Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціальна структура суспільстваі соціальна стратифікація

Соціальна структура суспільстваі соціальна стратифікація

Назва:
Соціальна структура суспільстваі соціальна стратифікація
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,44 KB
Завантажень:
201
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
 
ТЕМА: „Соціальна структура суспільства
і соціальна стратифікація”
 


Зміст
1.
Вступ ...........................................................................................................................2
2.
Поняття соціальної структури суспільства. Вчення марксиста про класи як
основному елементі соціальної структури...............................................................2
3.
Теорія соціальної стратификації і соціальної мобільності.....................................5
4.
Висновок......................................................................................................................8
Список літератури.............................................................................................................9
1. Вступ
Соціальна структура - це стійкий зв'язок елементів в соціальній системі. Основними елементами соціальної структури суспільства є індивіди, що займають певні позиції (статус) і виконуючі певні соціальні функції (ролі), об'єднання цих індивідів на основі їхніх статусних ознак в групи, соціальнотериторіальні, етнічні і інші спільності і т.д. Соціальна структура виражає об'єктивний розподіл суспільства на спільності, ролі, шари, групи і т.д., указуючи на різне положення людей по ставленню друг до друга по численних критеріях. Кожний з елементів соціальної структури, у свою чергу, є складною соціальною системою з своїми підсистемами і зв'язками.
2. Поняття соціальної структури суспільства. Вчення марксиста про класи як основному елементі соціальної структури
Поняття соціальної структури в суспільстві звичайно вживають в наступних основних значеннях.
В широкому значенні соціальна структура - ця будова суспільства в цілому, система зв'язків між всіма його основними елементами. При такому підході соціальна структура характеризує всі численні види соціальних общин і відносини між ними.
У вузькому значенні термін «соціальна структура общества» частіше за всього застосовується до соціальнокласових і соціальногрупових общин. Соціальна структура в цьому значенні - це сукупність взаємозв'язаних і взаємодіючих друг з другом класів, соціальних шарів і груп.
В соціології існує велика множина концепцій соціальної структури суспільства, історично одним з перших є навчання марксиста. В соціології марксиста місце ведучого відводиться соціальнокласовій структурі суспільства. Соціальнокласова структура суспільства, згідно цього напряму, представляє собою взаємодію трьох основних елементів: класів, суспільних прошарків і соціальних груп. Ядром соціальної структури є класи. Наявність класів в суспільстві наголошувалася в науці і до Маркса на початку XIXв. Це поняття широко використовували французькі історики Ф. Гизо, О. Тьері і англійські і французькі політекономісти А. Сміт і Д. Рікардо. Проте щонайбільший розвиток вчення про класи отримало в марксизмі. До. Маркс і Ф. Енгельс заснували економічні причини виникнення класів. Вони стверджували, що розподіл суспільства на класи є результат суспільного розподілу праці і формування приватновласницьких відносин. Процес утворення класів відбувався двома шляхами: шляхом виділення в родовій общині експлуататорської верхівки, яка спочатку складалася з родового знання, і шляхом звертання в рабство військовополонених, а також зубожілих одноплемінників, що попадали в боргову кабалу.
Цей економічний підхід до класів зафіксований в знаменитому визначенні класів, яке сформулював В. І. Ленін в роботі «Великий почин» і яке стало хрестоматійним в марксизмі протягом 70 років.
«Классами називаються великі групи людей, що розрізняються по їхньому місцю в історично певній системі суспільного виробництва, по їхньому ставленню (переважно закріпленому і оформленому в законах) до засобів виробництва, по їхній ролі в суспільній організації праці, а отже, за способами отримання і розмірами тієї частки суспільного багатства, якою вони мають в своєму розпорядженні. Класи - це такі групи людей, з яких одна може привласнювати працю іншої, завдяки відмінності їхнього місця в певному устрої суспільного хозяйства».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Соціальна структура суспільстваі соціальна стратифікація

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок