Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціометрія

Соціометрія

Назва:
Соціометрія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,37 KB
Завантажень:
237
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат
на тему:
Соціометрія.


Соціометричне опитування
Специфічними і особливо ефективними між вив-ченні малих груп є метода соціометрія Термін „соціометрія” в перекладі з латини означає вимірювання міжособистісних взаємин у груп. У суспільних науках він постав наприкінці XIX ст. у зв'язку зі спробами застосування математичних методів до вивчення соціальних явищ. Основна заслуга у ство-ренні методології соціометричних досліджень, сукупності ви-мірювальних процедур і математичних методів обробки пер-винної інформації належить американському соціопсихологу Джекобу Морено (1892—1974). Виробивши свою систему структурного аналізу малих груп, Морено сформулював стра-тегічне завдання соціометрії. Воно, на його думку, полягає у забезпеченні таких умов на виробництві і в житловому приміщенні, за яких люди працювали і жили б в оточенні сим-патичних і симпатизуючих їм людей.
Соціометричний метод опитування — один із різновидів опи-тування, який використовують для вивчення внутріколективних зв'язків шляхом виявлення стосунків між членами колективу.
Цей метод застосовують для дослідження міжособистісних стосунків і міжгрупових відносин з метою їх поліпшен-ня. Він дає змогу соціологові вивчити склад малих соціальних груп, особливо неофіційних стосунків, одержуючи со-ціологічну інформацію, яку іншим шляхом дістати майже неможливо.
Технічний апарат соціометрії застосовують у різних сфе-рах мікросоціології. Грамотне використання арсеналу соціометричних методів є передумовою для ґрунтовних теоре-тичних висновків про функціонування і розвиток груп, до-сягнення значних практичних результатів у комплектуванні колективів, підвищенні ефективності їх діяльності.
Мала група — реально існуюче утворення, в якому люди об'єднані певною спільною ознакою, спільною діяльністю або живуть в ідентичних умовах, обставинах і певним чином усвідомлюють свою належність до цього утворення.
Головною рисою малої групи є відчуття спільності, яке цементує взаємини у групі й відрізняє одну групу від іншої. Оскільки чисельність малої групи обмежена, то суспільні від-носини в ній виступають у формі безпосередніх особистих кон-тактів. Вважається, Що «нижня» межа чисельності малої гру-пи становить три, а «верхня» – п'ятнадцять – двадцять осіб.
У процедурному аспекті соціометрія — це поєднання ме-тодики опитування та алгоритмів для спеціального матема-тичного обчислення первинних вимірювань. Взаємини між членами колективу з'ясовуються на основі таких процедур:
Вибір — виражене бажання індивіда до співробітництва з іншим індивідом.
Відхилення (негативний вибір) – небажання індивіда до співробітництва з іншим індивідом.
Опускання — залишення одним індивідом іншого поза власною увагою.
Після створення програми дослідження, необхідно виро-бити соціометричний критерій, тобто запитання, які задають усім членам групи з метою з'ясування взаємин між ними.
Соціометричний критерій повинен:
а) націлювати суб'єкт на вибір іншого члена групи для спільного вирішення того чи іншого завдання чи відхилення його;
б) не допускати обмежень щодо вибору відхилення будь-кого з членів чітко окресленої групи;
в) бути зрозумілим усім членам групи, а також цікавим, якщо не всім, то-більшості з них;
г) переконувати людину в практичній спрямованості опитування.
Соціометричні критерії поділяють на два основні класи: комунікативні і гностичні.
Комунікативні критерії використовують для того, щоб виміряти реальні або уявні стосунки в групі, з'ясувати, як кожний член групи бачить своє безпосереднє оточення. Гностичні критерії призначені для відображення уявлень людини щодо її ролі, позиції в групі, а також для з'ясування того, хто, на її думку, обере її Для спільного вирішення певного завдання, хто — знехтує. Приклад комунікативного критерію: «Кого б ви обрали своїм старостою?» А гностичний варіант звучав би так: «Хто з Вашої групи, на Вашу думку, хотів би обрати Вас старостою?» В обох випадках критерії сформульовані у позитивній формі, тобто орієнтовані на з'ясування вибору.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Соціометрія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок