Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Переосмислення функцій державного управління у контексті децентралізації публічної влади

Переосмислення функцій державного управління у контексті децентралізації публічної влади

Назва:
Переосмислення функцій державного управління у контексті децентралізації публічної влади
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,47 KB
Завантажень:
355
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Переосмислення функцій державного управління у контексті децентралізації публічної влади


Потреба врахування галузевої і територіальної специфіки публічного управління як здійснення владного впливу в інтересах суспільства в цілому або певної його частини детермінує відмову від абсолютної влади – навіть і цілком демократично одержуваної через виборчі процедури. Об’єктивна необхідність розосередження владних повноважень, ресурсів, необхідних для їх практичної реалізації та відповідальності за здійснення відповідних повноважень між значною кількістю суб’єктів помітно зростає в міру підвищення політичної чутливості публічної влади. Роль держави, як чільного з-поміж цих суб’єктів, у сучасних розвинених країнах стає об’єктом усе більш прискіпливого критичного аналізу. Приміром, Дж.П’єр стверджує, що значна частина завдань нації-держави сьогодні вже виконана або інтегрувалася до політичної культури суспільства, тож державі “все важче забезпечувати легітимність своєї ролі” [15, с. 141].
Однією з характерних рис розвитку сучасних демократично організованих суспільств є політична децентралізація, яка виявляється в здійсненні певної частини публічної влади самостійними від держави суб’єктами, не пов’язаними відносинами підпорядкування. Ступінь самостійності при цьому визначається тим, що вони належать або до органів державної влади суб’єктів федерації (в державах з федеративним устроєм), або до органів відносно самостійного виду публічної влади – місцевого самоврядування. Децентралізація публічної влади при цьому постає як відчуження певної частини державної влади або державоподібним утворенням (суб’єктам федерації), що закріплюється відповідними нормами федеральної конституції або самоврядним утворенням із закріпленням цього відчуження як у конституціях, так і (здебільшого) поточному законодавстві.
Слід відзначити, що в сучасній науковій літературі звертається увага на відносність та умовність самого поняття “федералізм” [24, с.106–107, 112–113]. Як вказує П.Кінг, вже не стільки формально-юридичні обставини, а “ступінь централізації постає тим головним мірилом, яким користуються при виокремленні категорії “федерація”” [11, с. 10]. Виокремлення федералізму за особливостями здійснення публічного управління підтримує Р. Данієлс: “Він (федералізм – В.М.) децентралізує відповідальність, одночасно передбачаючи механізм, що дозволяє стримувати потенційні місцеві конфлікти та зловживання” [18, с. 26].
Специфіка децентралізації як відчуження частини державної влади зумовлює необхідність поділу суспільно значущих потреб та інтересів на ті, задоволення яких є функцією виключно держави, і ті, практична реалізація яких може бути передана іншим суб’єктам. Тільки внаслідок такого чіткого поділу держава може передати іншим суб’єктам здійснення значної частини другорядних для себе, але суспільно необхідних (а для певної частини суспільства – украй необхідних) функцій. Звільнення держави від здійснення цих функцій сприяє стабілізації державного управління, оскільки практична реалізація низки суспільно необхідних функцій наближається до споживача публічних послуг, а з держави знімається відповідальність за здійснення окремих функцій.
Водночас некоректність розподілу функцій без урахування їх суспільної значущості, можливості практичної реалізації тими чи іншими суб’єктами, забезпечення реалізації необхідними ресурсами, реальності відповідальності за повноцінне здійснення – може, навпаки, негативно вплинути на впорядкованість суспільної життєдіяльності. У свою чергу, суспільство починає розглядати централізацію “в політиці як єдину конструктивну можливість стабілізації та консолідації суспільства” [10, с. 62].
Попри практичну потребу дослідження функцій публічного управління, визначення необхідності та можливості ефективного здійснення кожної з них тими чи іншими суб’єктами, відчутним є брак уваги науковців до даної проблематики.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Переосмислення функцій державного управління у контексті децентралізації публічної влади

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок