Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Національна толерантність, національний ізоляціонізм та ксенофобія в Україні

Національна толерантність, національний ізоляціонізм та ксенофобія в Україні

Назва:
Національна толерантність, національний ізоляціонізм та ксенофобія в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,64 KB
Завантажень:
512
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Національна толерантність, національний ізоляціонізм та ксенофобія в Україні


Після утворення незалежних пострадянських держав пройшло досить багато часу для того, щоби від фіксації окремих фактів та спостережень, які характеризують різні аспекти суспільного життя, можна було переходити до узагальнень, що дозволяли би вирізнити основні тенденції соціальних змін, визначальних щодо особливостей соціальної трансформації.
Однією з найважливіших умов переходу від суспільств закритого типу (традиційно-общинних, тоталітарних тощо) до відкритого демократичного суспільства є перехід від ізоляціоністських принципів (територіальних, соціальних, ментальних) функціонування соціальної системи до принципів доступності та співробітництва
Психологічне підгрунтя будь-якого соціального співробітництва складає певний рівень толерантності - терпимості щодо представників різних соціальних груп (у першу чергу расових, етнічних, національних), до яких індивідуум особисто не належить.
У контексті аналізу перспектив розвитку суспільства расова, етнічна та національна толерантність може розглядатися не лише у якості потенціалу підтримання миру та спокою у країні, але й як показник ступеню готовності масової свідомості населення до відкритості та співробітництва зі світовим співтовариством на засадах загальновизнаних демократичних принципів.
Емпіричний аналіз проблеми міжнаціональних відносин у контексті оцінки перспектив соціальних трансформацій потребує спеціальних методичних прийомів, які дозволяли би вимірювати рівень національної толерантності як глибинної психоемоційної основи міжнаціональної поведінки. Однією з таких методик є шкала “соціальної дистанції” Богардуса
Шкала соціальної дистанції Богардуса дозволяє вимірювати психологічну готовність до зближення або, навпаки, до відторгнення людей іншої національності, незалежно від їхніх особистісних якостей та особливостей. Відповідь респондента на запитання про те, у якості кого він згоден допустити представників іншої національності, дозволяє визначити соціальну дистанцію, що її людина хотіла би зберегти між собою та даною етнічною групою.
Якщо у відповідях на прямі запитання, пов”язані з національною толерантністю (наприклад, ”Як ви ставитеся до представників іншої національності?”) люди нерідко дають так звані “соціально прийнятні” відповіді, керуючись найбільшою мірою загальноприйнятими нормами, то показники національної дистанційованості дозволяють судити про приховані інтенції масової свідомості у сфері міжнаціональних відносин.
Технічно шкала соціальної дистанції побудована за кумулятивним принципом. Це означає, що позитивна відповідь щодо першої позиції (“Згоден допустити у якості членів сім’ї) передбачає позитивні відповіді і щодо решти позицій ( “...у якості друзів, сусідів тощо”) за винятком останньої -”Взагалі не допускав би до країни”. Вибір другої позиції (“Допустив би у якості друзів”) передбачає позитивні відповіді на наступні позиції та негативний - на першу (“Допустив би у якості члена сім”ї) і т.ін.. Кумулятивний характер шкали дає змогу обчислювати індекс (бал) соціальної дистанції відносно представників певної національності. Відповідь “Згоден допустити у якості члена сім”ї”- зараховується як 1 бал, “...у якості близьких друзів” - 2 бали, ”...сусідів» 3 бали,”...колег по роботі” - 4 бали, ”...мешканців країни» - 5 балів,”...відвідувачів країни (туристів) - 6 балів, “взагалі не допускав би до країни” - 7 балів. Середнє арифметичне індексу соціальної дистанції стосовно будь-якої соціальної групи є середнім показником ставлення даної групи до певної національності.
Вперше опис даної методики та перші результати було опубліковано Еморі Богардусом у 1925 році (3). Найбільш повні результати щодо дослідження національної толерантності населення США містяться у дослідженні 1956 року  Результати опитування 2 053 мешканців США, проведеного у 1956 році за шкалою соціальної дистанції Богардуса, відносно 30 національностей надано у таблиці 1.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Національна толерантність, національний ізоляціонізм та ксенофобія в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок