Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Вплив синергетики на розуміння людини і суспільства

Вплив синергетики на розуміння людини і суспільства

Назва:
Вплив синергетики на розуміння людини і суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,74 KB
Завантажень:
297
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
плив синергетики на розуміння людини і суспільства
Людина перебуває в стабільному стані та нестабільному, вона в собі несе хаос і порядок. Російський літератор Д.Ліхачов писав:"... творчість завжди зв'язана з деякою нестійкістю, то більшою, то меншою, - нестійкістю, яка є відображенням хаотичного начала в світі" [І]. Не тільки творчість, але будь-який рух, дія, діяльність взагалі виводить людину із стану стабільності, стійкості, лінійного руху. В таких випадках все може бути і позитивне і негативне, і добре і зле, і корисне і шкідливе. Тобто рух, дія, творча діяльність включають в себе випадок. Рух, дія, діяльність приводить людину в стан нестійкості, а остання робить людину вільною, розкріпачує її. В моменти нестійкості яскраво проявляється індивідуальність.
Як хаос так і порядок лише моменти цілого. Ніщо, ні хаос, ні порядок не можуть бути перманентними. Хаос - ознака кризи форми буття. Але в хаосі виявляються сили, які по-новому організують життя. Із хаоса утворюються упорядковані структури, порядок, із порядку - неупорядковані структури, хаос. Конструктивний хаос руйнуючи будує і, навпаки, будуючи руйнує.
До "хаосу" близькі поняття "революція", "криза". Революція виникає, коли старі структури заважають розвитку. Революція, бунт, конфлікт, безпорядок – форми протесту проти гальмівної стійкості, кризи - свідчать про те, що старі джерела розвитку вичерпали себе і процеси руйнації, розпаду стали переважати.
Хаос – це теж певна структура, абсолютно безструктурної частинки буття не існує. Існують закони хаосу. В хаосі існує конструктивне начало і тому хаос є умовою, наприклад, творчості людини. Хаос виникає, коли стикаються мікро- і макрозакони, здійснюється взаємне руйнування.
Системоутворюючою категорією синергетики, як нової парадигми є самоорганізація – здатність до саморозвитку за рахунок не тільки притоку ззовні енергії, речовини, інформації, але й за рахунок внутрішніх можливостей.
Синергетика досліджує складні, відкриті системи, які еволюціонують. Наприклад, суспільство в цілому, або його підсистеми. Російський вчений М.Мойсеєв писав, що "кожен стан соціальної системи є біфуркаційним. Саме ця обставина приводить до різкого прискорення всіх процесів самоорганізації суспільства" [2].
У суспільстві закономірно виникають дезорганізаційні процеси, оскільки накопичуються проблеми, протиріччя. Деякі з них розв'язуються в рамках системи, а деякі вимагають зміни самої системи. Спочатку дезорганізація, хаос виникають на рівні мікросвіту, в окремих явищах, підсистемах, потім переходить на макрорівень.
Конвергенція деяких властивостей, явищ соціалізму і капіталізму є формою соціальної синергії. Західний капіталізм не обходиться без планування, він поєднує організацію (планування) і самоорганізацію (ринок). Біда і вина соціалізму в тому, що він абсолютизував організацію, тобто планування і знехтував самоорганізацією, ринком.
Нова пізнавальна система, створена синергетикою повинна навчити людину жити в нестабільному, хаотичному світі, багато суспільних явищ мають нелінійний характер та підпорядковані самоорганізації.
Людина теж є відкритою, складною, еволюціонуючою істотою. Ці людські якості лінійно не розташовані в часі, вони взаємодіють, є синергійними Відкритість веде до складності, яка є основою еволюційною розвитку особистості. Відкритість до нового досвіду шлях до формування особистості, тобто розвитку талантів, здібностей. Уже питання, які ставить людина природі, суспільству, іншій людині свідчить про її відкритість і складність. Питання породжує очікування, певним чином настроює людину. Характер питань свідчить про рівень розвитку людини та її епохи, культури, цивілізації, цілеспрямованості особи.
Лінійні системи - пасивні, нелінійні є активними. Лінійні системи функціонують тільки під впливом зовнішніх сил, нелінійні - під впливом внутрішніх сил, вони самодіють, спонтанно самопороджують нові структури.
Синергетика як науковий напрям виник в 70-х роках XX ст. У 1969 році німецький фізик Ганс Хакен читаючи лекції про лазерне випромінювання в університеті міста Штуттгарт вжив нове слово "синергетика", що означає співробітництво, узгоджена дія, співучасть.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Вплив синергетики на розуміння людини і суспільства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок