Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Фінансова поведінка населення у соціологічному вимірі

Фінансова поведінка населення у соціологічному вимірі

Назва:
Фінансова поведінка населення у соціологічному вимірі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,45 KB
Завантажень:
79
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Фінансова поведінка населення у соціологічному вимірі


Економічна поведінка виступає предметом дослідження різних соціальних наук, серед яких безумовний пріоритет належить економічній соціології. Саме вона найбільш всебічно й комплексно аналізує цей складний багаторівневий і багатоаспектний соціально-економічний феномен. Серед різних видів економічної поведінки згідно із її горизонтальною (предметною) типологізацією особливе місце займає фінансова поведінка – поведінка населення на фінансовому ринку, яка пов’язана з перерозподілом та інвестуванням грошових ресурсів. Вивчення цього нового змістовного виду економічної поведінки в умовах становлення ринкових відносин з позицій економічної соціології не тільки збагачує теорію економічної поведінки, соціологію ринку і, зокрема, фінансового ринку, а й дозволяє, виявляючи певні тенденції і закономірності у фінансовій поведінці населення, передбачати можливі зміни і впливати на неї, формувати бажану модель цієї поведінки.
Провідні теоретичні підходи до аналізу фінансової поведінки населення були закладені ще Дж. Кейнсом і Й. Шумпетером. Поступово у західній соціології сформувався цілий самостійний напрям фіскальної соціології, що вивчає різноманітні проблеми податкової і фінансової систем. Серед сучасних дослідників фінансової поведінки людей найбільш відоме ім’я американського економіста, лауреата Нобелівської премії (отриманої у 1985 р. саме за аналіз поведінки людей стосовно заощаджень) Ф. Модільяні. У пострадянському науковому світі проблемами фінансової поведінки здебільшого займаються російські вчені: О. Бояркіна, В. Верховін, М. Красильникова, А. Розмаїнський, В. Радаєв, А. Сімаков. Що стосується доволі обмеженого кола наукової літератури, виданої в Україні з цих питань, слід відмітити статтю В. Андрущенка “Соціологічний та антропологічний методи західної фінансової науки” [1], в якій, по суті, вперше акцентується необхідність соціологічного осмислення проблем фінансового ринку. Деякі теоретичні аспекти цих проблем намагалася розкрити у своїй попередній статті автор цієї роботи [2].
Метою даної статті є, з одного боку, продовження осмислення специфіки й різноманітних форм фінансової поведінки як особливого різновиду соціально-економічної поведінки в цілому, а, з іншого, – узагальнення й аналіз результатів масових соціологічних досліджень фінансової поведінки населення України, безпосередню участь в яких брала автор цієї роботи.
Сама потреба в формуванні у населення інституціональної фінансової поведінки з’явилася відносно недавно, в міру того, як розвивалися нові економічні інститути: різноманітні форми власності, грошово-кредитний ринок, валютний ринок, ринок цінних паперів тощо. Якщо раніше фінансова поведінка населення, окрім фінансових взаємостосунків з державою, була обмежена в основному рамками фінансово-ощадної, а точніше, накопичувальної поведінки (за винятком нелегітимних форм участі у валютних операціях або “інвестиційній” діяльності в тіньовій сфері окремих фізичних осіб), то створення нового інституціонального середовища відкрило потенційні і легальні можливості найрізноманітнішим формам фінансової поведінки.
З точки зору соціально-економічної адаптації до нових умов господарювання (а значить, і до нових можливостей) фінансова поведінка варіюється від пасивно-протестних форм (виникнення й широке застосування небаченого в економічно розвинених країнах платіжного інструменту – неплатежів), активно-традиційних (зберігання заощаджень в ощадному банку; використання банківських послуг з перерахування пенсій, допомог, оплати комунальних послуг) і пасивно-традиційних видів фінансової поведінки (прагнення, особливо представників стратегії виживання, де тільки можливо, ухилятися від фінансових відносин, не пристосовуватися до вимог ринку, а уникати їх впливу: натуралізація домашньої економіки, підвищення ролі родинної та приятельської взаємодопомоги) до різних форм вимушено-адаптивної (користування послугами комерційних банків з перерахування заробітної платні, пенсій; участь у горезвісній сертифікатній приватизації) та добровільно-адаптивної фінансової поведінки (користування новими банківськими послугами, наприклад, пластиковими картками; участь у купівлі-продажу валюти, цінних паперів; інвестування окремих проектів).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Фінансова поведінка населення у соціологічному вимірі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок