Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Перший перепис населення в незалежній Україні як тест на здатність влади запроваджувати в життя свої наміри

Перший перепис населення в незалежній Україні як тест на здатність влади запроваджувати в життя свої наміри

Назва:
Перший перепис населення в незалежній Україні як тест на здатність влади запроваджувати в життя свої наміри
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,97 KB
Завантажень:
381
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Пошукова робота :
Перший перепис населення в незалежній Україні як тест на здатність влади запроваджувати в життя свої наміри


Організаційно-правове та суспільно-психологічне тло перепису
Суспільство, яке прагне забезпечити собі усталений поступ, має якомога більше знати про себе і, в першу чергу, про носіїв предметно-практичної та розумової діяльності – населення. Як показує суспільно-політична і господарська практика, саме відсутність інформації про сукупність людей, що весь час поновлюється (а саме так фахівці визначають у найбільш загальному плані термін “населення”), є перешкодою для прийняття ефективних державотворчих рішень і, зокрема, таких, що забезпечують економічний підйом та соціальний мир у країні.
Протягом тисячоліть свого існування людство віднайшло і розвинуло спосіб добування такої інформації, аналіз якої забезпечує осмислений рух вперед. Це – перепис населення: суцільне поосібне опитування громадян країни, де відбувається перепис, та іноземців, які тимчасово перебувають на її теренах, що в підсумку дозволяє скласти детальні відомості про людський потенціал держави у соціально-, демо-етнографічному та територіальному вимірах.
Так склалося, що нині демографічна сфера в Україні перетворилась на “terra incognita” не тільки для політиків, державних управлінців, пересічних громадян, а й для науковців. Українські дослідники даної (найголовнішої) складової відтворення суспільства стверджували: “Дати точну оцінку демографічного потенціалу, який має Україна сьогодні, ми не можемо. І пов’язано це, насамперед, із недоліками й помилками того статистичного матеріалу, що давали по Україні Всесоюзні переписи населення та сучасна статистика населення в країнах колишнього СРСР” [31, С. 26].
Мало того, що попередні переписи в Україні проводилися за науково-методичного забезпечення, організаційного контролю за процесом перепису та підбиттям підсумків з Москви, переважна більшість отримуваних статистичних матеріалів про населення ховалися під грифом “Для службового користування” і, за свідченням “демографа зі стажем”, професора В. Войтенка часто були “...таємницею не тільки для народу, а й для спеціалістів” [5]. Відомо, що дані фальсифікувалися (особливо це стосується передвоєнних переписів), оскільки їх правдива публікація й відкрите обговорення, могли виявити неблагополуччя в становищі населення та перспективах демографічного розвитку за існуючих соціально-економічних умов.
За роки, що минули від попереднього перепису населення
(1989 р.), у нашій країні відбулися кардинальні зміни, які спричинив після набуття незалежності (1991 р.) хоч і поступовий, але революційний за своєю суттю перехід від тоталітарного суспільства з командно-адміністративною економікою до демократичного, з ринковим спрямуванням соціально-економічного розвитку. Вони вплинули на процеси, що формують населення, причому не лише позитивно, а й негативно. За оцінками демографів “...населення України перебуває у стані виживання, а не розвитку. Сьогодні його відтворення не забезпечується...” [47, с. 6]; “... в Україні розпочалась демографічна криза...” [10, с. 10]. Певною мірою підтвердженням справедливості такої оцінки можуть слугувати дані, наведені в таблиці 1.
Недарма українські владні структури держави чекали на перший у незалежній Україні перепис населення як на винятково важливе джерело інформації для наукових досліджень та практичних дій, за результатами яких, – на їхню думку, – стало б можливим “...втілення в життя стратегії сталого розвитку*, включаючи вдосконалення демографічних і гендерних відносин”. [54, с. 23].
Принагідно зазначимо, що подібною “інформаційною недостатністю” вражені відомості про більшість сфер українського суспільства. Наразі можна говорити, що в Україні наростання невдоволення громадян політичними і економічними рішеннями як центральної, так і місцевої влади обумовлюється великою мірою нестиковкою даних, якими вона користується при визначенні пріоритетних заходів щодо задоволення потреб населення, з реаліями повсякденної життєдіяльності останнього.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Перший перепис населення в незалежній Україні як тест на здатність влади запроваджувати в життя свої наміри

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок