Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Особливості соціального розвитку особистості у підлітковому віці

Особливості соціального розвитку особистості у підлітковому віці

Назва:
Особливості соціального розвитку особистості у підлітковому віці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,88 KB
Завантажень:
496
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Особливості соціального розвитку особистості у підлітковому віці


Кожна вікова група має свої, притаманні лише їй, специфічні особливості розвитку особистості. Головним завданням соціального виховання, що забезпечує багатогранний розвиток, духовне та фізичне здоров’я особистості, є не пряма апеляція до свідомості, а формування системи потреб: їх набору, ієрархії та норм задоволення. Формування системи потреб має відбуватися в процесі становлення особистості та проявлятися в стилі життєдіяльності людини.
Перехід від дитинства до дорослості має як основний зміст, так і специфічну відмінність усіх сторін розвитку в цей період – фізичну, моральну, розумову, соціальну. При цьому відбувається становлення якісно нових утворень, з’являються елементи дорослості в результаті перебудови організму, посилюється самосвідомість у стосунках з дорослими і товаришами, з’являються нові інтереси, активізується пізнавальна діяльність тощо.
Що ж таке підлітковий період?
Свого часу В. А. Сухомлинський наголошував, що підлітковий вік – це друге народження особистості, адже “перший раз народжується жива істота, другий раз – громадянин, активна, мисляча, діюча особистість, яка бачить не тільки оточуючий світ, але й саму себе” 11. Американський психолог Філіп Райс дає таке визначення: “Підлітковий період – це певний відрізок життя між дитинством та зрілістю”8.
На сьогодні немає повної згоди з приводу термінології підліткового періоду, оскільки для кожної особистості цей період проходить по-різному. Вчені дають свої тлумачення складових підліткового віку, зокрема:
Г. А. Жук, В. І. Кожухар, І. Б. Слюсар2 визначають підлітковий вік (11–14 років), юнацький вік (15–18 років); А. Й. Капська10 – підлітковий вік – період розвитку дітей від 11–12 до 15–16 років; В. Г. Крисько4 – передпідлітковий період (8–11 років), підлітковий вік (11–14 років), юнацький вік (14–18 років)4; М. П. Лукашевич – в еволюційній теорії соціалізації користувався терміном “підлітково-юнацький вік”6; А. В. Мудрик – як етапи соціалізації молодший підлітковий вік (10–12 років), старший підлітковий (12–14 років), ранній юнацький (15–17 років), (юнацький (18–23 роки)7;
Ф. Райс – ранній підлітковий вік (11–14 років), середній або старший підлітковий вік (15–19 років)8 тощо.
У наш час особливості підліткового віку є серйозною соціально-педагогічною проблемою. Її перша об’єктивна причина – у значних розбіжностях між вимогами, які ставляться суспільством до підлітків і до дорослих, розбіжностях у їхніх обов’язках та правах. Життя дорослих людей складніше, ніж життя дітей. Підлітку доводиться за відносно короткий віковий період опановувати цю складну сферу. У цей же період проходить фізіологічна перебудова організму підлітків, у емоційному плані вони стають досить невизначеними, неусталеними.
Другою об’єктивною причиною особливостей підліткового віку є виключно швидкий темп змін, які відбуваються в цей період у фізичному й психічному стані підлітка, у характері реакцій на зовнішні дії тощо. Не можна не звернути увагу і на значення великих розбіжностей в індивідуальних темпах розвитку, різниця яких може становити 3–4 роки, тобто при проявах акселерації.
Третьою об’єктивною причиною прояву особливостей підліткового віку є накопичення до цього періоду дефектів виховання. При цьому діяльність підлітка сприймається дорослими зовсім інакше, ніж самим підлітком. Це стосується, в першу чергу, порушення емоційної сфери. Дефекти емоційної сфери істотно впливають на людину, оскільки механізм емоцій потрібен для регуляції поведінки та діяльності. І чим краще цей механізм працює, тим стійкіша психічна діяльність молодої людини, тим гармонійніша її поведінка.
Іншим дефектом виховання є безвідповідальність, тобто нездатність або небажання підлітка передбачати або враховувати наслідки своїх вчинків. Ще одним серйозним дефектом виховання, що чітко проявляється у підлітковому віці, є недостатня впевненість у собі, посилена тривожність.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особливості соціального розвитку особистості у підлітковому віці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок