Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Уявлення" населення про стан і функціонування політичної системи суспільства

Загрузка...

Уявлення" населення про стан і функціонування політичної системи суспільства

Назва:
Уявлення" населення про стан і функціонування політичної системи суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,51 KB
Завантажень:
262
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат з соціології
Уявлення населення про стан і функціонування політичної системи суспільства
Спираючись на дані репрезентативних соціологічних опитувань показано, що в громадській думці немає єдності щодо ідеалу бажаної для України політичної системи. За допомогою психосемантичних досліджень виявлені чотири основні критерії оцінки існуючої політичної системи пересічними громадянами: "відповідність існуючих норм суспільно-політичного життя ідеалам соціальної справедливості", "демократичність політичних інститутів та ефективність їх діяльності", "легітимність засобів і способів реалізації влади", "ступінь стабільності". Зроблено висновок про те, що в той час як політики та політологи особливого значення надають реформуванню інституційної підсистеми політичної системи, пересічні громадяни більше переймаються тим, чи буде реформована і у який саме спосіб зміниться її нормативна підсистема.
Головною метою формування нової політичної системи у проекті концепції її реформування проголошено перехід до справжньої, дієвої народної демократії. За взірець тут виступають демократії західного зразка. Політичні системи, подібні до західних демократій, найбільше приваблюють наших співвітчизників. Кількість тих, хто хотів би утвердження в Україні політичної системи саме такого зразка, складає 44% [1].
Відновлення політичної системи, подібної до тієї, що була в СРСР, прагне дещо менша кількість громадян - 32%, хоча кількість тих, хто дотримується думки, що Радянська політична система була демократичнішою, ніж існуча в Україні зараз, за даними опитування, проведеного Інститутом соціальної та політичної психології, становить 43%.
Бажаючі консервувати існуючу політичну систему перебувають в абсолютній меншості. Їх усього 6%. І це, не зважаючи на те, що кількість тих, хто вважає, що політична система України й досі зберігає родимі плями системи радянської, соціалістичної складає майже 40%.
З наведених даних випливає, що в громадській думці немає єдності щодо того ідеалу, до якого має рухатися політична система України. Громадська думка у цьому питанні залишається поляризованою за незначної переваги тих, хто схильний орієнтуватися на західні демократії.
Як же громадяни оцінюють рух України до цього ідеалу? Кількість оптимістів, які вважають, що "політична система України поступово наближається до демократій західного типу", становить 17%. Кількість тих, хто вважає, що "Україна впевнено прямує шляхом демократії", що "в нашій країні неухильно розбудовується правова держава" є ще меншим, і становить близько 13%. Більшість же наших громадян переконані, що "в українському суспільстві все виразнішими стають ознаки стагнації, застою". Таку думку поділяє 56% опитаних.
А як же громадяни оцінюють існуючу політичну систему, до якого типу вони її відносять, якими критеріями оцінки вони при цьому послуговуються? Як відомо, в основі різноманітних типологізацій політичних систем, які пропонуються політологами, може лежати специфіка або системних якостей, або політичної природи досліджуваних об'єктів [2].
З точки зору особливостей її загальносистемних якостей система політичних інститутів сучасної України може бути охарактеризована у межах різних типологій за допомогою наступних критеріїв: стабільна - нестабільна, сприйнятлива (несприйнятлива) до соціальних новацій; швидкі темпи соціальних процесів - повільні темпи соціальних процесів, молода система - наявність значного історичного досвіду державності; колоніальна, залежна - самостійна, незалежна; централізована - децентралізована; спроможна (неспроможна) забезпечити нормальне функціонування сучасного цивілізованого суспільства; відкрита - закрита; умови в яких існує політична система: економічні, екологічні, культурні, духовні, міжнародні тощо.
З точки зору особливостей політичної природи існуючої в сучасній Україні системи політичних інститутів для оцінки політичної системи можуть бути використані такі критерії: правова - перехідна - неправова; легітимна - нелегітимна для більшості населення; конфронтаційна - перехідна - консенсуальна (за моделлю розв'язання соціальних конфліктів); миролюбна - войовнича, агресивна (за міжнародною політикою); соціальна - антисоціальна; атеїстична - світська - релігійна; етатизована - громадянська; загальнонародна - з політичним домінуванням певних соціальних верств; соціалістична - перехідна - капіталістична; поліетнічна, полікультарна - моноетнічна, монокультурна; монолітна - перехідна - плюралістична тощо.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Уявлення" населення про стан і функціонування політичної системи суспільства

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок