Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціальна структура Суспільства

Соціальна структура Суспільства

Назва:
Соціальна структура Суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,21 KB
Завантажень:
248
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Соціальна структура Суспільства
План
1. Загальні положення
2. Соціально-професійна структура
3. Етнічна структура
4. Соціально-демографічна структура
5. Соціально-поселенська структура

Загальні положення
У соціології поняття "соціальна структура" тісно пов'язане з поняттям "соціальна система". Соціальною системою іноді називають суспільство. Це - сукупність різноманітних соціальних явищ і процесів, які детерміновані соціальними відносинами та зв'язками, в результаті чого виникає цілісний соціальний організм. Окремі соціальні явища та процеси виступають як системоутворюючі елементи, без яких неможливе існування тієї чи іншої соціальної системи (різновиду). Соціальна структура суспільства є частиною соціальної системи і об'єднує два компоненти - соціальній склад і соціальні зв'язки. У найзагальнішому вигляді вона розуміється як сукупність взаємопов'язаних і взаємодіючих соціальних груп, соціальних інститутів і відносин (зв'язків) між ними. У свою чергу, будь-яка соціальна система (в тому числі і суспільства) містить визначену соціальну структуру. "Соціальний склад" - це набір елементів, які складають дану структуру. Другий компонент являє собою набір зв'язків цих елементів. Таким чином, поняття соціальної структури включає в себе, з одного боку, соціальний склад або сукупність різних типів спільностей всередині суспільства, з іншого боку - це соціальні зв'язки всіх складових частин. Виходячи із розуміння суті соціальної структури суспільства, можна визначити її як сукупність взаємопов'язаних і взаємодіючих між собою впорядкованих щодо один до одного соціальних спільностей, верств, груп, а також відносин між ними. Це - свого роду "анатомія" суспільства, об'єктивний диференційований поділ суспільства на окремі прошарки, групи, які об'єднуються на основі однієї або кількох ознак.
Вивчаючи соціальну структуру суспільства, соціологія аналізує процеси виникнення або стирання граней між різними групами, прошарками (зближення, віддалення за різними критеріями). Соціальна структура означає стійкий зв'язок соціальних елементів у соціальній системі. Основним елементом соціальної структури є соціальні спільності (класи, прошарки, нації, професійні, демографічні, територіальні, політичні групи, але не випадкові нестійкі об'єднання людей). Кожний з цих елементів, у свою чергу, є складною будовою, притаманною певним внутрішнім прошаркам, зв'язкам. Соціальна структура відображає особливості соціальних відносин класів, професійних, культурних, національно-етнічних та демографічних груп, які визначаються місцем та роллю кожної з них у системі економічних відносин. Соціальна структура формувалася, "карбувалася" в процесі історичного розвитку. Вона і нині видозмінюється.
Системний аналіз суспільства ми проведемо крізь призму соціальної диференціації (тобто поділення, розрізнення) суспільства. Члени суспільства можуть бути розрізнені (диференційовані) за багатьма особливостями, ознаками, до яких належать:
¦ біологічні (стать, вік, раса);
¦ інтелектуальні особливості (розумовий рівень, здатність);
¦ соціальні особливості (освіта, матеріальний стан, спосіб життя);
¦ функції, або соціальні ролі, статуси в рамках різних сфер діяльності суспільства.
Ці особливості диференціюються в кожному суспільстві по-різному. Існують різні способи, критерії оцінки ролі ряду особливостей. Саме принцип та ознаки диференційованості (розрізнення в якісно-кількісному вимірі) служать умовою подальшого розрізнення людей, груп в ієрархічній впорядкованій системі, статусно-рольовій системі - стратифікації.
Аналіз соціальної структури сучасного суспільства (рис. 1) виділяє такі елементи-зрізи:
¦ соціально-класові (соціальні прошарки, групи, страти);
¦ соціально-професійні;
¦ соціально-демографічні;
¦ соціально-територіальні (поселенські спільності);
¦ соціально-етнічні (нації, народності).
Рис. 1
Кожен із цих елементів (системи спільнот) поділяється на велику кількість різних соціальних формувань.
Найголовнішим структурним компонентом соціальної структури є соціально-класовий або стратифікаційний зріз, який має подвійний характер: виступаючи водночас і як елемент цілого (соціальної структури), і як "соціальна випуклість", наслідок "взаємодії" інших соціальних зрізів, детермінованих певними диференційованими ознаками (рис.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Соціальна структура Суспільства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок