Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціологія людини як особистості.

Соціологія людини як особистості.

Назва:
Соціологія людини як особистості.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,61 KB
Завантажень:
113
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Соціологія людини як особистості.
І. Людина в структурі соціологічного знання.
Система соціологічного знання має складну структуру, в якій можна виділити два рівні: теоретичний і прикладний. В центрі цих двох рівнів є система „людина – суспільство”, соціологічні ролі та духовний світ особистості, її види діяльності, взаємозв’язки з іншими людьми.
В наш час абсолютна більшість учених (як українських, так і зарубіжних) розглядають людину в єдності її біологічних та соціологічних якостей. Людина є біологічна істота, що наділена здатністю мислити, виготовляти знаряддя праці і олюднювати навколишній світ. Кожна людина поєднує в собі загальне, особисте, одиночне. На відміну від тварини, людина є представником виду Homo Sapiens. Це в ній загальне. Вона належить до певної раси, національності, є чоловіком чи жінкою, тобто належить до певної статі. Це в ній особисте. На кінець, вона володіє індивідуальними якостями, які притаманні лише її одній. Це в ній одиничне. Отже, кожна людина своїми соціальними і біологічними якостями зв’язана із загальним, тобто суспільством.
Індивід – це конкретна людина з притаманними їй індивідуальними якостями.
Особа (особистість) – це не сама по собі людина, а її соціальна характеристика і рівень її індивідуальності та суспільної свідомості, духовної потреби та інтереси, цінності орієнтації, ставлення до інших людей і т.ін. Це єдність соціального і індивідуального в людині, яка не народжується особистістю, а стає нею в процесі соціалізації, здобуваючи знання і соціальний досвід, використовуючи те, що створено іншими.
ІІ. Соціальне і біологічне в людині.
Біологічні особливості людини відображаються на її нервових процесах, темпераметрі, характері та інших людських властивостях, а також на процесах навчання та виховання.
Проте людське в людині здається не біологічними механізмами, а соціальним оточенням, всією людською культурою. Всі нормальні за народженням діти здатні до необмеженого духовного розвитку. На будь-якій біологічній основі можна сформувати соціально-позитивну особистість. Все залежить від характеру соціального оточення, від змісту освіти і виховання.
ІІІ. Типологія, статус та соціальні ролі особистості.
Якоїсь єдиної типової особистості немає і не може бути, оскільки її можна будувати за багатьма параметрами: за характером діяльності, рівнем інтелекту, соціальною активністю.
Ось одна з таких типологій. Перший тип особистості умовно можна назвати „гармонійним”. Основними його характеристиками є широка гама зв’язків із соціальним середовищем, що проявляється у включенні людини в основі сфери життєдіяльності. Основними життєвими орієнтаціями названого типу людей є цікава робота, хороші стосунки в сім’ї, широкі громадські інтереси.
Другий тип можна назвати „традиційним”. Для людей цього типу особистості характерна середня за рівнем включеність у соціальне середовище. Життя їх не багате враженнями, серед життєвих орієнтацій у центрі стоїть сім’я.
Третій тип – „технократинний”. Люди, що належать до цього типу орієнтуються в соціальному середовищі, завжди знають, чого вони хочуть і прямують до своєї мети упевнено і серйозно. Для них характерне порівняно одноманітне життя.
Четвертий тип – „неадаптований”. У житті людей цього типу переважає негативний життєвий досвід, пов’язаний з їх особистими людськими якостями. Вони погано адаптуються до своєї професійної діяльності та колег по роботі. Ці люди погано орієнтуються в соціальному середовищі.
ІV. Соціальний статус та соціальні ролі особистості.
Соціальний статус відображає економічне і правове становище, освітній та культурний рівень людини і означає те місце, яке займає людина у складній системі соціальних відносин.
Соціологи розрізняють типові і набуті статуси. Статуси можуть бути формалізованими є неформалізованими. При цьому статус тісно пов’язаний з роллю, проявляється в ній. Соціальні ролі – це ті функції особистості, які зумовлені соціальним статусом. Кожен статус, як правило, передбачає цілий набір ролей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Соціологія людини як особистості.

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок