності в Україні

Застосування шкали соціальної дистанції у дослідженнях національної толерантності в Україні

Назва:
Застосування шкали соціальної дистанції у дослідженнях національної толерантності в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,70 KB
Завантажень:
459
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Реферат на тему:
Застосування шкали соціальної дистанції у дослідженнях національної толерантності в Україні


Останнім часом засоби масової інформації дедалі наполегливіше при-вертають увагу громадськості до проблеми національної толерантность (або, точніше, "нетолерантності") населення України. Збільшується кіль-кість публікацій у наукових і суспільно-політичних виданнях, передач на телебаченні, в яких наводять тривожні дані стосовно підвищення рівня міжнаціональної нетолерантності й ксенофобії у масовій свідомості.
Результати наукових соціологічних досліджень, що надходять до засо-бів масової Інформації, суперечать очевидному факту: Україна долає шлях становлення незалежної держави без серйозних міжнаціональних конф-ліктів. Підтримка мирного співіснування представників різних етнічних культур є неабиякою заслугою як влади, котра здійснює доволі виважену внутрішню та зовнішню політику в сфері міжнаціональних відносин, так і населення. Громадяни України за умов краху тоталітарної системи й найжорстокішої економічної кризи, коли повною мірою можна було очікувати сплеску національної нетерпимості, не залучилися до жодного бодай трохи помітного конфлікту. На грунті історично вельми непростих відносин між українцями, росіянами, поляками, румунами, євреями, кримськими татара-ми й представниками інших національностей багатонаціональне населення доволі мирно переживає спільні негаразди переходу із похмурого минулого до невизначеного майбутнього.
Отже, в чому полягає причина розбіжності між тривожними соціологіч-ними даними й відносно "спокійною" соціально-політичною дійсністю у ца-рині міжнаціональних відносин в Україні? Це питання, власне, й було клю-човим під час осмислення результатів багаторічного вивчення національної толерантності в Україні. Чи є цей артефакт наслідком методичних похибок під час вимірювання національної толерантності або ж результати наукових досліджень дають змогу "зазирнути" у приховані особливості національно-го менталітету й тим самим здійснити "ранню діагностику" несприятливих інтенцій?
Так склалося, що впродовж останнього десятиріччя методичне підґрун-тя більшості досліджень національної толерантності в Україні презентова-не шкалою соціальної дистанції Богардуса. Оскільки мені довелося бути біля джерел культивування на українському "полі" соціологічних дослі-джень цієї методики, то відчуваю особливу відповідальність і за результати, причому найгостріше — за інтерпретацію їх у термінах національної толе-рантності. Тому вважаю за потрібне докладніше спинитися на історії ство-рення шкали соціальної дистанції, її специфіці й історії застосування в Україні. Я переконана, що це дасть можливість краще зрозуміти, що саме стоїть у цьому разі за одержуваними цифрами не лише випадковому чита-чеві, а й декому із соціологів, які, з одного боку, до них апелюють, а з іншо-го — про шкалу соціальної дистанції знають лише те, що вона "дуже пошире-на". Власне, ані автор методу, ані його послідовники не писали, що ця шкала призначена для вимірювання національної толерантності. Емпіричні соціо-логічні дослідження — річ хитромудра. Одна річ, коли йдеться про опиту-вання громадської думки. Цей тип соціологічних опитувань спрямований на вивчення безпосередньої психологічної реакції населення на конкретні актуальні події, політичні рішення тощо. У разі оприлюднення результатів опитувань громадської думки дослідникові достатньо дотримуватися пра-вила: під час публікації отриманих даних потрібне максимально точне від-творення формулювань запитань, поставлених в анкеті, за мінімальної ін-терпретації їх у термінах соціальних процесів і явищ. Головне завдання полстера — довести до широкої громадськості точне формулювання свого за-питання, повний перелік відповідей, запропонованих респондентові, та результати отриманого розподілу. Подальша інтерпретація — проблема ком-петентного аналітика, котрий повною мірою усвідомлює власну відпові-дальність насамперед за обгрунтування відповідності змісту анкетного за-питання щодо того чи того показника соціальної дійсності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: Застосування шкали соціальної дистанції у дослідженнях національної толерантності в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок