Головна Головна -> Реферати українською -> Соціологія -> Соціальне виключення в сучасній Україні: спроба оцінки

Соціальне виключення в сучасній Україні: спроба оцінки

Назва:
Соціальне виключення в сучасній Україні: спроба оцінки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,18 KB
Завантажень:
337
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Соціальне виключення в сучасній Україні: спроба оцінки


З початку ринкових перетворень в Україні вже минуло достатньо часу для того, щоб можна було говорити про певні зміни в соціально-економічній структурі, обумовлені саме впровадженням ринкових механізмів неоліберального ґатунку. Скорочення виробництва і поширення внаслідок цього масового безробіття та малозабезпеченості сьогодні вже набувають хронічних форм і не здаються тимчасовими явищами, як це було на початку ринкових реформ. Ще однією ознакою динаміки цих негативних явищ є те, що вони призводять до соціального виключення, тобто вилучення індивідів та цілих груп населення зі сфери дії соціальних інститутів.
Дослідження, якому присвячена стаття, є спробою оцінити ступінь поширення соціального виключення в Україні. Оскільки матеріальні труднощі сьогодні є визначальною причиною обмеження споживання, пригніченого психологічного стану і зниження громадської активності, основну увагу ми приділили економічним аспектам соціального виключення. В якості основних форм прояву соціального виключення ми виділили бідність та невиграшне місце на ринку праці, хоча ними навіть суто економічні аспекти цього феномену не вичерпуються.
У західних країнах соціальне виключення (чи соціальна ексклюзія) як наукова проблема досліджується вже досить давно [1, c. 93], оскільки соціальне виключення пов’язане з аналізом проблем дискримінації та обмеженого доступу до джерел підвищення добробуту та основних механізмів інтеграції в умовах постіндустріального суспільства. Як самостійний предмет дослідження соціальне виключення знайшло відображення в роботах П. Абрахамсона, У. Бека,
З. Баумана, Ф. Бородкіна, П. Стробела, Н. Тихонової. Стосовно українського суспільства чи постсоціалістичних країн спеціальні дослідження з проблем соціального виключення майже відсутні, хоча сьогодні й економісти, й соціологи наголошують на зростаючій актуальності цього напряму в комплексному дослідженні суспільства.
Одностайності щодо визначення самого поняття “соціальне виключення” не дійшли навіть його західні дослідники, а в галузевих словниках, у тому числі англомовних, сам термін з’явився порівняно недавно. У західній економічній теорії принцип виключення посідає певне місце в теоріях перерозподілу благ у суспільстві і є “процедурою, у результаті якої споживач “виключається” з числа покупців товару через те, що він готовий заплатити за нього суму меншу, ніж ринкова ціна” [2, с. 56]. Соціологи також акцентують увагу на економічній сутності поняття і визначають виключення як “спосіб зведення бар’єрів, за допомогою яких професійні групи намагаються протидіяти представникам інших груп в отриманні тих чи інших привілеїв та переваг” [3, с. 115–116], хоча серед робіт останніх є приклади надання протилежній категорії — принципу включення — ролі однієї з політичних передумов інтеграції суспільства [наприклад, 4, с. 98; 5, с. 178–200].
Найчастіше соціальне виключення розуміють як часткове або повне вилучення індивідів чи соціальних груп із соціальної структури суспільства й суспільних процесів, створення умов, які не дозволяють цим індивідам чи групам відігравати в суспільстві значущу роль. При цьому було б помилкою вважати, що до соціально виключених належать тільки представники так званих найнижчих щаблів суспільства. Соціально виключеними слід визнавати всіх тих, чиє життя визначається ступенем байдужості та жорсткістю контролю з боку інших груп суспільства, а не особистим вибором. Необхідні блага для цієї групи формуються за залишковим принципом, а інтереси враховуються лише в тому випадку, коли їх подальше ігнорування загрожує існуванню суспільства.
Як характерні риси соціального виключення в нашій статті ми будемо розглядати:*
низькі рівні споживання та доходу індивідів чи груп;*
обмежений доступ до суспільних механізмів підвищення добробуту;*
переважно пасивний тип взаємодії з суспільством.
1. Особливість України полягає в тому, що більшість населення не має коштів, достатніх для фізіологічного та соціального відтворення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Соціальне виключення в сучасній Україні: спроба оцінки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок