Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціологічне забезпечення соціально-економічного планування міста (до постановки проблеми)

Соціологічне забезпечення соціально-економічного планування міста (до постановки проблеми)

Назва:
Соціологічне забезпечення соціально-економічного планування міста (до постановки проблеми)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,02 KB
Завантажень:
427
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Соціологічне забезпечення соціально-економічного планування міста (до постановки проблеми)
В даний час в Україні відбуваються багатогранні зміни, що охоплюють усі сфери життєдіяльності нашого суспільства. При цьому цілеспрямовані реформи, наприклад, в економічній, політичній, законодавчій, виробничій та інших сферах можуть викликати цілком небажані наслідки в сфері соціальній. Для запобігання цього або для коректування реальної, вже сформованої, соціально-економічної ситуації, необхідно визначити способи регулювання процесу реформ, а також з’ясувати, чи можливе планування соціальних наслідків нинішніх реформ взагалі?
Рішення цих питань знаходиться в компетенції органів управління як загальнодержавного, так і місцевого, регіонального рівня. Отже, за допомогою управління й повинно здійснюватися регулювання і взаємодія між втіленням реформ у будь-якій сфері і соціумом. З огляду на те, що метою реформ є підвищення добробуту, поліпшення якості життя населення і країни в цілому, варто проаналізувати, як вони (реформи) відбилися на добробуті основної маси населення, чи досягли бажаного результату, які викликали соціальні наслідки, як змінилося соціальне середовище взагалі? Особливо важливо визначити, яку роль у вирішенні зазначених проблем видіграють органи управління.
Оскільки зараз дві третини населення України живуть у містах [1], а також через те, що в міському середовищі найбільш повно подана вся палітра соціальних проблем і протиріч, представляється доцільним вибрати об’єктом нашого дослідження сучасне місто. Місто виступає не тільки як просторове середовище, що існує безвідносно до населення, але як умови життєдіяльності, які сформовані під впливом суб’єктів міського середовища і які одночасно впливають на городян.
Відомо, що з початку свого виникнення місто концентрувало керівні суспільні функції і було показником досягнутого суспільством рівня [2]. Історично склалося так, що розвиток виробництва призвів до концентрації робочої сили в містах. Саме розвиток промисловості визначає рівень урбанізації країни або окремих її регіонів. У 70-ті рр. ХХ ст. проблема урбанізації найбільш гостро встала перед вітчизняними соціологами. Справа в тому, що в період індустріалізації СРСР міста мали тільки плани просторового розміщення об’єктів, а населення розглядалося лише як трудові ресурси, не враховувався цілий ряд специфічних “міських” потреб [3]. Як правило, не приймалися до уваги деякі наслідки економічного районування та розміщення виробництва.
Ця проблематика в 70-ті роки пробудила інтерес до соціального планування і викликала до життя численні емпіричні дослідження у виробничих колективах. Планування, як таке, завжди було відмінною рисою соціалістичних виробничих колективів. Воно охоплювало всі сторони виробничо-технічної, фінансово-господарської і культурно-виховної діяльності підприємств. Однак нерідко при складанні планів економічного розвитку обмежувалися лише питаннями господарської діяльності підприємств. Значно менша увага приділялася таким аспектам життєдіяльності підприємств і міста, як подолання соціально-економічних відмінностей, поліпшення умов праці, задоволення матеріальних і духовних потреб населення і т.д. В другій половині 70-х – 80-х рр. була зроблена спроба узгодити між собою як економічні, так і соціальні аспекти виробничої діяльності підприємств і організацій у планах соціально-економічного розвитку.
Спроби вирішити проблеми соціального планування на окремих підприємствах в наступному дали поштовх для соціологічних досліджень, що створювали передумови для складання планів соціально-економічного розвитку міст. Вже у 80-ті роки фіксувалося посилення значимості соціокультурних і екологічних факторів, зростання ролі людських факторів в процесі формування міського середовища. Відносно стабільно і безконфліктно цей процес розвивався до початку перебудови.
Трансформація неринкової економіки в ринкову принесла із собою суттєві витрати, у тому числі і соціальні, – скорочення промислового виробництва, високий відсоток інфляції, підвищення рівня безробіття, зубожіння основної маси населення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Соціологічне забезпечення соціально-економічного планування міста (до постановки проблеми)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок