Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Природа та різновиди соціальної стратифікації

Природа та різновиди соціальної стратифікації

Назва:
Природа та різновиди соціальної стратифікації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,58 KB
Завантажень:
111
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Природа та різновиди соціальної стратифікації
Розглядаючи предмет соціології, ми виявили тісний взаємозв'язок між кількома фундаментальними поняттями соціології; соціальна структура, соціальний склад, соціальна диференціація, соціальна стратифікація. Основними елементами всіх цих "підсистем" є індивіди, які займають певні позиції (статус) і виконують певні соціальні функції (ролі), і всі вони взаємопов'язані функціонально. Центральною темою соціології є соціальна стратифікація, теорія котрої (система теорій), як більш продуктивна, протистоїть марксистській "класовій" теорії в сучасній західній (а рівноцінно сучасній вітчизняній) соціології. Вона пояснює соціальне розшарування на бідних, заможних та багатих.
Довший час у вітчизняній соціології домінувала марксистська класова теорія (модель) суспільства, згідно з якою центральними фігурами суспільних відносин виступали класи, а домінантою суспільних змін виступала боротьба між ними - класова боротьба. Але фундатори теорії соціальної стратифікації (М. Вебер, Т. Парсонс) показали, що поняття класу може бути застосоване для аналізу соціальної структури минулих суспільств, а не сучасного, оскільки основний критерій класів (відношення до власності) розмивається такими категоріями (прошарками), як наймані менеджери, утримувачі акцій та подібні підприємці. Саме в другій половині XX ст. так званий середній клас (як аморфний прошарок між багатими та бідними) почав суттєво зростати за чисельністю і сильно диференціюватися за багатьма групами ("білі комірці", представники вільних професій). Тому поняття "клас" замінено поняттям "страта" - прошарок. В розробці теорії стратифікації немалу роль відіграли саме американські вчені, бо саме в цьому суспільстві проявилися ознаки пом'якшення класових різниць, питома вага соціальних винагород, особистих достоїнств (це видно з історії Америки).
У сучасній західній соціології соціальна стратифікація розуміється як зосередження людей в статуси і й ієрархії зверху вниз за кількома основними критеріями - критеріями нерівності: неоднаковий дохід, доступ до влади, престиж професій, рівень освіти, доступ до споживання суспільних благ тощо. Саме на основі критерію нерівності можемо розмістити одні групи людей "вище" або "нижче" відносно інших. Сам термін стратифікація запозичений з геології, де він означає роззосередження пластів землі по вертикалі. Соціологія ототожнила будову суспільства із будовою землі і розмістила соціальні групи (страти) також по вертикалі. Але основою служить рівень багатства: бідняки займають нижчу сходинку, заможна група населення - середню, а багаті - верхню. (Надалі розглянемо більш детально теорію соціальної стратифікації як сучасну, цілковиту, основну, а поки що - преамбула методологічного характеру.
Для початку слід розмежувати, а також надати чіткості поняттям "клас" і "страта", які часто зіставляються в науково-навчальній літературі. А коли ці поняття розрізняють, то терміном страта називають групи всередині "класів", які виділені за тими ж підставами, що і "класи". Аналізуючи методологічні підходи деяких спеціалістів у цій галузі (Р. Дарендорф, В. Хофман, І. Краус) щодо розмежування цих понять, маємо підстави твердити, що страти створюють ієрархічну шкалу, відрізняючись одна від одної поступовими відмінностями (впорядкованість членів суспільства) на основі певного критерію, мають описовий характер і належать до зовнішньої форми соціального життя. Тоді як "класи" детермінуються фундаментальними соціальними відносинами праці і присвоєння служать категорією аналізу соціального конфлікту і його структурних коренів. Визначення класу означає визнання антагонізму, протилежності інтересів великих соціальних груп. А визначення страт означає визнання певних відмінностей між людьми за певною ознакою - відмінностей, які спричиняють розміщення індивідів у суспільстві при переміщенні їх за певними прошарками-стратами.
Таким чином, основна ідея теорії полягає у тому, що "страта" являє собою спільність людей, які об'єднані на певних спільних позиціях або мають спільну справу, яка утверджує дану спільність у соціальній структурі і протиставляє іншим соціальним спільностям.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Природа та різновиди соціальної стратифікації

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок